Εγκρίθηκαν χθες από την Εκτελεστική Επιτροπή της Περιφέρειας Κρήτης, οι δράσεις τουριστικής προβολής για το 2015, συνολικού προϋπολογισμού 900.000ευρώ.
Πρόκειται για ένα ολοκληρωμένο σχέδιο και πρόγραμμα που αφορά στις ενέργειες, στις οποίες θα προχωρήσει ενιαία το νησί για την προώθηση του τριτογενούς τομέα την επόμενη χρονιά.
Μεταξύ άλλων περιλαμβάνει τη συμμετοχή της Περιφέρειας Κρήτης σε δεκαεννέα τουριστικές εκθέσεις προϋπολογισμού 300.000 ευρώ, γεγονός που όπως τονίζεται, θα συμβάλλει στην ενίσχυση αφίξεων από παραδοσιακές αγορές, αλλά και προσέλκυση νέων. Περιλαμβάνει επίσης κονδύλι για δημόσιες σχέσεις, δηλαδή φιλοξενίες αντιπροσωπειών και δημοσιογράφων, καθώς επίσης και διαφήμιση σε περιοδικά και σποτάκια, αεροπορικές εταιρίες προϋπολογισμού 200.000 ευρώ, τη δημιουργία και παραγωγή προωθητικού υλικού και εντύπων συνολικού προϋπολογισμού 100.000ευρω.
Παράλληλα στις δράσεις περιλαμβάνεται ξεχωριστό κονδύλι για διαφήμιση σε τηλεόραση, ραδιόφωνο και καταχωρίσεις σε έντυπα μέσα, προκειμένου η διαφημιστική καμπάνια στην Ελλάδα και στο εξωτερικό να είναι πλήρης, με συνολικό προϋπολογισμέ 150.000 ευρώ, καθώς και ένα κονδύλι ύψους 50.000 ευρώ, που αφορά στην σύνταξη μιας μελέτης για τις νέες αγορές όπως είναι η Κίνα.
Ειδικότερα, η μελέτη που θα χρηματοδοτήσει η Περιφέρεια θα καταδείξει τί είδους τουρισμό επιθυμούν οι επισκέπτες, ενώ στο πρόγραμμα προβλέπεται και ένα κονδύλι ύψους 100.000 ευρώ, για τη συντήρηση και αναβάθμιση της ιστοσελίδας της Περιφέρειας Κρήτης.