Συνέντευξη τύπου ενόψει του 48ου τελικού της ΕΠΣΡ δόθηκε χθες στα γραφεία της Ένωσης Ρεθύμνου. Η πρωτοβουλία αυτή έφερε δίπλα-δίπλα προπονητές και ποδοσφαιριστές, όπου αντάλλαξαν φιλοφρονήσεις αλλά, ήταν ευδιάκριτο πως, ο καθένας μέσα του πίστευε και πιστεύει ότι μπορεί να φτάσει -όπως είναι και το λογικό- στην επίτευξη του στόχου που δεν είναι άλλος από την κατάκτηση του τίτλου.
Στη συνέντευξη παραβρέθηκαν τα μέλη της διοργανώτριας, ο πρόεδρος της ΕΠΣΡ, Τίτος Χνάρης, ο γεν. γραμματέας Γιώργος Δασκαλομαρκάκη, ο ταμίας Δημήτρης Κουργιαντάκης και το μέλος Μπάμπης Μακρυγιάννης.
Από την ΑΕΜ, ο προπονητής Κώστας Κιάσσος και ο αρχηγός Στέλιος Δελήμπασης είχαν στην ουσία ένα ερωτηματικό, το οποίο θα κληθούν να το αντιμετωπίσουν την ημέρα του τελικού (Κυριακή 21/4 στις 17.00 στο γήπεδο Σοχώρας) και έχει να κάνει με το γεγονός ότι η ΑΕΜ μολονότι βρίσκεται σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση, δεν είχε κατά τη διάρκεια της χρονιάς ανταγωνιστικά παιγνίδια.
Από την πλευρά της Επισκοπής, τόσο ο προπονητής της, Μάρκος Στεφανίδης όσο και ο αρχηγός της Δημήτρης Σουμπασάκης γνωρίζουν πολύ καλά ότι σε τέτοιου είδους αγώνες χρειάζονται δυο βασικά στοιχεία, δουλειά και σοβαρότητα.
Τίτος Χνάρης: «Ας είναι μια γιορτή»
Την συνέντευξη τύπου άνοιξε ο πρόεδρος της Ένωσης, ο Τίτος Χνάρης ο οποίος πέρα από τα καθιερωμένα ευχολόγια έδειξε τον δρόμο στις ομάδες να μην υπερβούν κανέναν όριο…
«Καλώς ήρθατε στη συνέντευξη για τον μεγάλο τελικό. Θεωρώ ότι θα πρέπει να γίνει ένα πολύ καλό παιγνίδι από δύο ανταγωνιστικές ομάδες, τόσο από την Επισκοπή, όπου στη Γ’ Εθνική θα μπορούσε να βρίσκεται και ακόμη ψηλότερα στη βαθμολογική κατάταξη όσο και από την ΑΕΜ, που πανάξια κατακτά το πρωτάθλημα φέτος.
Το ματς αυτό θα πρέπει αποτελέσει μια γιορτή να ξαναφέρουμε τον κόσμο κοντά μας και να αποτελέσει μια νέα αφετηρία ποδοσφαιρικής υγείας μετά τα τελευταία γεγονότα αφήνοντας τα κακώς κείμενα πίσω μας.
Παίκτες, προπονητές και παράγοντες θα πρέπει να σταθούν στο ύψος των περιστάσεων δίχως να προκαλέσουν την κερκίδα. Οι παίκτες και οι προπονητές να αφιερωθούν στα καθήκοντα τα αγωνιστικά και από ‘κει και πέρα, υπάρχει ο άρχοντας του αγώνα που είναι ο διαιτητής, ο οποίος θα επιληφθεί των πειθαρχικών παραβάσεων. Καλή επιτυχία και στους δύο».
