Μεγάλη ευκαιρία έχασε η Επισκοπή να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από το Κρανίδι της Ερμιονίδας, αφού απέναντι στην τοπική ομάδα ηττήθηκε με 1-0. Το τέρμα που έκρινε τη συνάντηση, σημειώθηκε στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων του α’ ημιχρόνου. Ήταν ένα καίριο σημείο του ματς, προϊόν μίας πολύ όμορφης ενέργειας του Βλαχόπουλου από αριστερά, ωστόσο χρειάστηκε μεγάλη δόση τύχης-ατυχίας, αφού η μπάλα κόντραρε στον Βουρβαχάκη και κατέληξε στα δίχτυα.
Αυτή ήταν η πρώτη νίκη και το πρώτο γκολ που σημείωσαν οι γηπεδούχοι στην έδρα τους για φέτος! Ήταν συνάμα και η πρώτη ήττα για την Επισκοπή, αφού μέχρι σήμερα είχε μία ισοπαλία (με Αχαρναϊκό 1-1) και μία νίκη (με Ηρακλή Ψαχνών 2-0).
Στο γήπεδο του Κρανιδίου, το οποίο συγκέντρωσε περί τους 800 φίλους της τοπικής ομάδας, οι γηπεδούχοι μπήκαν με ενθουσιασμό και κατόρθωσαν σχετικά γρήγορα να αιφνιδιάσουν την Επισκοπή. Γρήγορα όμως οι Κρητικοί (λίγο μετά το 15λεπτο) ισορρόπησαν και μάλιστα δημιούργησαν δύο πολύ καλές φάσεις.
Πιο συγκεκριμένα, στο 7′ ο Σβόγιτς ήταν αυτός που «ενόχλησε» για πρώτη φορά την άμυνα της Επισκοπής, ωστόσο ο Γουναρίδης με έγκαιρη επέμβαση βγήκε λίγο έξω από την εστία του και «μάζεψε».
Στο 9′ Βλαχόπουλος κινήθηκε από αριστερά, όμως οι αμυντικοί των φιλοξενουμένων έδιωξαν τον κίνδυνο. Στο 16′ ο Όμο σούταρε όμως ο Γουναρίδης μπλόκαρε.
Εν συνεχεία, σε συνάρτηση με το τακτικό ανέβασμα των κυανόλευκων είχαμε περισσότερα αλλά και πιο δυνατά μαρκαρίσματα. Μάλιστα, οι Ρεθεμνιώτες, όταν ένιωσαν ότι «πατούν καλά» στο γήπεδο δημιούργησαν δύο πολύ καλές φάσεις.
Πρώτα στο 32′ ο Δουμάνης μπήκε από αριστερά, όμως ο Ιασωνίδης τον ανέκοψε την τελευταία στιγμή, κι έπειτα, στο 38′ ο Βιγιαφάνε επιχείρησε ένα σουτ, το οποίο όμως έφυγε λίγο άουτ.
Η φάση όμως στο1ο λεπτό των καθυστερήσεων του α’ ημιχρόνου ήταν καθοριστική, όπως αποδείχθηκε για το τελικό αποτέλεσμα. Ο Βλαχόπουλος, ο οποίος έκανε κάποιες ωραίες τρίπλες, επιχείρησε ένα ξαφνικό σουτ με την μπάλα να κοντράρει στον Βουρβαχάκη καταλήγοντας στα δίχτυα της ομάδας μας.
Πολύ καλύτερη εικόνα στο β’ ημίχρονο
Στην επανάληψη, η Επισκοπή μπήκε πολύ πιο «υποψιασμένη» στο ματς, το οποίο είχε αρκετές φάσεις ένθεν κακείθεν, με τους φιλοξενούμενους να περιορίζουν μετά το 65′ την Ερμιονίδα σε παθητικό ρόλο.
Στο 53′ ο Συμελίδης θέλησε με σουτ να απειλήσει τον Γουναρίδη, ωστόσο ο γκολκίπερ των κυανόλευκων απέκρουσε.
