Στις Περιφέρειες της χώρας εκχωρούνται αρμοδιότητες που αντιστοιχούν περίπου στο 37% των πόρων του νέου Προγράμματος Αγροτικής Ανάπτυξης 2014-2020, για ένα σύνολο αναπτυξιακών παρεμβάσεων, δημόσιων και ιδιωτικών. Στο πλαίσιο αυτών, οι Περιφέρειες καλούνται να υλοποιήσουν τις χωρικές στρατηγικές τους επιλογές σχετικά με τον αγροδιατροφικό τομέα, οι οποίες θα συνεργούν και θα συμπληρώνουν τις εθνικές στρατηγικές επιλογές, με στόχο την αποκέντρωση και τη μείωση της γραφειοκρατίας.
Η πρώτη φάση της εκχώρησης αφορά κονδύλια ύψους 800 εκατ. ευρώ, τα οποία μεταξύ άλλων θα διατεθούν για επενδύσεις εκκίνησης επιχείρησης για νέους γεωργούς, για ανάπτυξη μικρών εκμεταλλεύσεων, κτηνοτροφικά πάρκα και ζώνες καθώς και ίδρυση επιχειρησιακών ομάδων της Ευρωπαϊκής Σύμπραξης Καινοτομίας για την παραγωγικότητα και τη βιωσιμότητα της γεωργίας.
Οι πόροι των 800 εκατ. ευρώ ανά Περιφέρεια θα κατανεμηθούν ως εξής:
* Κρήτη: 74,6 εκατ. ευρώ.
* Ανατολική Μακεδονία-Θράκη: 74,9 εκατ. ευρώ
* Κεντρική Μακεδονία: 143,1 εκατ. ευρώ
* Δυτική Μακεδονία: 46,6 εκατ. ευρώ
* Θεσσαλία: 81,8 εκατ. ευρώ
* Ήπειρος: 43,8 εκατ. ευρώ
* Ιόνια Νησιά: 22 εκατ. ευρώ
* Δυτική Ελλάδα: 76,3 εκατ. ευρώ
* Στερεά Ελλάδα: 66,6 εκατ. ευρώ
* Πελοπόννησος: 81 εκατ. ευρώ
* Αττική: 22,5 εκατ. ευρώ
* Βόρειο Αιγαίο: 38,4 εκατ. ευρώ
* Νότιο Αιγαίο: 25,3 εκατ. ευρώ
Τεχνογνωσία στην Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας από την Αγροδιατροφική Σύμπραξη Κρήτης
Τις γνώσεις, την εμπειρία και τις καλές πρακτικές στη λειτουργία της Αγροδιατροφικής Σύμπραξης της Περιφέρειας Κρήτης, της οποίας η πορεία κρίνεται επιτυχημένη, μοιράστηκαν με μέλη αντιπροσωπείας της Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας, οι υπεύθυνοι της Σύμπραξης.
Η αντιπροσωπεία από τη Δυτική Μακεδονία επισκέφθηκε την Κρήτη για να ενημερωθεί σχετικά, προκειμένου να ιδρυθεί αντίστοιχος φορέας στην περιοχή τους.
Την αντιπροσωπεία της Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας, με επικεφαλής τον Αντιπεριφερειάρχη Αγροτικής Ανάπτυξης Θεόδωρο Θεοδώρου, τον Περιφερειακό Σύμβουλο ΠΕ Γρεβενών Γρηγόρη Γιαννόπουλο και την υπάλληλο της Διεύθυνσης Αγροτικής Οικονομίας της Περιφέρειας Παρασκευή Λιόλιου, υποδέχθηκε ο Πρόεδρος της Αγροδιατροφικής Σύμπραξης Μανόλης Χνάρης.
Ο κ. Χνάρης ενημέρωσε την αντιπροσωπεία για την οργανωτική δομή του φορέα, τα σήματα «Κρήτη» (450 προϊόντα), «Κρητική κουζίνα» (40 χώροι μαζικής εστίασης) το «Κρητικό μπακάλικο» (5 κρητικά μπακάλικα), τις δράσεις προβολής και προώθησης, που υλοποιεί κατά καιρούς η Αγροδιατροφική Σύμπραξη για τις πιστοποιημένες επιχειρήσεις, ενώ παράλληλα παρείχε την απαραίτητη πληροφόρηση και κάθε άλλο στοιχείο που θα μπορέσει να χρησιμοποιήσει η αντιπροσωπεία για την ίδρυση της νέας Αγροδιατροφικής Σύμπραξης στην Περιφέρεια τους.
Από τη συνάντηση αυτή, όπως ανέφερε η φιλοξενούμενη αντιπροσωπεία, διαπιστώθηκε ο καθοριστικής σημασίας ρόλος της Αγροδιατροφικής Σύμπραξης της Περιφέρειας Κρήτης, για τον επιχειρηματικό κόσμο του νησιού. Εξάλλου η Περιφέρεια Κρήτης πρωτοστάτησε και άνοιξε τον δρόμο για τις Αγροδιατροφικές Συμπράξεις.
Σε δήλωση του, ο Αντιπεριφερειάρχης Αγροτικής Ανάπτυξης Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας κ. Θεοδώρου, ανέφερε: «Ιδιαίτερα σημαντικές και πολύτιμες οι εμπειρίες που αποκομίσαμε από την ολιγοήμερη επίσκεψή μας στην Κρήτη. Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον Πρόεδρο της Αγροδιατροφικής Σύμπραξης Μανόλη Χνάρη για την εγκάρδια φιλοξενία που μας πρόσφερε και επιπλέον να τον συγχαρώ για το σύνολο των πρωτοβουλιών που αναλαμβάνει, στο πλαίσιο της στήριξης της επιχειρηματικότητας και της προβολής των κρητικών προϊόντων. Ως Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας θα χαρούμε πολύ να ανταποδώσουμε τη φιλοξενία σας και να συνεργαστούμε σε δράσεις, που εξυπηρετούν τον κοινό μας στόχο που είναι η ανάδειξη, η προβολή και η προώθηση των τοπικών ποιοτικών προϊόντων μας».
Στο τέλος της συνάντησης ο Πρόεδρος, Μανόλης Χνάρης προσέφερε στους φιλοξενούμενους, τσάντες με το σήμα «Κρήτη» που περιείχαν και πιστοποιημένα προϊόντα, υλικό προβολής και αναμνηστικά δώρα.