Η μεγάλη ώρα για τις Γυναίκες του ΝΟΡ έφτασε. Οι Ρεθεμνιώτισσες ρίχνονται σήμερα (15:00) στη «μάχη» των μικρών τελικών, μιας και υποδέχονται στο κολυμβητήριο Ηρακλείου τον Εθνικό. Οι «κίτρινες» έχουν το πλεονέκτημα της έδρας, αλλά ο μεγάλος τους στόχος είναι να κατακτήσουν την 3η θέση της τελικής κατάταξης στην μεγαλύτερη τη τάξει κατηγορία της γυναικείας υδατοσφαίρισης.
Ο ΝΟΡ αγωνίζεται στα πλέι οφ για 1η φορά στην ιστορία του και το κίνητρο της κατάληψης της 3ης θέσης είναι πάρα πολύ μεγάλο. Οι «μονομαχίες» με τον Εθνικό αναμένονται πολύ δυνατές και αμφίρροπες και η σειρά κρίνεται στις 2 νίκες. Η ομάδα του Κώστα Φιτσανάκη είναι έτοιμη και κατάλληλα προετοιμασμένη για να δώσει τον καλύτερό της εαυτό, να διεκδικήσει μέχρι τέλους την διάκριση και πάνω απ’ όλα να αποδείξει πως δίκαια κατέχει μία θέση στον μικρό τελικό της Α1.
Οι ισορροπίες είναι πολύ λεπτές, γεγονός που μαρτυρούν και τα μεταξύ τους αποτελέσματα στην κανονική διάρκεια. Ο ΝΟΡ είχε επικρατήσει με 9-8 στο Ηράκλειο και απέσπασε την ισοπαλία (9-9) στην έδρα του Εθνικού. Βέβαια, τα παιχνίδια των πλέι οφ είναι τελείως διαφορετικά και σίγουρα θα μετρήσει το πάθος, η ψυχή και το ποιος το θέλει περισσότερο.
Ο Κώστας Φιτσανάκης μπορεί να υπολογίζει στις υπηρεσίες των Μαυρέλλου, Σαφέτη που έφθασαν χθες στο Ρέθυμνο. Σήμερα είναι προγραμματισμένη η άφιξη των Καραλόγου, Αλεξάκη. Εκτός αποστολής έμεινε η Μπελέγρη, ενώ αμφίβολη είναι η Πατσαχάκη λόγω ενοχλήσεων στον ώμο.
Από κει και πέρα, το 2ο ματς της σειρά είναι προγραμματισμένο την Παρασκευή (20/5) στην έδρα του Εθνικού και αν χρειαστεί 3ο παιχνίδι, αυτό θα γίνει την Κυριακή (22-5) στο Κολυμβητήριο Ηρακλείου.
Κώστας Φιτσανάκης: «Θα μιλήσει η ψυχή και το πάθος»
Ο προπονητής του ΝΟΡ επεσήμανε πως τα χαρακτηριστικά που θα παίξουν καθοριστικό ρόλο είναι η ψυχή και το πάθος. Χαρακτήρισε ισοδύναμες τις δύο ομάδες, τονίζοντας πως άπαντες στο ρεθεμνιώτικο συγκρότημα θέλουν να αποδείξουν πως δίκαια έχουν μία θέση στον μικρό τελικό της Α1.
«Δείξαμε πως είμαστε σε καλή κατάσταση στους αγώνες με την Βουλιαγμένη, αλλά θεωρώ πως σε τέτοιου είδους παιχνίδια δεν έχει σημασία ούτε αν έχεις την εμπειρία ούτε αν βρίσκεσαι σε καλή κατάσταση. Πρόκειται για παιχνίδια που κάθε ομάδα μπαίνει με ότι δυνάμεις και ότι θέληση έχει. Αυτό που μιλάει είναι η ψυχή και το πάθος.
Εμείς και ο Εθνικός είμαστε δύο ισοδύναμες ομάδες και όλα είναι πιθανά σε μία σειρά αγώνων. Δεν έχουμε άγχος, δεν νιώθουμε πίεση. Θεωρώ πως η πίεση είναι στην πλευρά του Εθνικού, ο οποίος θα προσπαθήσει να κρατήσει τα κεκτημένα του.
Από την πλευρά μας, έχουμε πολύ θέληση και όρεξη να αποδείξουμε πως δεν έχουμε φθάσει τυχαία ως εδώ, όντας διεκδικητές της 3ης θέσης και της τελικής κατάταξης».
Το πρόγραμμα των πρώτων τελικών
Τετάρτη 18 Μαΐου
15:00 (Κολ. Ηρακλείου, Θέσεις 3-4): ΝΟ Ρεθύμνου – Εθνικός
(Μπουδραμής, Κουρέτας)
20:00 (Κολ. Πειραιά, Θέσεις 1-2): Ολυμπιακός – Βουλιαγμένη
(Αχλαδιώτης, Βόσικας)