«Ζω, δρω, δημιουργώ» είναι το μήνυμα της φετινής διοργάνωσης του ρεθεμνιώτικου καρναβαλιού. Οι καρναβαλιστές επέλεξαν το σύνθημα αυτό θέλοντας να υποδηλώσουν τον τρόπο που οι ίδιοι αντιλαμβάνονται και αντιμετωπίζουν τον συγκεκριμένο θεσμό. Ζουν όλο τον χρόνο γι’ αυτόν και όχι μόνο τις Απόκριες, δρουν προσπαθώντας να είναι ενεργοί πολίτες με σειρά δραστηριοτήτων κοινωνικού και πολιτιστικού χαρακτήρα και δημιουργούν χρησιμοποιώντας το μυαλό, το ταλέντο, την όρεξη και το μεράκι τους συμπαρασύροντας κάθε χρόνο ακόμα και περισσότερους πολίτες που συμμετέχουν ενεργά στις εκδηλώσεις του ρεθεμνιώτικου καρναβαλιού. Το κοινωνικό μήνυμα της φετινής διοργάνωσης αφορά τη δωρεά μυελού των οστών σε συνεργασία με το «Όραμα Ελπίδα» και στόχο οι συμμετοχές να ξεπεράσουν κάθε προηγούμενο.
Ένα περίπου μήνα πριν ανοίξει το Τριώδιο και η αντίστροφη μέτρηση έχει ήδη ξεκινήσει ενώ πυρετός προετοιμασιών επικρατεί τόσο στους διοργανωτές όσο και σε κάθε ομάδα χωριστά που έχουν ήδη αρχίσει να δέχονται συμμετοχές από καρναβαλιστές και να παρουσιάζουν τις στολές τους με τα συνοδευτικά συνθήματα βγαλμένα κατά κύριο λόγο από την επικαιρότητα της χρονιάς που πέρασε.
Σαράντα τέσσερις θα είναι συνολικά οι ομάδες που φέτος θα συμμετέχουν στη μεγάλη παρέλαση της Κυριακής 13 Μαρτίου ενώ την Παρασκευή λήγει η προθεσμία για τις ομάδες που επιθυμούν να συμμετέχουν με άρμα. Η τελετή έναρξης για πρώτη φορά φέτος θα πραγματοποιηθεί Σάββατο στις 20 Φεβρουαρίου, μια μέρα πριν ανοίξει το Τριώδιο, στον χώρο του Ενετικού λιμανιού. Νωρίτερα, από τις 6 Φεβρουαρίου ο ντελάλης του ρεθεμνιώτικου Καρναβαλιού εκτός από τους οικισμούς του μητροπολιτικού δήμου θα επισκεφτεί και χωριά των υπόλοιπων τεσσάρων δήμων του νομού για να μεταδώσει την έναρξη των αποκριάτικων εκδηλώσεων και να προσκαλέσει όλους τους πολίτες να συμμετέχουν σε αυτές.
Η πρόεδρος της Οργανωτικής Επιτροπής Πέπη Μπιρλιράκη μιλώντας στα «Ρ.Ν.» για το σύνθημα του φετινού καρναβαλιού ανέφερε: «Όταν είμαστε όλοι μαζί αισθανόμαστε ζωντανοί, οι δράσεις μας είναι δημιουργίες που προέρχονται από τη σύμπραξη όλων μας. Είμαστε όλοι μαζί, αισθανόμαστε ζωντανοί σε πείσμα της εποχής και της μιζέριας και η δημιουργία μας αφορά όλους τους τομείς. Ακόμα και η δημιουργία ενός νέου στάτους που αφορά το κοινωνικό μας μήνυμα που φέτος αφορά τη δωρεά μυελού των οστών. Συνεχίζουμε τη συνεργασία μας με το «Όραμα Ελπίδα» και καλούμε τον κόσμο μέσα από το ρεθεμνιώτικο καρναβάλι να σπάσουμε κάθε ρεκόρ συμμετοχής δημιουργώντας ένα νέο σύνολο και μια νέα δύναμη δοτών μυελού των οστών».
