Την πρόταση του για τη δημιουργία υποδομών πρόσβασης στις παραλίες ατόμων με αναπηρία υπέβαλε ο δήμος Ρεθύμνου στο πλαίσιο της δράσης: «Δημιουργία ολοκληρωμένων τουριστικών προσβάσιμων θαλάσσιων προορισμών» του επιχειρησιακού προγράμματος «Ανταγωνιστικότητα, επιχειρηματικότητα και καινοτομία» του ΕΣΠΑ 2014-2020, ανταποκρινόμενος στο αίτημα του τοπικού σωματείου ΑΜΕΑ.
Στην τελευταία συνεδρίαση του το δημοτικό συμβούλιο Ρεθύμνου αποφάσισε την υποβολή της πρότασης του στο πρόγραμμα διεκδικώντας το ποσό των 144.363,28€ για τρία σημεία παραλιών τα οποία είναι τα παρακάτω:
1ο σημείο παρέμβασης/παραλία: Παραλία Ρεθύμνου (οδός Άρη Βελουχιώτη 14).
– Σύστημα καθοδήγησης στη θάλασσα ατόμων με δυσκολίες όρασης
– Κινητός ξύλινος διάδρομος πρόσβασης Α.μεΑ. (Μήκους 35μ.)
– Κινητή τουαλέτα Α.μεΑ… ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΗ1
– Λυόμενο αποδυτήριο Α.μεΑ.. ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΟ2
– Χώρος σκίασης/προστασίας Α.μεΑ…
– Πληροφοριακές πινακίδες.
2ο σημείο παρέμβασης/παραλία: Παραλία Ρεθύμνου (οδός Άρη Βελουχιώτη 41):
– Σύστημα αυτόματης πρόσβασης στη θάλασσα ατόμων με κινητικά προβλήματα.
– Κινητός ξύλινος διάδρομος πρόσβασης Α.ΜΕΑ. (Μήκους 80μ.)
– Κινητή τουαλέτα Α.ΜΕΑ..
– Λυόμενο αποδυτήριο Α.ΜΕΑ..
– Χώρος σκίασης/προστασίας Α.ΜΕΑ..
– Πληροφοριακές πινακίδες
3ο σημείο παρέμβασης/παραλία: Παραλία Πλατανιά (οδός Λασιθίου)
– Σύστημα αυτόματης πρόσβασης στη θάλασσα ατόμων με κινητικά προβλήματα.
– Κινητός ξύλινος διάδρομος πρόσβασης Α.μεΑ. (Μήκους 55μ.)
– Κινητή τουαλέτα Α.ΜΕΑ..
– Λυόμενο αποδυτήριο Α.ΜΕΑ..
– Χώρος σκίασης/προστασίας Α.ΜΕΑ..
– Πληροφοριακές πινακίδες
Το σύστημα του εξοπλισμού που θα εγκατασταθεί είναι το CΕΑTRAK, είναι μόνιμη, σταθερή εγκατάσταση η οποία παρέχει στο χρήστη ασφάλεια και αυτονομία. Αυτό σημαίνει ότι ακόμα και τα άτομα με βαριά κινητική αναπηρία μπορούν να απολαύσουν το κολύμπι τους χωρίς τη βοήθεια ετέρου προσώπου. Η πρόσκληση της Δράσης, η οποία συγχρηματοδοτείτε από το Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης (ΕΤΠΑ) της Ευρωπαϊκής Ένωσης και από Εθνικούς πόρους, απευθύνεται σε όλους τους Δήμους της χώρας και στην Εταιρεία Ακινήτων Δημοσίου Ανώνυμη Εταιρεία.
