Στην 3η αγωνιστική οδεύουν τα πρωταθλήματα υποδομής μπάσκετ της ΕΚΑΣΚ, με τις ομάδες να μπαίνουν πλέον σε πλήρεις αγωνιστικούς ρυθμούς. Το ενδιαφέρον, σε ακόμα μία «στροφή», για τις ρεθεμνιώτικες ομάδες επικεντρώνεται στα πρωταθλήματα Εφήβων, Παίδων Α’, Β’ και Κορασίδων.
Στην κατηγορία των Εφήβων, το μενού περιλαμβάνει το μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα σε Ρέθυμνο BC και Εργοτέλη. Αμφότερες οι ομάδες έχουν 2 νίκες σε ισάριθμα ματς και ο νικητής θα απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής. Το πρώτο τζάμπολ είναι προγραμματισμένο, σήμερα στο «Μελίνα Μερκούρη», στις 19:00. Για την ίδια ηλικιακή κατηγορία, η Ακαδημία υποδέχεται σήμερα, στις 13:00, το Ηράκλειο 2 και θα επιδιώξει να κατακτήσει την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.
Από κει και πέρα, τρία παιχνίδια είναι προγραμματισμένα για την Κυριακή. Μετά το «διπλό» στην Ιεράπετρα, οι Παίδες του Ρέθυμνο BC φιλοξενούν (12:00) το Ηράκλειο. Οι «κεραμιδοί» έχουν στόχο να κάνουν το «3Χ3» και συνάμα να διατηρήσουν το αήττητο στην Α’ κατηγορία. Για την Β’ κατηγορία Παίδων, το Ρέθυμνο BC 2 αντιμετωπίζει τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο (14:00), ενώ το ρεπό της θα εκτίσει η Ακαδημία Ρεθύμνου.
Τέλος, οι Κορασίδες του Αρκαδίου υποδέχονται, στις 14:00 στο «Μελίνα Μερκούρη», τον Άγιο Νικόλαο. Η ομάδα του Κώστα Πλευράκη προέρχεται από την εκτός έδρας νίκη απέναντι στον Ανδρογέα και στόχος της είναι το 2ο ροζ φύλλο στο φετινό πρωτάθλημα.
Το πρόγραμμα των ρεθεμνιώτικων ομάδων
Σάββατο 10 Οκτωβρίου
13:00 («Μελίνα Μερκούρη», Εφήβων) Ακαδημία-Ηράκλειο 2
(Μαρκουλάκη, Πλουμίδης Νικ.)
19:00 («Μελίνα Μερκούρη», Εφήβων): Ρέθυμνο BC-Εργοτέλης
(Μαϊδώνης, Ανέφαλος)
Κυριακή 11 Οκτωβρίου
12:00 («Μελίνα Μερκούρη», Παίδων Α’): Ρέθυμνο BC- Ηράκλειο
(Σπανουδάκη, Βασιλόπουλος)
14:00 (ΒΑΚ, Παίδων Β’): ΟΦΗ 2-Ρέθυμνο BC 2
(Κατσούλη, Παπαδάκη)
14:00 («Μελίνα Μερκούρη, Κορασίδων): Αρκάδι- Άγιος Νικόλαος
(Σπανουδάκη, Ανέφαλος)