«Δημιουργικό το ρεθεμνιώτικο καρναβάλι 2016»
Η δημιουργία είναι αυτό που ενώνει χιλιάδες ανθρώπους εδώ και πολλά χρόνια στο μεγαλύτερο πολιτιστικό γεγονός της σύγχρονης Κρήτης. Αυτό το μεράκι είναι που έχει αποφέρει στο Ρέθυμνο θεατρικές ομάδες, ατελιέ, βιοτεχνίες, χώρους τέχνης και όχι μόνο, ενώ συμβάλει στη ζωντάνια της πόλης όλη τη διάρκεια του χρόνου με τα κατά καιρούς δρώμενα των ομάδων.
Η δημιουργία ξεκινά από τα σχέδια της στολής και του άρματος, συνεχίζεται με το σενάριο, τη σκηνοθεσία και τα σκηνικά για την παρουσίαση των σκετς των ομάδων. Στο στάδιο της υλοποίησης ταλαντούχοι άνθρωποι όλων των ηλικιών, βρίσκουν μέσα από το καρναβάλι την ευκαιρία να ξεδιπλώσουν ή και να.. ανακαλύψουν το ταλέντο τους σε μια γόνιμη διέξοδο και ευκαιρία δημιουργίας, στολίζοντας και μετατρέποντας το μέσα μας και την πόλη σε μια γιορτή!
Αυτό είναι το πρωταρχικό χαρακτηριστικό του ρεθεμνιώτικου καρναβαλιού: Να ζούμε, να δρούμε και να δημιουργούμε μαζί! Ο ομορφότερος τρόπος για να εκκολαφθούν πυρήνες πολιτισμού με κοινωνικό πρόσημο, αναδεικνύοντας τη δύναμη της συμμετοχής!
Μετά λοιπόν την παρουσίαση του κεφαλαίου των 100 χρόνων ιστορίας το 2014 και το κεφάλαιο με τον τίτλο «Γίνε μαζί μας παιδί» στο πρώτο καρναβάλι της νέας εκατονταετίας το 2015, οπότε παλιοί, νέοι, μικροί και μεγάλοι πέρασαν το μήνυμα, ότι το καρναβάλι είναι στην ψυχή και όχι στην ηλικία, φέτος στο βιβλίο θεμάτων του ρεθεμνιώτικου καρναβαλιού αποτυπώνεται το δυνατότερό του μήνυμα: ΖΩ, ΔΡΩ, ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ!
Γιατί όλοι μας ο καθένας ξεχωριστά μετράμε, αλλά όλοι μαζί απογειωνόμαστε και απογειώνουμε όσους έχουν τη χαρά να ζήσουν, να δράσουν και να δημιουργήσουν στο ρεθεμνιώτικο καρναβάλι!
«Ελα και συ»-Οικονομική στήριξη από τους επαγγελματίες της πόλης
Τη διάθεση τους να στηρίξουν οικονομικά τη διοργάνωση του ρεθεμνιώτικου καρναβαλιού εξέφρασαν στη διάρκεια σχετικής συνάντησης που πραγματοποιήθηκε την περασμένη Παρασκευή στα γραφεία της Κ.Ε.ΔΗ.Ρ. συναντήθηκαν, η Οργανωτική Επιτροπή του ρεθεμνιώτικου καρναβαλιού με τον Σύλλογο Ξενοδόχων, τον Ο.Ε.Β.Ε.Ρ, τον Σύλλογο Ενοικιαζόμενων Δωματίων «Ξένιος Ζεύς», τον Σύλλογο Εστίασης & Διασκέδασης και τον Σύλλογο Τουριστικών Πρακτόρων.
Οι εκπρόσωποι των φορέων διαβεβαίωσαν την επιτροπή ότι θα στηρίξουν με κάθε τρόπο τις εκδηλώσεις με στόχο την καλύτερη δυνατή διοργάνωση.
Η συζήτηση επικεντρώθηκε στην εκστρατεία «ΕΛΑ ΚΑΙ ΕΣΥ», η οποία ξεκίνησε το 2013 με στόχο την ενεργή συμμετοχή όλων των Ρεθυμνιωτών στην οικονομική στήριξη του καρναβαλιού.