Στο 55′ ο Όμο συνδυάστηκε με τον Συμελίδη, αυτός πάσαρε στον Σβόγιτς κι από τις κόντρες ευνοήθηκε ο Παβίσεβιτς, ο οποίος νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Γουναρίδη.
Στο 64′ από τη σέντρα του Μανουσάκη, ο Δρακάκης κέρδισε την κεφαλιά να φεύγει ελάχιστα άουτ.
Στο 66′ ο Βλαχόπουλος σούταρε άουτ.
Στο 67′ ο Πονηρός έσωσε βέβαια παραβίαση μετά το σουτ που εξαπόλυσε ο Λάμπρου.
Στο 90′ αποβλήθηκαν οι Λίτσης-Δελήμπασης με δεύτερη κίτρινη κάρτα μετά την μεταξύ τους αψιμαχία. Ο πρώτος έπεσε για καθυστέρηση, ο δεύτερος του ζήτησε το λόγο και η λογομαχίας τους, τους κόστισε…
Φτάσαμε λοιπόν στο 93′ με την Επισκοπή να χάνει τη μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα! Ο Δουμάνης σούταρε από ιδανική θέση όμως έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Ιασωνίδης.
Οι διαιτητές: Τσαμούρης (Πειραιά), Κουρομιχελάκης (Πειραιά), Κολοσιώνης (Αιτωλοακαρνανίας). Την κίτρινη κάρτα αντίκρισαν οι: Κόλοκας (Ερμιονίδα), Βουρβαχάκης, Νικόλτσης, Ράντοβιτς (Επισκοπή). Την κόκκινη είδαν οι Λίτσης (Ερμιονίδα), Δελήμπασης (Επισκοπή).
ΕΡΜΙΟΝΙΔΑ (Μπολάνο): Πονηρός, Μουσταφίδης, Κλόκας, Ιασωνίδης, Λίτσης, Σβόγιτς (82′ Κιοσσές), Όμο, Συμελίδης (72′ Καραδέμητρος), Βλαχόπουλος, Παβίσεβιτς, Τσακόν (53′ Ταπέ).
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Ανυφαντάκης): Γουναρίδης, Παπαδήμας (61′ Δρακάκης), Δελήμπασης, Δουμάνης, Νικόλτσης, Μποτωνάκης (72′ Βιτώρος), Πιθαρούλης, Βιγιαφάνε (61′ Μανουσάκης), Λάμπρου, Βουρβαχάκης, Ράντοβιτς.
ΔΗΛΩΣΕΙΣ
Ανυφαντάκης: «Το παιχνίδι ανήκει ήδη στο παρελθόν»
Ο προπονητής της Επισκοπής λίγο μετά το ματς, δεν μπορούσε να είναι ευχαριστημένος. Τόνισε ότι η ομάδα του δεν μπήκε με επιθετικό προσανατολισμό στο ματς αλλά στην επανάληψη, σίγουρα δικαιούταν ένα τέρμα…
«Ερχόμενοι στην Ερμιονίδα, ξέραμε ότι ο αντίπαλος προερχόταν από ήττα κι έτσι, παρ’ ότι δεν μας χαρακτηρίζει ως ομάδα, μπήκαμε στο ματς, όπου το πρώτο που κάναμε ήταν να διαφυλάξουμε τα νώτα μας.
Στο α’ ημίχρονο θεωρώ ότι ήμασταν μέτριοι. Είχαμε δύο ευκαιρίες αλλά ο τρόπος που παίξαμε δεν μ’ ευχαριστεί.
Στο β’ ημίχρονο και μέτρα πήραμε στο γήπεδο και πολλές επιθέσεις κάναμε. Έτσι όπως πήγαινε το ματς, είτε θα πετύχαινε δεύτερο τέρμα η Ερμιονίδα, είτε εμείς θα βγαίναμε στο γκολ. Είχαμε τις φάσεις να ισοφαρίσουμε. Είμαι ικανοποιημένος από την προσπάθεια των παιδιών και στα 95 λεπτά του παιγνιδιού αλλά αυτό το παιχνίδι ανήκει ήδη στο παρελθόν.
Ήδη σκεφτόμαστε το πολύ δύσκολο ματς που έχουμε στην έδρα μας με τον Φωστήρα».
