Η είδηση που ήθελε τον Βαγγέλη Θεοδωρουλάκη να τα βρίσκει σε όλα με την Ακαδημία, επιβεβαιώθηκε. Τα «Ρ.Ν.» είχαν αναφέρει το… «δεδομένο ντιλ» ανάμεσα στις δύο πλευρές. Αφού πήρε τις εγγυήσεις που ήθελε ο Ρεθυμνιώτης τεχνικός, ζήτησε από τη διοίκηση να υπάρχει ένα τουλάχιστον άτομο δίπλα του κι από ‘κει και πέρα –όπως αναφέραμε στο φύλλο του Σαββάτου- να περάσουν από το μικροσκόπιό του παίκτες που κατά κύριο λόγο θα προέρχονται από το Ρέθυμνο, αλλά και ορισμένους φοιτητές.
Χθες παραστάθηκε στην προπόνηση όπου υπό τις οδηγίες του ακολούθησαν οι παίκτες το πρόγραμμα. Προηγουμένως, φρόντισε να υπάρξει η πρώτη γνωριμία μαζί τους κι ακολούθησε μια σύντομη συνομιλία, όπου τους ζήτησε συνέπεια και συνέχεια στις προπονήσεις και στις αγωνιστικές υποχρεώσεις.