Στο πλαίσιο της πρόσκλησης χρηματοδοτείται η δημιουργία των κατάλληλων ελαφρών, μη μόνιμων υποδομών (εγκαταστάσεων και προσβάσεων) στον ευρύτερο χώρο των παραλιών κολύμβησης, όσο και στον χώρο κολύμβησης, για την εξυπηρέτηση ατόμων με αναπηρία και άλλων κατηγοριών ατόμων με περιορισμένη κινητικότητα, σύμφωνα με τις ισχύουσες προδιαγραφές σχεδιασμού και κατασκευής. Επιλέξιμες είναι οι δαπάνες όπως λυόμενα αποδυτήρια, φορητοί χώροι υγιεινής, διάδρομοι αποτελούμενοι από τμήματα κατάλληλου μήκους για εύκολη μεταφορά και αποθήκευση τη χειμερινή περίοδο, χώροι σκίασης/προστασίας ων λουόμενων κ.α.
Σύμφωνα με τα όσα ανέφερε στη διάρκεια της συνεδρίασης ο αντιδήμαρχος τεχνικών έργων Μίνως Αλεφαντινός, ήδη στον δήμο υπάρχουν πέντε εγκαταστάσεις σε παραλίες του Ρεθύμνου (3), του Άδελε και της Επισκοπής: «Στο πρόγραμμα φιλοδοξούμε να προστεθεί σε μια από αυτές υποδομή για άτομα με πρόβλημα όρασης και δυο εγκαταστάσεις για δυο νέες θέσεις για πρόσβαση των ΑΜΕΑ σε παραλία με ράγες» είπε μεταξύ άλλων.
Ο πρόεδρος του σωματείου ΑΜΕΑ Δημήτρης Τσαχάκης που παραβρέθηκε στη συνεδρίαση ευχαρίστησε το δημοτικό συμβούλιο για την ανταπόκριση του και μεταξύ άλλων είπε: «Είναι μια καλή ευκαιρία να αξιοποιηθούν τα χρήματα αυτά. Συνεργαστήκαμε με τον δήμο Ρεθύμνου και τις υπηρεσίες του και με τα άτομα που ασχολούνται με το πρόγραμμα Civitas Destination. Από τη συνεργασία που είχαμε προσδιορίσαμε τις θέσεις. Το σύστημα SEATRAC για τυφλούς είναι πρωτοποριακό και έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον -θα τοποθετηθεί ανατολικά της παραλίας. Θέλουμε να δώσουμε βάση στον διάδρομο και να έχει σταθερότητα. Το SEATRAC έχει δυνατότητα αυτονομίας και ασφάλειας και θα είναι ιδιαίτερα χρήσιμο».
Όπως αναφέρεται στην τεχνική έκθεση της πρότασης που υπέβαλε ο δήμος η επιλογή των βέλτιστων περιοχών παρέμβασης έγινε με γνώμονα την καλύτερη δυνατή πρόσβαση των Α.μεΑ. και τη λειτουργικότητα των διατάξεων, ενώ συνυπολογίστηκαν τα ακόλουθα κριτήρια:
– Η εξυπηρέτηση των επισκεπτών (πρόκειται για πολυσύχναστες παραλίες),
– Τα χαρακτηριστικά των ακτών (πλάτος της παραλίας / καταλληλότητα χώρου για εγκατάσταση και λειτουργία υποδομής),
– Η ελεύθερη πρόσβαση (παραλίες με ελεύθερη πρόσβαση σε όλους του πολίτες).
– Η οργάνωση των παραλιών για τη λειτουργία και εποπτεία του εξοπλισμού. (Όλα τα σημεία αφορούν οργανωμένες παραλίες).
– Η άμεση γειτνίαση με πύργους ναυαγοσωστών.
– Η ύπαρξη θέσης στάθμευσης Α.μεΑ.
– Η προσβασιμότητα από το δρόμο προς τον αιγιαλό.
– Το ανάγλυφο του αιγιαλού και το βάθος της θάλασσας.
