Ο συνδυασμός «Ενωμένο Ελληνικό Εμπόριο» με επικεφαλής τον Βασίλη Κορκίδη αναδείχτηκε πρώτος στην εκλογική διαδικασία που πραγματοποιήθηκε την περασμένη Κυριακή για την εκλογή των νέων οργάνων διοίκησης της Ελληνικής Συνομοσπονδίας Εμπορίου & Επιχειρηματικότητας, της τριτοβάθμιας οργάνωσης του εμπορικού κόσμου της χώρας.
Τα αποτελέσματα των αρχαιρεσιών, στις οποίες έλαβαν μέρος 378 εκλέκτορες από όλη την επικράτεια, επί συνόλου 410 (ποσοστό συμμετοχής άνω του 92%), έχουν ως εξής:
Για το διοικητικό συμβούλιο ο συνδυασμός «ΕΝΩΜΕΝΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΕΜΠΟΡΙΟ» με επικεφαλής τον κ. Βασίλη Κορκίδη έλαβε 287 ψήφους (ποσοστό 80% του συνόλου) και κατέλαβε είκοσι (20) έδρες στο διοικητικό συμβούλιο. Από το Ρέθυμνο επανεξελέγη ο πρώην πρόεδρος του Εμπορικού Συλλόγου Ρεθύμνου Μανόλης Ψαρουδάκης.
Με αλφαβητική σειρά εξελέγησαν οι κάτωθι: Αποστολάκη Εύη, Γεροντίτης Σπύρος Γεωργανές Παναγιώτης, Ηλιάδης Χρήστος, Καρανίκας Γιώργος, Κογιουμτσής Νίκος, Κορκίδης Βασίλης, Μανεσιώτης Νίκος, Μαργαρώνης Γιάννης, Μουζακίτης Κώστας, Μπλουγούρας Χρήστος, Μπόνης Νίκος, Πασιόπουλος Κώστας, Παυλίδης Ηλίας, Πολιτάκης Παύλος, Τσαγγάρης Θανάσης, Τσιαπλές Γιώργος, Φιλιππίδης Παντελής, Χατζημιχαήλ Κώνστας, Ψαρουδάκης Μανώλης.
Τους εκλεγέντες ακολούθησαν ως επιλαχόντες με σειρά εκλογής οι: Σαββίδης Ευδόκιμος, Ζησιμάτος Γιώργος, Γκατζοφλιάς Γιάννης, Τσινός Θανάσης, Γεωργαρής Βασίλης.
Ο Συνδυασμός «ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΕΜΠΟΡΩΝ» έλαβε 44 ψήφους (ποσοστό 12% του συνόλου) και κατέλαβε τρεις (3) έδρες στο διοικητικό συμβούλιο. Εξελέγησαν με σειρά εκλογής οι: Ρώρος Γιώργος, Σαμαράς Δημήτρης, Νουβελόγλου Στάθης.
Ως επιλαχόντες ανακηρύχθηκαν με σειρά εκλογής οι: Κατσικαβέλας Τηλέμαχος, Κολιόπουλος Νικόλαος, Βαγενάς Γεώργιος.
Ο Συνδυασμός «ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΕΜΠΟΡΩΝ» έλαβε 31 ψήφους (ποσοστό 8% του συνόλου) και κατέλαβε δύο (2) έδρες στο διοικητικό συμβούλιο. Εξελέγησαν με σειρά εκλογής οι: Κοντογεωργίου Θεόδωρος, Βουρλάκης Νικόλαος.
Ως επιλαχόντες ανακηρύχθηκαν με σειρά εκλογής οι: Τριγάζης Αγησίλαος, Σπύρου Αθηνά.
Για την ελεγκτική επιτροπή ο συνδυασμός «ΕΝΩΜΕΝΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΕΜΠΟΡΙΟ» έλαβε 301 ψήφους, καταλαμβάνοντας και τις (5) έδρες. Με σειρά εκλογής εξελέγησαν οι κάτωθι: Παντελάκης Τάσος, Αγιοστρατίτη Παρασκευή, Οικονόμου Δημήτρης, Τοπολιανάκης Γεώργιος, Σκουλίδης Αντώνιος.
Ο επικεφαλής του πλειονοψηφήσαντος συνδυασμού κ. Βασίλης Κορκίδης εξέφρασε την πλήρη ικανοποίησή του για τη μαζικότητα και τη μεγάλη συμμετοχή που επέδειξαν οι συνδικαλιστικοί εκπρόσωποι του εμπορίου. «Το γεγονός αυτό καταδεικνύει αφενός την έντονη ενεργοποίηση των εμπόρων στα συλλογικά τους όργανα, ενόψει της βαθιάς κρίσης που πλήττει την ελληνική αγορά και αφετέρου την αναγνώριση της συστηματικής και σημαντικής συνεισφοράς της ΕΣΕΕ, ως κυρίαρχης οργάνωσης εκπροσώπησης του εμπορικού κόσμου και της μικρομεσαίας επιχειρηματικότητας της χώρας» ανέφερε.
Αύριο Τετάρτη, 9 Δεκεμβρίου, ο κ. Κορκίδης, ως πρώτος σε σταυρούς προτίμησης υποψήφιος του πλειονοψηφήσαντος συνδυασμού «ΕΝΩΜΕΝΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΕΜΠΟΡΙΟ», θα καλέσει το νέο διοικητικό συμβούλιο σε σώμα, προκειμένου να εκλεγούν τα νέα μέλη του προεδρείου της Συνομοσπονδίας.