Την ανωτερότητά τους σε επίπεδο Κρήτης επιβεβαίωσαν οι Νέες Γυναίκες (γεν. 1997 και νεότερες) του ΝΟΡ και με συνοπτικές διαδικασίες προκρίθηκαν στην τελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος πόλο της εν λόγω κατηγορίας.
Οι Ρεθεμνιώτισσες πανηγύρισαν δύο άνετες νίκες στα παιχνίδια που πραγματοποιήθηκαν στο κολυμβητήριο Χανίων, επικρατώντας του ΝΟ Χανίων με 20-10 και του ΟΦΗ με 16-6. Με 6 βαθμούς πήραν την 1η θέση του κρητικού ομίλου και συνάμα το εισιτήριο για την τελική φάση (6-8 Μαΐου).
Το συγκρότημα του Κώστα Φιτσανάκη έχει υψηλούς στόχους και θα διεκδικήσει την είσοδο στις 4 καλύτερες ομάδες της χώρας. Διαθέτει παίκτριες που έχουν εμπειρίες και παραστάσεις από την Α1 Εθνική κατηγορία και μάλιστα με ενεργό ρόλο στην εξαιρετική φετινή πορεία του ΝΟΡ.
Από κει και πέρα, οι 8 ομάδες που έχουν ήδη προκριθεί είναι οι: ΝΟ Βουλιαγμένης, Ολυμπιακός ΣΦΠ, Εθνικός ΟΦΠΦ (Α’ Όμιλος Αττικής), ΑΝΟ Γλυφάδας, Τρίτων ΑΟ Αμαρουσίου, ΑΟ Νηρέας Χαλανδρίου (Β΄Όμιλος Αττικής), ΝΟΒ Αργοναύτες (Όμιλος Βόλου), ΝΟ Ρεθύμνου (Όμιλος Χανίων) και απομένουν ακόμα δύο από τον όμιλο Θεσσαλονίκης.
Τα αποτελέσματα του κρητικού ομίλου
1η αγ.: ΝΟ Χανίων – ΝΟ Ρεθύμνου 10-20
2η αγ.: ΝΟ Ρεθύμνου – ΟΦΗ 16-6
3η αγ.: ΝΟ Χανίων – ΟΦΗ 17-5
Τα φύλλα αγώνων του ΝΟΡ
ΝΟΡ – ΟΦΗ 16-6
Τα οκτάλεπτα: 7-0, 3-1, 3-2, 3-2.
ΝΟΡ (Κώστας Φιτσανάκης): Μυριοκεφαλιτάκη 3, Συριανόγλου 2, Γαγάνη 2, Σαφέτη 2, Γαβαλά 2, Φραγκιαδάκη 2, Λιμπιτάκη 1, Καραβάνου 1, Μπιρλιράκη Ε. 1. Αγωνίστηκαν ακόμα οι: Κυριακάκη Φλ., Θεοδωράκη, Φωτίου, Μπιτσάκη, Μπιρλιράκη Κ.
ΝΟΧ – Ρέθυμνο 10-20
Τα οκτάλεπτα: 0-4, 1-7, 6-5, 3-4.
ΝΟΡ (Κώστας Φιτσανάκης): Σαφέτη 6, Γαγάνη 4, Μυριοκεφαλιτάκη 3, Θεοδωράκη 2, Λιμπιτάκη 2, Γαβαλά 1, Φωτίου 1, Συριανόγλου 1.
Η τελική βαθμολογία
Θ. Ομάδα Βαθμοί
1. ΝΟ Ρεθύμνου 6
2. ΝΟ Χανίων 3
3. ΟΦΗ 0
Κώστας Φιτσανάκης: «Στους διεκδικητές της 4άδας»
Ο προπονητής του ΝΟΡ τόνισε πως η ομάδα του έχει υψηλές βλέψεις στην κατηγορία των Νέων Γυναικών και θα διεκδικήσει την είσοδο στην 4άδα.
«Στόχος μας ήταν η πρόκριση και τον πετύχαμε. Πρόκριση που δεν ήρθε δύσκολα, αλλά σχετικά εύκολα. Ξέρουμε πως έχουμε καλή ομάδα σε αυτήν την ηλικία και θέλουμε να πάμε ψηλά. Δώσαμε ευκαιρία και σε μικρότερες σε ηλικία αθλήτριες να αγωνιστούν σε επίσημους αγώνες και δοκιμάσαμε αρκετά πράγματα.
Κρατάμε την πρόκριση και πλέον κοιτάμε την τελική φάση. Θεωρώ πως είμαστε στους διεκδικητές της 4άδας και θα προετοιμαστούμε κατάλληλα για να διεκδικήσουμε κάτι πολύ καλό».
Το ρόστερ των Νέων Γυναικών του ΝΟ Ρεθύμνου
Σαφέτη Άρτεμης Α 1999
Κυριακάκη Φλώρα Τ 1999
Γαγάνη Εύα Π 1999
Μπελέγρη Δέσποινα Π 1999
Μπιτσάκη Ευγενία Π 1999
Καραβάνου Ελευθερία Α 2000
Λιμπιτάκη Στέλλα Π 2000
Μυριοκεφαλιτάκη Μαρία Φ 2001
Φραγκιαδάκη Μαρία Φ 2001
Θεοδωράκη Ευαγγελία Π 2001
Μπιρλιράκη Πόπη Τ 2001
Γαβαλά Κατερίνα Π 2002
Μπιρλιράκη Βάλια Π 2002