Κατά την ψηφοφορία για την εκλογή Διευθυντή Δευτεροβάθμιας από τους διευθυντές και τους υποδιευθυντές των γυμνασίων και των λυκείων του νομού την περασμένη Παρασκευή πρώτος εξελέγη ο νυν προϊστάμενος της Διεύθυνσης Ανδρέας Ταξάκης. Συνολικά ψήφισαν και οι 56 διευθυντές και υποδιευθυντές των σχολείων του νομού.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:
Έλαβαν:
Ταξάκης Ανδρέας: 44 ψήφους, (ποσοστό 78,57%)
Μαρκαντές Ιωάννης: 11 ψήφους (ποσοστό 19,64%)
Μαραγκάκης Μανούσος: 0 ψήφοι
Λευκά / Άκυρα: 1
Σημειώνεται ότι από χθες και έως τις 19 Ιανουαρίου θα πραγματοποιηθεί η διαδικασία των συνεντεύξεων των υποψηφίων.
Σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα του υπουργείου, η διαδικασία πρόκειται να ολοκληρωθεί μέσα στον Ιανουάριο και οι νέοι διευθυντές εκπαίδευσης θα αναλάβουν καθήκοντα την 1η Φεβρουαρίου.