Γ’ Εθνική μπορεί να μην έχουμε αυτό το Σαββατοκύριακο όμως, οι εκπρόσωποι του Ρεθύμνου μόνο στο «ψυγείο» δεν μπαίνουν… ΑΕΜ και Ερμής ζεσταίνονται στην παγωμένη ατμόσφαιρα προκειμένου να δώσουν τον πρώτο ημιτελικό αγώνα για το κύπελλο της ΕΠΣΡ που θα πραγματοποιηθεί σήμερα (15.00) στο γήπεδο Λιβαδίων.
Αμφότεροι κάνουν για λίγο στην άκρη τις δύσκολες υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα και δίνουν έμφαση στον δεύτερο θεσμό που ουδείς μπορεί να αγνοήσει. Η ΑΕΜ ως γηπεδούχος θέλει να φτάσει σ’ ένα νικηφόρο αποτέλεσμα που θα της δώσει το δικαίωμα να ελπίζει στον β’ ημιτελικό στα Ζωνιανά. Το αντίστοιχο προσμένουν στον Ερμή.
Το συγκεκριμένο ματς όμως έχει διπλή σημασία, αφού εκτός από το αποτέλεσμα, οι δύο προπονητές θέλουν να «τσεκάρουν» παίκτες και σχήματα μετά τις «αγορές» τους…
Επίσης, θέλουν να δουν πως αντιδρούν οι παίκτες τους σ’ ένα ματς όπου δεν θα λείπει η ένταση, η δύναμη αλλά και η τακτική σε πολύ μεγάλο βαθμό.
Δεν αποκλείεται μάλιστα να έχουμε και κάμποσες αλλαγές προκειμένου να δοκιμαστούν παίκτες σε διάφορες θέσεις. Ο Ξαγοράρης φερ’ ειπείν, έχει αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις για την ώρα. Ο Κιάσσος πήρε άμεσα θέση στα χαφ ως «8αρι», ενώ ο Βαρούχας θα ξεκινήσει όπως αναμένεται από την αρχή…
Αμφίβολοι οι Μυρθιανός, Βιτώρος και δεδομένα ο Δαραμάρας
Ο Γιώργος Κόλτζος ίσως να μην υπολογίζει -τουλάχιστον στην αρχή- στον Μυρθιανό και τον Βιτώρο. Αμφότεροι προπονήθηκαν ατομικά καθώς ένιωσαν βαριά τα πόδια τους φοβούμενοι τον κίνδυνο θλάσης. Στα πλάνα όμως του 41χρονου τεχνικού, τόσο αυτού του αγώνα όσο και στη συνέχεια δεν θα υπολογίζεται ο Δήμος Δαραμάρας. Ο υψηλόσωμος φορ φαίνεται ότι αποχωρεί από την ομάδα μια και καλή, αφού δεν εμφανίστηκε στις τελευταίες προπονήσεις.
Στον ΟΦΗ κι επισήμως ο Τοπούζης
Στον Ερμή αντίστοιχα, τα πράγματα είναι λίγο πιο συγκεκριμένα, αφού υπολογίζονται άπαντες, αλλά φύσει και θέσει σέντερ φορ δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή. Η ξαφνική φυγή του Θανάση Τοπούζη έχει αναγκάσει τους «πράσινους» να ψάχνουν τον αντικαταστάτη του, ενώ χρόνο συμμετοχής για τους παραπάνω λόγους θα πάρουν οι Ακαζού, Ηλιόπουλος και Παπουτσής.
Στο μεταξύ, ο ΟΦΗ ετοίμασε μια μακροσκελή ανακοίνωση για την παρουσίαση του πρώην φορ του Ερμή αναφέροντας μεταξύ άλλων… «Ο Θανάσης Τοπούζης είναι η 5η μεταγραφή του ΟΦΗ. Ο 26χρονος επιθετικός υπέγραψε την Παρασκευή (26/1) το συμβόλαιο του με τον ΟΦΗ, το οποίο είναι μέχρι το τέλος της αγωνιστικής περιόδου, με προοπτική ανανέωσης…». Στις δηλώσεις ανέφερε χαρακτηριστικά: «Επικοινώνησαν οι άνθρωποι του ΟΦΗ μαζί μου πριν από μερικές μέρες. Αποδέχθηκα την πρόταση αμέσως. Δεν μπορείς να πεις όχι στον ΟΦΗ. Θέλω να ευχαριστήσω την διοίκηση του Ερμή Ζωνιανών για την άριστη συνεργασία, που είχαμε, αλλά και για το γεγονός ότι δεν μου στάθηκαν εμπόδιο σε αυτή τη μεγάλη ευκαιρία, που μου παρουσιάζεται. Θα ήθελα να ευχαριστήσω όμως και τους ανθρώπους του χωριού για τη στήριξη στην ομάδα και στους παίκτες και εύχομαι ο Ερμής να καταφέρει να μείνει στην κατηγορία, γιατί το αξίζει».