Οι εκδόσεις «Παράξενες Μέρες» παρουσιάζουν ένα εξαιρετικό ημερολόγιο με 365 εικόνες από τις πόρτες της παλιάς πόλης του Ρεθύμνου.
Είναι ένα ημερολόγιο που φτιάχτηκε με αγάπη και σεβασμό στην παράδοση, την ιστορία, αλλά και τη σύγχρονη ζωή της πόλης του Ρεθύμνου, γεμάτο χρώματα, ομορφιά, μεράκι, αλλά και ένας καθρέφτης της πόλης μας και μάλιστα του πιο ξεχωριστού και αγαπημένου κομματιού της: της παλιάς πόλης.
«Για πολλούς μήνες και σε διάφορες εποχές γυρίσαμε την παλιά πόλη και φωτογραφίσαμε τις πόρτες που συναντήσαμε στους δρόμους της. Διαλέξαμε όχι μόνο τις ωραίες πόρτες, αλλά κυρίως εκείνες που «μιλούν» για την πόλη μας και τους ανθρώπους που ζουν εδώ!
Διαλέξαμε αυτές τις πόρτες, γιατί καθεμία έχει κάτι να διηγηθεί από τη ζωή της πόλης στο πέρασμα του χρόνου. Κι έτσι αυτό το ημερολόγιο είναι ένας τρόπος να γνωρίσετε την πόλη και να ταξιδέψετε στον χρόνο, ανοίγοντας, αν θέλετε, κάθε μέρα και μια διαφορετική πόρτα.
Φτιάξαμε κάτι ξεχωριστό που ταιριάζει στον ιδιαίτερο χαρακτήρα της πόλης που αγαπάμε. Γι’ αυτό είμαστε υπερήφανοι και σας προσκαλούμε να καλωσορίσετε τη νέα χρονιά και να χαρείτε την κάθε της μέρα, με τις πόρτες της παλιάς πόλης, με το δικό μας Ρέθυμνο!», αναφέρουν σε σημείωμά τους οι εκδόσεις «Παράξενες Μέρες».
Το ημερολόγιο έχει εκδοθεί στα ελληνικά και στα αγγλικά σε σχήμα 21Χ29.
Τιμή: 10 ευρώ (με ΦΠΑ).
Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να το βρουν στα βιβλιοπωλεία του Ρεθύμνου: Δασκαλάκη, Κλαψινάκη, Σαλβαράκη, Τζέληση ή να το αποκτήσουν κατόπιν παραγγελίας στα τηλέφωνα: 28315 03835 και 28310 54166.