Συναγερμός σήμανε χθες στις δυο και μισή το μεσημέρι από φωτιά που εκδηλώθηκε στα όρια του οικισμού του Αγίου Γεωργίου στην περιοχή των Αρμένων του δήμου Ρεθύμνου δίπλα σε κατοικημένη περιοχή. Οι ισχυροί άνεμοι που έπνεαν, αλλά και ο κίνδυνος που υπήρχε για τη γρήγορη εξάπλωση της φωτιάς προς τον οικισμό Αμπελάκι, κινητοποίησαν μεγάλη δύναμη της πυροσβεστικής από ξηράς και από αέρος, που έσπευσε στο σημείο προκειμένου να μεριμνήσουν ώστε η πυρκαγιά να μην φτάσει στα σπίτια. Στην περιοχή βρέθηκαν και άνδρες της ΕΛ.ΑΣ.
Μέσα σε δυο και πλέον ώρες οι πυροσβεστικές δυνάμεις χάρις στην έγκαιρη επέμβαση τους αλλά και τη συνδρομή του πυροσβεστικού αεροσκάφους κατάφεραν να περιορίσουν τις φλόγες και να θέσουν υπό μερικό έλεγχο τη φωτιά, η οποία έκαψε περίπου 8 στρέμματα χορτολιβαδικής και δασικής έκτασης.
Στο σημείο παρέμειναν καθ’ όλη τη διάρκεια της νύχτας επτά πυροσβεστικά οχήματα υπό τον φόβο αναζωπύρωσης, ενώ τα ακριβή αίτια που προκάλεσαν τη φωτιά διερευνά το ανακριτικό τμήμα της πυροσβεστικής υπηρεσίας.