Οι προτεινόμενες παρεμβάσεις
Αναλυτικά οι παρεμβάσεις που προτείνονται να υλοποιηθούν από τον δήμο Ρεθύμνου έχουν ως εξής:
1. Σύστημα καθοδήγησης στη θάλασσα ατόμων με δυσκολίες όρασης:
Το προτεινόμενο σύστημα θα καθοδηγεί τα άτομα με δυσκολίες όρασης να εισέρχονται στη θάλασσα ανεξάρτητα από το βάθος και να κολυμπούν με ασφάλεια. Μόλις το άτομο εισέλθει στο νερό θα πιέζει το πρώτο κουμπί στο τηλεχειριστήριο. Αμέσως η πλησιέστερη σημαδούρα προσανατολισμού θα δίνει χρήσιμες ηχητικές πληροφορίες (βάθος θάλασσας, αρίθμηση σημαδούρας για υπολογισμό της απόστασης). Το άτομο θα προσανατολίζεται και θα κολυμπάει από τη μία σημαδούρα στην άλλη. Τέλος, πατώντας το δεύτερο κουμπί και ακολουθεί τις οδηγίες για να επιστρέψει στην παραλία. Σε περίπτωση ανάγκης ή κινδύνου, θα πατάει το τρίτο κουμπί στο τηλεχειριστήριο, το οποίο θα ειδοποιεί άμεσα τον πλησιέστερο σταθμό βοηθειών.
2. Σύστημα αυτόματης πρόσβασης στη θάλασσα ατόμων με κινητικά προβλήματα
Το σύστημα που θα εγκατασταθεί προορίζεται για να παρέχει σε κινητικά ανάπηρους ή σε άτομα τα οποία εν γένει είναι περιορισμένης κινητικότητας, τη δυνατότητα αυτόνομης πρόσβασης στη θάλασσα, χωρίς όμως να γίνεται δυσχερής η διέλευση των υπόλοιπων επισκεπτών-χρηστών. Θα πρέπει να έχει την δυνατότητα της αυτόνομης λειτουργίας καθ’ όλη τη διάρκεια που θα είναι εγκατεστημένο και διαθέσιμο για το κοινό. Την περίοδο αυτή δεν θα πρέπει να απαιτείται παρουσία χειριστή.
2. Κινητός ξύλινος διάδρομος πρόσβασης Α.μεΑ.
Οι διάδρομοι που θα εγκατασταθούν προορίζονται για να παρέχουν σε άτομα με κινητικές αναπηρίες ή σε άτομα τα οποία εν γένει είναι περιορισμένης κινητικότητας, τη δυνατότητα αυτόνομης πρόσβασης, με απόλυτη ασφάλεια, στις υποδομές παραλιών που απευθύνονται σε Α.μεΑ. Ταυτόχρονα δεν θα πρέπει να εμποδίζεται η διέλευση των υπόλοιπων λουόμενων.
4. Κινητή τουαλέτα Α.μεΑ.
5. Λυόμενα αποδυτήρια Α.μεΑ.
Τα λυόμενα αποδυτήρια θα αποτελούνται από:
1. Καμπίνα διαστάσεων 1,60μΧ1,60μ τουλάχιστον.
2. Η καμπίνα εσωτερικά να περιλαμβάνει παγκάκι για την εξυπηρέτηση των Α.μεΑ., κρεμάστρα και καλαθάκι για χαρτιά και απορρίμματα.
6. Χώροι σκίασης/προστασίας Α.ΜΕΑ.
Οι χώροι σκίασης/προστασίας θα πρέπει να είναι ομπρέλες διαστάσεων τουλάχιστον 3,00μ*3,00μ. και ύψους 2,90μ. με σκελετό αλουμινίου βαμμένη με ηλεκτροστατική βαφή.
7. Πληροφοριακές πινακίδες
Οι πληροφοριακές πινακίδες θα πρέπει να είναι κατάλληλες για την πληροφόρηση του κοινού για τον υπάρχοντα εξοπλισμό στις παραλίες για άτομα με κινητικές δυσκολίες.