Γ. Δασκαλομαρκάκης: «Έχουμε επιληφθεί των θεμάτων του τελικού»
Ακολούθως, τον λόγο πήρε ο πρώην πρόεδρος και νυν γενικός γραμματέας αλλά και πρόεδρος της Επιτροπής κυπέλλου Γιώργος Δασκαλομαρκάκης, ο οποίος στάθηκε στο ότι η Επιτροπή έχει λάβει όλα τα απαραίτητα μέτρα.
«Ως πρόεδρος Επιτροπής Κυπέλλου καλωσορίζουμε τους προπονητές και τους αρχηγούς των δύο ομάδων. Οι δύο καλύτερες ομάδες θα αναμετρηθούν στο γήπεδο Σοχώρας στον 48ο τελικό. Εύχομαι αυτό το ματς να είναι γιορτή και να κερδίσει ο καλύτερος και ο πιο δυνατός. Εμείς ως διοργανώτρια αρχή έχουμε επιληφθεί και λύσει όλες τις λεπτομέρειες προκειμένου να γίνει ένα ματς άξιο της δυναμικής των δύο αντιπάλων».
Κ. Κιάσσος: «Κρας-τεστ για μας ο τελικός»
Ο προπονητής των τύποις γηπεδούχων, Κώστας Κιάσσος ήταν αυτός που μίλησε πρώτος από πλευράς ομάδων. Ο ίδιος απέδωσε σεβασμό στην Επισκοπή αλλά κατέστησε την προσοχή στους ποδοσφαιριστές του να σεβαστούν την δουλειά που έχουν κάνει όλη αυτή την χρονιά: «Θεωρώ ότι στον τελικό βρίσκονται οι δύο καλύτερες ομάδες της περιφέρειας του Ρεθύμνου. Για την Επισκοπή, είναι μεγάλη τιμή να εκπροσωπεί τον τόπο του Ρεθύμνου στη Γ’ Εθνική και ίσως να την αδικεί η θέση της στο πρωτάθλημα.
Για μας, ξέρουμε ότι υπάρχει διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στα δύο πρωταθλήματα όμως, εμείς δεν είμαστε ομάδα τοπικού. Έτσι θέλουμε να πιστεύουμε τουλάχιστον…
Ελπίζω ο κόσμος να έρθει στο γήπεδο και να έχει κόσμια συμπεριφορά όπως θα πρέπει να έχουμε προπονητές και ποδοσφαιριστές και ο τελικός να αποτελέσει μια αρχή για το καλό του ρεθεμνιώτικου ποδοσφαίρου.
Το άλλο θέμα που θέλω να επισημάνω είναι πως πάνω από όλα θα πρέπει να σεβαστούμε εμείς ως ΑΕΜ όλα όσα έχουμε δουλέψει αυτή τη χρονιά».
«Θα κριθούμε για τη φετινή χρονιά και όχι για την ερχόμενη»
Ερωτηθείς ο 43χρονος για το αν αυτό το ματς θα αποτελέσει κριτήριο για την επόμενη σεζόν στη Γ’ Εθνική απάντησε: «Όχι, δεν είναι κριτήριο.
Είναι κριτήριο για να δούμε τις δυνατότητές μας στην παρούσα φάση. Ξέρετε, εμείς δεν είχαμε παίξει με έναν τόσο δυνατό αντίπαλο. Είναι κρας-τεστ το συγκεκριμένο παιγνίδι και πιστεύουμε πολύ στην καλή αγωνιστική μας συμπεριφορά μέσα στο γήπεδο. Δεν έχουμε να αποδείξουμε κάτι για του χρόνου. Έτσι κι αλλιώς την επόμενη σεζόν θα αλλάξουμε σίγουρα κάποια πράγματα. Το αναφέρω γιατί θέλω να το αποβάλλουμε αυτό ως ομάδα από τα αποδυτήριά μας. Σημασία έχει να δείξουμε τι θέλουμε και τι μπορούμε να κάνουμε ως ομάδα απέναντι σ’ έναν τέτοιο αντίπαλο όπως η Επισκοπή».
