Πραγματοποιήθηκε χθες η συνάντηση των αρμόδιων φορέων της Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνου, με αυτούς από την Περιφέρεια Κρήτης, καθώς και με τους παράγοντες αθλητισμού του Νομού με κεντρικό θέμα την κοινωνική άθληση.
Πρόκειται για μία νέα λειτουργία κοινωνικής δράσης που ξεκίνησε πιλοτικά στις Περιφερειακές Ενότητες Ηρακλείου και Χανίων και σκοπός της χθεσινής συνάντησης ήταν να ενημερωθούν οι εκπρόσωποι των τοπικών ενώσεων, έτσι ώστε σε συνεργασία με τα αθλητικά σωματεία να απορροφήσουν παιδιά που θέλουν να αθληθούν δίχως τη μηνιαία καταβολή χρημάτων από τις άπορες οικογένειες.
Για να ξεκινήσει το πρόγραμμα, εκτός από τα διαδικαστικά, τα αθλητικά σωματεία θα πρέπει από τη μεριά τους -και πάντοτε σε συνεργασία με την Περιφέρεια Ρεθύμνου- να συγκεντρώσουν το σύνολο των θέσεών τους (ανά σωματείο) το άθλημα το οποίο εξασκούν κι αφού καταρτίσουν έναν ενιαίο πίνακα, να τον υποβάλλουν στο Τμήμα Αλληλεγγύης της Διεύθυνσης Δημόσιας Υγείας και Κοινωνικής Μέριμνας της Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνου.
Το Τμήμα Κοινωνικής Αλληλεγγύης θα συλλέξει τις αιτήσεις των ενδιαφερομένων, που θα υποβληθούν μέχρι τις 14 Αυγούστου 2015.
Δικαίωμα συμμετοχής έχουν όλοι οι οικονομικά αδύνατοι μαθητές Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης μέχρι 15 ετών, που διαμένουν στην Περιφερειακή Ενότητα Ρεθύμνης, ενώ η επιλογή τους θα γίνεται μετά από αίτημα των γονέων ή κηδεμόνων τους στο Τμήμα Κοινωνικής Αλληλεγγύης της Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνης μετά και την προσκόμιση των απαραίτητων δικαιολογητικών.
Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε, παρουσία της αντιπεριφερειάρχη Ρεθύμνης, κυρίας Μαρίας Λιονή, του εντεταλμένου περιφερειακού συμβούλου για θέματα Αθλητισμού της Περιφέρειας Κρήτης, κ. Συριγωνάκη, του εντεταλμένου περιφερειακού συμβούλου της Π.Ε.Ρ. για θέματα Αθλητισμού, κ. Γιάννη Παρασύρη περιφερειακών συμβούλων Ρεθύμνου και εκπροσώπων Αθλητικών Ενώσεων και Σωματείων.
Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνούν με το Τμήμα Κοινωνικής Αλληλεγγύης της Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνης (Διεύθυνση Ζαμπελίου 34, τηλ: 28313 43310, 43323).