Σενάρια επί σεναρίων, υπολογισμοί, σκέψεις, κομπιουτεράκια που έχουν πάρει φωτιά. Αυτό είναι το σκηνικό που έχει στηθεί τις τελευταίες ημέρες στα «στρατηγεία» των ομάδων και το Ρέθυμνο Cretan Kings δεν αποτελεί εξαίρεση στον κανόνα. Μόλις 3 αγωνιστικές πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας και οι «κεραμιδί» παλεύουν πρωτίστως για την σωτηρία. Υπό προϋποθέσεις και με συνδυασμό αποτελεσμάτων, υπάρχει και το σενάριο να κυνηγήσουν την 8η θέση.
Η ομάδα του Νίκου Βετούλα θα μπορούσε κάλλιστα να εξασφαλίσει και μαθηματικά την παραμονή με νίκη επί των Τρικάλων, αν είχε πανηγυρίσει το «διπλό» στην Κύμη. Με το «αν», όμως, δεν πορεύεται κανένα. Και η πραγματικότητα έγραψε ήττα στη Χαλκίδα και αυτόματα οι Ρεθεμνιώτες εμπλέκονται σε σενάρια υποβιβασμού. Και μάλιστα υπαρκτά και πιθανά.
Η 24η «στροφή» είναι κάτι παραπάνω από κομβική για πολλές ομάδες και φυσικά για το Ρέθυμνο Cretan Kings. Ο στόχος είναι ένας και μοναδικός. Νίκη και μόνο νίκη απέναντι στα ήδη υποβιβασμένα Τρίκαλα των χιλίων προβλημάτων. Μία νίκη που δεν δίνει την οριστική παραμονή, αλλά καθιστά τους «κεραμιδί» ως μεγάλο φαβορί για την σωτηρία.
Το συγκρότημα του Νίκου Βετούλα ισοβαθμεί στην 9η θέση με τους ΓΛ Φάρο και Άρη, έχοντας 31 βαθμούς. Στους 30 ο Κόροιβος και ο Πανιώνιος. Κυριολεκτικά πανικός. Ο απολογισμός του Ρεθύμνου είναι 8 νίκες και 15 ήττες και η λογική λέει πως τα 9 ροζ φύλλα δίνουν παραμονή. Δεν αποκλείεται, όμως, να υπάρξουν και εκπλήξεις που θα περιπλέξουν τα πράγματα.
Το Ρέθυμνο με νίκη επί των Τρικάλων φτάνει τους 33 βαθμούς και την ίδια ώρα ο ΓΛ Φάρος φιλοξενείται από το Λαύριο και ο Άρης υποδέχεται τον Πανιώνιο. Το συγκρότημα του Θανάση Σκουρτόπουλου έχει φοβερά δύσκολο έργο, ενώ το ματς της Θεσσαλονίκης έχει τον χαρακτήρα «ο θάνατός σου η ζωή μου». Ο νικητής του εν λόγω παιχνιδιού αποκτά μεγάλο προβάδισμα, ενώ ο ηττημένος θα βρεθεί σε δύσκολη θέση. Από την άλλη ο Κόροιβος υποδέχεται τον Παναθηναϊκό.
Το να μπούμε στη διαδικασία πρόβλεψης των αποτελεσμάτων είναι περιττό. Ο στόχος του Ρεθύμνου είναι ξεκάθαρος και πέρα για πέρα εφικτός. Τα Τρίκαλα έχουν ήδη υποβιβαστεί, παίζουν για την ιστορία τους και οι «κεραμιδί» είναι το μεγάλο φαβορί. Δεν τίθεται καν θέμα γι’ αυτό και πλέον οι παίκτες του Νίκου Βετούλα καλούνται να δείξουν κάποια πράγματα στο παρκέ. Βήμα-βήμα, παιχνίδι-παιχνίδι.
Οι «μάχες» με φόντο τα πλέι οφ και την σωτηρία
Θ./ΟΜΑΔΑ/ΒΑΘ. 24η 25η 26η
7. Κύμη 35 Κολοσσός* Κόροιβος ΑΕΚ*
8. Κολοσσός 32 Κύμη Τρίκαλα* Άρης
9. Ρέθυμνο 31 Τρίκαλα Άρης* Πανιώνιος
10. ΓΛ Φάρος 31 Λαύριο* ΟΣΦΠ ΠΑΟΚ*
11. Άρης 31 Πανιώνιος Ρέθυμνο Κολοσσός*
12. Πανιώνιος 30 Άρης* ΠΑΟΚ Ρέθυμνο*
13. Κόροιβος 30 ΠΑΟ Κύμη* Τρίκαλα
*Τα εκτός έδρας παιχνίδια.
**Τα Τρίκαλα βρίσκονται στην 14η θέση και έχουν ήδη υποβιβαστεί.
Παρελθόν και ο Ντάρινγκτον Χόμπσον
Το πρωτάθλημα έχει περάσει για τα καλά στην τελική ευθεία και απομένουν μόλις 3 αγωνιστικές για το φινάλε. Όμως οι αλλαγές και οι προσθαφαιρέσεις στο ρόστερ του Ρέθυμνο Cretan Kings συνεχίζονται. Ο Ντάρινγκτον Χόμπσον αποκτήθηκε και πήρε τη θέση του Μόρισον, ο οποίος είχε αντικαταστήσει τον Ρόμπερτσον. Ο Αμερικάνος γκαρντ/φόργουορντ, όμως, δεν θα ολοκληρώσει την χρονιά με τη φανέλα της ρεθεμνιώτικης ομάδας.
Ο Χόμπσον αποτελεί παρελθόν και απομένει μονάχα η ανακοίνωση της ΚΑΕ. Σε 6 παιχνίδια είχε μέσο όρο 4.17 πόντους και 5 ριμπάουντ σε 19’30” συμμετοχής. Οι άνθρωποι της ομάδας κινούνται ήδη για την εύρεση του αντικαταστάτη του και ο Νίκος Βετούλας θέλει να τον έχει στη διάθεσή του στα 3 τελευταία παιχνίδια. Τέλος, δεν αποκλείεται το Ρέθυμνο Cretan Kings να παρουσιαστεί αρκετά ανανεωμένο στον υψίστης σημασίας αγώνα με τα Τρίκαλα (4/5), κάνοντας ακόμα μία αλλαγή στο ρόστερ….