Μπολάνο: «Σημαντικό ότι πήραμε τους τρεις βαθμούς»
Ο προπονητής της Ερμιονίδας στάθηκε στο γεγονός του α’ καλού ημιχρόνου αλλά στο β’ παραδέχθηκε ότι η Επισκοπή θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει:
«Στο α’ ημίχρονο ήμασταν αρκετά καλοί. Είχαμε κι άλλες ευκαιρίες για να πετύχουμε δεύτερο γκολ. Στο β’ ημίχρονο δεν έμεινα ικανοποιημένος. Φυσικά η Επισκοπή δημιούργησε τη μεγάλη ευκαιρία, όμως θα μπορούσαμε και ‘μεις να πετύχουμε ένα. Σημαντικό είναι ότι προσπάθησαν και οι δύο ομάδες να παίξουν καλή μπάλα. Το θετικό για μας είναι ότι πήραμε τους τρεις βαθμούς.
Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον φίλο μου τον Κώστα που έχει δημιουργήσει καλή ομάδα με στόχο να παραμείνει στην κατηγορία».
Παπαδήμας: «Το γκολ μας έκοψε τα φτερά»
Ακολούθως, το λόγο πήρε ο Νίκος Παπαδήμας, ο οποίος σε μέσες άκρες συμφώνησε με τον προπονητή του…
«Ήρθαμε να αντιμετωπίσουμε μια δυνατή ομάδα. Σίγουρα το α’ ημίχρονο δεν μας αφήνει ικανοποιημένους. Το γκολ ήταν πολύ σημαντικό στο λεπτό που ήρθε για να μας κόψει τα φτερά. Στην επανάληψη προσπαθήσαμε και παίξαμε καλύτερη μπάλα, αλλά δεν ήρθε το αποτέλεσμα που θέλαμε. Το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να κοιτάξουμε μπροστά για να είμαστε έτοιμοι για το επόμενο παιχνίδι».
Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής
Φωστήρας-Παναχαϊκή 1-2
(66′ Τσεμπέτσι-5′ Πατινιώτης, 78′ Μαρουκάκης).
Ερμιονίδα-Επισκοπή 1-0
(45’+ Βλαχόπουλος).
Ηρακλής Ψαχνών-Παναιγιάλειος 1-2
(77′ Γουόρντεν-23′ Τζιμογιάννης, 54′ Ουρτάδο).
Χανιά-Καλλιθέα 2-1
(16′ Κοντέων, 45′ Πάγκαλος-76′ Μασάδο).
Αχαρναϊκός-Πανηλειακός 3-1
(26′ Ιορδανίδης, 78′ Καλαμιώτης, 84′ πέναλτι Γέσιτς-68′ Τσίτας
Απόλλων Σμύρνης-Άλιμος
Ρεπό: ΑΕΚ
Η βαθμολογία
Ομάδες Β. ΑΓ Γκολ Ν-Ι-Η
1. ΑΕΚ 12 4 7-2 4-0-0
2. ΑΟ Χανιά 10 5 6-3 3-1-1
– Παναγιάλειος 10 5 5-2 3-1-1
4. Απόλλων Σμ. 9 4 9-4 3-0-1
– Παναχαϊκή 9 3 8-1 3-0-0
6. Ερμιονίδα 7 4 3-3 2-1-1
– Αχαρναϊκός 7 5 7-6 2-1-2
8. Επισκοπή 4 3 3-2 1-1-1
– Ηρακλής Ψ. 4 5 3-7 1-1-3
– Άλιμος 4 4 2-2 0-4-0
11. Πανηλειακός 1 5 2-11 0-1-4
– Καλλιθέα 1 5 2-9 0-1-4
13. Φωστήρας 0 4 1-6 0-0-4
Η επόμενη (6η) αγωνιστική
Ερμιονίδα Ηρακλής Ψαχνών
Παναιγιάλειος Απόλλων Σμύρνης
Επισκοπή Φωστήρας (16/11)
Άλιμος ΑΟ Χανιά
Παναχαϊκή ΑΕΚ
Καλλιθέα Αχαρναϊκός
Ρεπό: Πανηλειακός