Ο Γιώργος Βελονάκης πέρασε ξεκάθαρα πλέον στην 1η θέση. Εδώ και εβδομάδες το είχαμε αναφέρει πως, εφόσον ο 28χρονος επιθετικός αγωνίζεται, είναι πολύ πιθανό να περάσει στην 1η θέση του πίνακα των σκόρερ από το γεγονός ότι η ομάδα του, η ΑΕΜ, σκοράρει κατά ριπάς. Αυτό σημαίνει ότι ο επιθετικός συνεπικουρείται από τους υπόλοιπους ποδοσφαιριστές ούτως ώστε να φτάσει όσο πιο ψηλά γίνεται. Ο Βελονάκης περνάει μία πολύ καλή ποδοσφαιρική περίοδο και το αποτέλεσμα αποτυπώνεται στα 23 γκολ.
Ο δεύτερος πια, Αλέκος Βλαστός, μπορεί να μην σκόραρε ούτε αυτή την εβδομάδα, όμως, έβγαλε μια καταπληκτική ασίστ το δεύτερο τέρμα του Ρεθυμνιακού επί της ΕΑΠ. Γκολ δεν πέτυχε αυτή τη φορά ο Ιμπραχίμι απέναντι στον Ποσειδώνα.
Μάλιστα πίσω του, ακολουθεί ο Μανώλης Σκουλούδης μ’ ένα γκολ λιγότερο (14), καθώς ο Άρης σημείωσε 4 τέρματα απέναντι στον ΟΦΑ.
Αυτό που είναι χαρακτηριστικό αυτής της 16ης αγωνιστικής που πέρασε, ήταν πως το Σπήλι έχρισε 7 διαφορετικούς σκόρερ στο 0-8 επί του ΠΑΟ Αλφάς, τη στιγμή που η ομάδα του Αγίου Βασιλείου είχε όλους κι όλους 4 διαφορετικούς καθ’ όλη τη διάρκεια του α’ γύρου!
Επίσης, ο Καράλης που σημείωσε γκολ για τον ΟΦΑ έγινε μόλις ο τέταρτος σκόρερ της ομάδας του.
Ακριβώς αντίθετη είναι η πολυφωνία στην επίθεση για την ΑΕΜ που έχει χρίσει μέχρι στιγμής 13 διαφορετικούς ποδοσφαιριστές ως σκόρερ. Το ρεκόρ για την ώρα όμως, το έχει ο Αστέρας Ρεθύμνου με 16.
Οι σκόρερς:
Παίκτες (ομάδα) Γκολ
1. Βελονάκης (ΑΕΜ) 23
2. Βλαστός (Ρεθυμνιακός) 18
3. Ιμπραχίμι (Αστέρας Ρ.) 15 (1π.), (1φ.)
4. Σκουλούδης (Άρης) 14
5. Μεταξάκης (Ερμής) 12 (2π.)
-. Ι.Σ. Σηφακάκης (Ποσειδώνας) 12
-. Μπαμπουλάκης (Αστέρας Περ.) 12
6. Γαρεφαλάκης (ΑΕΜ) 11
7. Ρηγάκης (Αστέρας Ρ.) 10 (1π.)
8. Κόκκαλης (ΑΟΨ) 9 (1) π.
9. Δελήμπασης (ΑΕΜ) 8 (1 φ.)
-. Ντ. Ματαραγκάσι (Ερμής) 8
10. Βιτώρος (ΑΕΜ) 7
11. Μ. Σπανουδάκης (Κάλυβος) 6 (2πεν.)
-. Αλιάι (ΝΕΑΡ) 6
12. Ι.Κ. Σηφακάκης (Ποσειδώνας) 5 (2π.)
-. Παπαγιαννάκης (ΑΕΜ) 5
-. Μέμος (ΑΕΜ) 5
-. Σιόρε (Ρεθυμν.) 5 (2π.)
-. Καλυβιανάκης (ΕΑΠ) 5
-. Μ. Κουγιουμτζής (Τάλως Μελ.) 5 (1π.)
-. Μερτίρι (Ρεθυμν.) 5
4 γκολ
Σωπασουδάκης (Τάλως Μελ.) (1π.), Χατζιάδης (Αστέρας Ρ.), Λαδιανός (Τάλως Μελ.) (1π.), Λέσι (ΑΕΜ), Κρανιωτάκης (Τάλως Μελ.), Ντιμιτρόφ (Σπήλι), Κραβαρίτης (Άρης), Γ. Μαρής (Λιβάδια) 4 (1π.), Θεοδωρομανωλάκης (Άρης) (2π.), Καργάκης (Άρης) (1φ), Λαγουδάκης (Τάλως Μελ.), Κριτσωτάκης (Ρεθυμν.), Αντίοχος (Ρεθυμνιακός), Α. Σπανουδάκης (Κάλυβος), Κουγιουμτζής (Λιβάδια), Χαριτάκης (Κάλυβος), Ηλ. Χνάρης (Κάλυβος), Μιαρίτης Ν. (ΑΟΨ), Φραγκιαδάκης (Αστέρας Περ.).
3 γκολ
Μονιάκης (ΑΕΜ), Λουμπάκης (ΑΕΜ), Κοντορινάκης (Αστέρας Ρ.), Γιαννόπουλος (Σπήλι/Αστέρας), Μπουρνέλης (Αστέρας), Σωπασής (Τάλως Μελ.), Δασκαλάκης Μ. (Ρεθυμν.), Κολλαρετάκης (Τάλως Μελ.), Θόρια (Ερμής), Μ. Κατσαμάς (Κάλυβος) (1φ.), Μαρής Δ. (Λιβάδια), Κουρνιανός (ΑΟΨ), Χριστουλάκης (ΠΑΟ Αλφάς), Μάνσε (ΟΦΑ) (3π.), Σπαχής (Αστέρας Περ.), Χρ. Πλαΐτης (Αστέρας Περ.), Ζότο (ΕΑΠ) (1 πεν.).
Αυτογκόλ
Καπετανάκης (Ψηλορείτη) υπέρ Καλύβου
Κτιστάκης (ΟΦΑ) υπέρ Ερμή
(ΠΑΟ Αλφάς) υπέρ ΑΕΜ
Μανουσάκης (ΠΑΟ Αλφάς) υπέρ Ρεθυμνιακού
Βογιατζάκης Α. (ΟΦΑ) υπέρ Τάλου Μελιδονίου
Χριστοδούλου (Τάλως Μελ.) υπέρ ΑΕΜ