Η μεγάλη ώρα για το γυναικείο τμήμα πόλο του Ναυτικού Ομίλου Ρεθύμνου έφτασε. Άπαντες στο ρεθεμνιώτικο «στρατόπεδο» κινούνται στους ρυθμούς του σημερινού μεγάλου τελικού απέναντι στον ΑΝΟ Γλυφάδας. Ένα σούπερ ντέρμπι, το αποτέλεσμα του οποίου θα κρίνει ποια από τις δύο ομάδες θα πανηγυρίσει την κατάκτηση της 4ης θέσης στην κανονική διάρκεια της Α1 και συνάμα την πρόκριση στα πλέι-οφ.
Η ομάδα του Κώστα Φιτσανάκη έχει… ραντεβού με την ιστορία, καθώς δεν έχει καταφέρει ποτέ στο παρελθόν να δώσει το «παρών» στα πλέι-οφ του πρωταθλήματος. Το πρώτο σπριντ της σπουδαίας αναμέτρησης είναι προγραμματισμένο στις 13:00 στο κολυμβητήριο Ηρακλείου και ο στόχος του ΝΟΡ συγκεκριμένος και ξεκάθαρος. Νίκη και μόνο νίκη.
Οι Ρεθεμνιώτισσες έχουν ως παρακαταθήκη το σπουδαίο «διπλό» στην έδρα της Γλυφάδας με 9-10 και έτσι με ενδεχόμενη νίκη υπερτερούν σε κάθε ισοβαθμία της αθηναϊκής ομάδας. Η Γλυφάδα έχει 18 βαθμούς, ο ΝΟΡ 15, με συνέπεια οι «κίτρινες», να αγωνίζονται μονάχα για ένα αποτέλεσμα, τη νίκη.
Βέβαια, μόνο εύκολο δεν χαρακτηρίζεται το έργο τους. Στο σημείο, όμως που έχουν φτάσει είναι πανέτοιμες να «παίξουν τα ρέστα τους» και να γίνουν η μοναδική επαρχιακή ομάδα της φετινής χρονιάς, που θα προκριθεί στα πλέι-οφ. Το γεγονός πως δεν έχουν φυσική έδρα κάνει την προσπάθειά τους δυσκολότερη, αλλά και το επίτευγμα να κυνηγούν την 4η θέση μέχρι την τελευταία αγωνιστική ακόμα μεγαλύτερο.
Εκτός «μάχης» είναι η τερματοφύλακας Ανθή Μυλωνάκη, η οποία δεν κατάφερε να βρεθεί στο 100% ενόψει του σημερινού παιχνιδιού. Όπως στα περισσότερα παιχνίδι του πρωταθλήματος, την εστία του ΝΟΡ θα υπερασπιστεί η νεαρή Ρεθεμνιώτισσα Φλώρα Κυριακάκη.
Κώστας Φιτσανάκης: «Χωρίς άγχος για το καλύτερο δυνατό»
Ο προπονητής του ΝΟΡ τόνισε πως η ομάδα του δεν έχει άγχος, πως θα παλέψει για το καλύτερο αποτέλεσμα, σε μία χρονιά που ούτως ή άλλως είναι επιτυχημένη.
«Μπροστά μας έχουμε ένα παιχνίδι το οποίο θα κρίνει την τελική βαθμολογική μας συγκομιδή. Δεν μας αγχώνει, γιατί δεν ήταν ποτέ αυτοσκοπός η είσοδος στα πλέι-οφ και στην 4άδα. Ο μόνος λόγος που θα μπούμε και θέλουμε να κερδίσουμε είναι γιατί αυτή είναι η συμπεριφορά της ομάδας σε κάθε εντός έδρας παιχνίδι.
Το αρνητικό είναι πως δεν έχουμε προετοιμαστεί ουσιαστικά, γι’ αυτό το παιχνίδι λόγω διαφόρων υποχρεώσεων και δη στα τμήματα υποδομής. Έχουμε να βρεθούμε και να κάνουμε προπόνηση με τα κορίτσια από το παιχνίδι της προηγούμενης αγωνιστικής, δηλαδή σχεδόν ένα μήνα πριν.
Σαφώς και θα προσπαθήσουμε να το ξεπεράσουμε. Είναι ένα ματς και θα δώσουμε τον καλύτερό μας εαυτό. Κάθε αποτέλεσμα είναι δεκτό και η χρονιά πετυχημένη».
Το πρόγραμμα της 14ης και τελευταίας αγωνιστικής
Ολυμπιακός Εθνικός
Τετάρτη 22 Απριλίου
Κολ. Ηρακλείου, 13:00
ΝΟ Ρεθύμνου ΑΝΟ Γλυφάδας
Κολ. ΝΟΒ, Λαιμός, 15:00
ΝΟ Βουλιαγμένης ΝΟΒΑ
Κολ. Ποσειδώνιο, 15:00
Ηρακλής Τρίτων Αμαρουσίου
Η βαθμολογία
Θ. Ομάδα Αγ. Τέρματα Βαθμοί
1. Oλυμπιακός 13 275-46 35
2. ΝΟ Βουλιαγμένης 13 224-65 35
3. Εθνικός Πειραιά 13 148-83 27
4. ΑΝΟ Γλυφάδας 13 122-112 18
5. ΝΟ Ρεθύμνου 13 127-195 15
6. Τρίτων Αμαρουσίου 13 93-158 12
7. ΝΟΒΑ 13 71-240 9
8. Ηρακλής 13 83-244 0