Το Ρέθυμνο Cretan Kings συστήνεται στο κοινό του, έστω και σε φιλικό παιχνίδι. Οι «κεραμιδί» υποδέχονται σήμερα, στις 19:30 στο «Μελίνα Μερκούρη», το Ηράκλειο και οι Ρεθεμνιώτες θα έχουν την ευκαιρία να δουν από κοντά τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα και γενικότερα τη νέα ομάδα που «χτίζουν», προς το παρόν, οι συνεργάτες του Θανάση Σκουρτόπουλου.
Το πρώτο τζάμπολ της αναμέτρησης ορίστηκε τελικά στις 19:30, έτσι ώστε οι φίλαθλοι αλλά και τα μέλη των δύο ομάδων να παρακολουθήσουν το παιχνίδι της Εθνικής κόντρα στο Βέλγιο, στις 15:30 για τη φάση των «16» του Ευρωμπάσκετ. Συνεπώς, η ώρα κρίνεται ιδανική για να επισκεφθούν το «Μελίνα Μερκούρη» και να πάρουν μία πρώτη γεύση της ομάδας που και φέτος έχει στόχο να πρωταγωνιστήσει στα παρκέ της Α1.
Δεν είναι και λίγα τα μεταγραφικά αποκτήματα των «κεραμιδί». Γιαννόπουλος, Καμπερίδης, Θεοδωρίδης Χάροου, Ρέλφορντ, Κορόλεφ και Αγκμπελέζε θα αγωνιστούν κανονικά στο σημερινό φιλικό, ενώ στα «πιτς» βρίσκονται οι Ματαλών, Κουκ. Οι «παλιοί» και δη οι Σχίζας, Δουλγεράκης, Παναρετάκης είναι γνώριμοι στο ρεθεμνιώτικο κοινό, ενώ το εντός έδρας ντεμπούτο του με την ανδρική ομάδα θα κάνει ο Γιάννης Πατάτας.
Οι προπονητές της ομάδας και δη οι βοηθοί του Θανάση Σκουρτόπουλου περιμένουν από τους παίκτες τους να δείξουν ανάλογη όρεξη και διάθεση με το φιλικό της Τρίτης. Να παρουσιαστούν βελτιωμένοι σε κομμάτια του παιχνιδιού και γενικότερα να δείξουν πως έχουν κάνει βήματα προόδου ως προς την κατανόηση της φιλοσοφίας. Το σημερινό φιλικό δεν είναι τίποτα άλλο από ένα ακόμα τεστ, από μία ακόμα δυνατή προπόνηση.
Μέχρι την Τρίτη η άφιξη των Ολλανδών στο Ρέθυμνο
Η Ολλανδία ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις στο Ευρωμπάσκετ, στο οποίο επέστρεψε μετά από 28 χρόνια. Οι «οράνιε» ηττήθηκαν από την Εθνική μας ομάδας με 68-65 και πήραν την τελευταία θέση του ομίλου, ισοβαθμώντας στους 6 βαθμούς με τα Σκόπια.
Από τους παίκτες που ξεχώρισαν ήταν οι δύο «Ρεθεμνιώτες», Ρόλαντ Σάφτενναρ και Σάρλον Κλουφ. Ο 27χρονος σέντερ ολοκλήρωσε το τουρνουά με μέσο όρο 8.2 πόντους (4/5 βολές-80%, 14/27 δίποντα-51.9%, 3/13 τρίποντα-23.1%), 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 21.8” συμμετοχής. Ο 25χρονος γκαρντ αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ της ομάδας του με μέσο όρο 16.2 πόντους (24/38 βολές-63.2%, 12/33 δίποντα-36.4%, 11/18 τρίποντα-61.1%). Παράλληλα είχε 4.6 ριμπάουντ, 3.2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη σε 29′ συμμετοχής.
Οι εμπειρίες και οι παραστάσεις που αποκόμισαν ήταν κάτι παραπάνω από σημαντικές και θεωρείται σίγουρο πως θα τους χρησιμεύσουν στη συνέχεια της καριέρας τους. Πλέον, μετρούν αντίστροφα για να ενσωματωθούν στην ομάδα τους, το Ρέθυμνο Cretan Kings. Το αργότερο μέχρι την Τρίτη θα έχουν φθάσει στο Ρέθυμνο και θα βρίσκονται στη διάθεση των Σταύρου Μυκονιάτη και Χάρη Κουλουριώτη.
Πολύ σημαντικό πλέον είναι η διαχείριση που θα κάνει το τεχνικό τιμ. Αμφότεροι προέρχονται από ένα επίπονο και δύσκολο καλοκαίρι, στο οποίο είχαν την προετοιμασία, τα φιλικά και φυσικά τα επίσημα παιχνίδια με την Εθνική Ολλανδίας. Το ότι όμως προέρχονται από ένα πολύ καλό τουρνουά, «γεμίζει» με αισιοδοξία τους ανθρώπους της ομάδας, που περιμένουν ανάλογες εμφανίσεις και σε συλλογικό επίπεδο.