Συμφωνήθηκαν τα ποσά που έχουν οριστεί για κάθε κατηγορία επιχειρήσεων και κατατέθηκαν προτάσεις για την αποτελεσματικότερη συλλογή των χρηματικών ποσών καθώς και άλλες μορφές δράσεων που καλύπτουν τις ανάγκες του καρναβαλιού.
Ο Πρόεδρος του Συλλόγου Ξενοδόχων, Μανώλης Τσακαλάκης, σχολίασε σχετικά ότι: «Εννοείται ότι θα το στηρίξουμε ξανά, καθώς όσοι έχουν όφελος από το καρναβάλι είναι και αυτοί που πρώτοι πρέπει να το βοηθούν. Θα συμβάλλουμε στο να ανδρωθεί ακόμη περισσότερο. Με τους 15.000 καρναβαλιστές πέρυσι, ήρθε πλέον στη 2η θέση πανελλαδικά, νιώθουμε υπερήφανοι και οφείλουμε ένα τεράστιο μπράβο στην οργανωτική επιτροπή».
Ο πρόεδρος της ΟΕΒΕ Ρεθύμνου, Κοσμάς Περπιράκης, ανέφερε ότι: «Οι έμποροι, βιοτέχνες και επαγγελματίες του Ρεθύμνου στήριζαν και στηρίζουν το ρεθεμνιώτικο καρναβάλι. Παροτρύνουμε όλα τα μέλη της ομοσπονδίας μας να συνεισφέρουν έμπρακτα, αφού η οικονομική συμμετοχή είναι χαμηλή και να υπάρξει η δυνατότητα ακόμα χαμηλότερης συμμετοχής για όσους δεν μπορούν να ανταποκριθούν, αλλά χωρίς εγγραφή στο «ΕΛΑ ΚΑΙ ΕΣΥ», εξάλλου η συμμετοχή είναι που μετράει».
Εκ μέρους του Συλλόγου Ενοικιαζόμενων Δωματίων «Ξένιος Ζευς», ο Πρόεδρος Μανώλης Περράκης τόνισε ότι παρά τη δύσκολη οικονομική κατάσταση του Συλλόγου, φέτος είναι η πρώτη φορά που θα συνεισφέρει οικονομικά στο εγχείρημα.
Ο Σύλλογος Εστίασης και Διασκέδασης δια στόματος του Προέδρου, Ανδρέα Κλαψινού δεσμεύθηκε για την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση όλων των μελών του για την οικονομική ενίσχυση του «ΕΛΑ ΚΑΙ ΕΣΥ», διαβεβαιώνοντας παράλληλα, ότι θα υπάρξει εκπρόσωπος του συλλόγου στη διαδικασία συλλογής του εκάστοτε ποσού ανά επιχείρηση, όπως και ότι θα δοθεί εφάπαξ περαιτέρω ποσό σε μια προσπάθεια από την οποία όλοι λίγο ως πολύ ωφελούνται, ενώ υπάρχει στα σκαριά και δρώμενο με κοινωνικό πρόσημο.
Ο πρόεδρος του Συλλόγου Τουριστικών Πρακτόρων, Στράτος Μπερέτης δήλωσε: «Όλοι πρέπει να συνεισφέρουμε οικονομικά για να στηθεί, να διατηρηθεί και να είναι βιώσιμο το ρεθεμνιώτικο καρναβάλι για να συνεχίσει την ανοδική πορεία που του αξίζει. Οι τουριστικοί πράκτορες θα πράξουμε ό,τι είναι δυνατό με το έργο και τον οβολό μας στην όλη προσπάθεια».
Τέλος, τα μέλη της οργανωτικής επιτροπής του ρεθεμνιώτικου καρναβαλιού, δήλωσαν ότι στη συνάντηση υπήρξε ανταπόκριση, γι’ αυτόν ακριβώς τον λόγο και είναι αισιόδοξοι, ότι θα είναι επιτυχής η έκβαση της εκστρατείας «ΕΛΑ ΚΑΙ ΕΣΥ», η οποία μάλιστα φέτος αποκτά νέα διάσταση, ακολουθώντας το μότο της διοργάνωσης.