Τέλος απέφυγε να μιλήσει, όταν ρωτήθηκε, για το που θα κριθεί ο τελικός αναφέροντας: «Θα έχει πολύ τακτική το ματς. Και οι δύο ομάδες διαθέτουν παίκτες με ποιότητα και οι δύο ομάδες παίζουν πολύ καλό ποδόσφαιρο. Στις λεπτομέρειες θα κριθούν τα πάντα, ίσως ένα λάθος μπορεί να καθορίσει τον τελικό».
Μ. Στεφανίδης: «Η τελευταία γεύση μένει…»
Από την πλευρά του, ο Μάρκος Στεφανίδης επεσήμανε ότι έχει σχηματίσει πολύ καλή εντύπωση για την ΑΕΜ και πως οι παίκτες του θα πρέπει να προσπαθήσουν να κλείσουν θετικά τη χρονιά γιατί η εντύπωση είναι αυτή που μένει τελευταία.
«Και ‘γω με τη σειρά μου να ευχηθώ να γίνει ένας πολύ ωραίος τελικός. Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι και χαρούμενοι για το γεγονός ότι συμμετέχουμε σ’ αυτή τη διαδικασία. Έχω συμμετάσχει στο παρελθόν δυο φορές σε ανάλογους τελικούς και είναι ένα πολύ όμορφο συναίσθημα.
Θεωρώ ότι είναι ένας σημαντικός θεσμός για μας και κάθε προπονητής ή παίκτης θα πρέπει να τον σέβεται.
Συμφωνώ με τον κόουτς (σ.σ. Κιάσσο) ότι δίκαια αυτές οι ομάδες βρίσκονται στον τελικό. Από ‘κει και πέρα, εμείς από την πλευρά μας είχαμε ένα δύσκολο πρωτάθλημα που αποδείχθηκε ψυχοφθόρο προς το φινάλε.
Για μας επίσης είναι το τελευταίο μας παιγνίδι και όπως ξέρετε καλά, αυτό που μένει είναι η τελευταία γεύση.
Είμαι σίγουρος ότι από ‘μας δεν θα υπάρξει το παραμικρό και θα ασχοληθούμε καθαρά με το αγωνιστικό σκέλος. Είναι ένας ποδοσφαιρικός αγώνας και ελπίζω να συγκλίνουμε όλοι προς το μέρος που μετουσιώνει αυτό το ματς σε γιορτή».
Όταν ο κ. Στεφανίδης ρωτήθηκε για το ότι η Επισκοπή δίνει τα τελευταία 4 χρόνια συνεχώς το «παρών» στους τελικούς χάνοντας μονάχα τον περσινό (1-0 από τον Ερμή), απάντησε: «Δεν τα ασπάζομαι, δεν υπάρχουν παραδόσεις όταν παίζεις ποδόσφαιρο. Υπάρχει μόνο αυτό που παράγεις και αυτό για το οποίο δουλεύεις εκείνη τη στιγμή. Δεν υπάρχει κάτι άλλο. Ο ποδοσφαιριστής είναι εκεί και το μυαλό του δεν μπορεί να βρίσκεται στις παραδόσεις. Ασχολείται με το τί έχει γίνει μέχρι τώρα και τι θα γίνει από δω και στο εξής.
Από ‘κει και πέρα, δεν υπάρχει φαβορί (διαφορά κατηγοριών κ.α.). Προσωπικά επειδή έχω παρακολουθήσει το τοπικό πρωτάθλημα και τις κατηγορίες των «Κ», έχω δει δυναμική σε ορισμένες ομάδες. Έχω δει την ΑΕΜ που είναι πολύ καλή ομάδα και που ουσιαστικά ανήκει στη Γ’ Εθνική. Σίγουρα ότι δεν έχει παίξει τόσο δυναμικά παιγνίδια όμως αυτό μπορεί να ανήκει στα υπέρ αλλά και στα κατά. Είναι κάτι που θα φανεί στον τελικό».
Οι αρχηγοί
Οι αρχηγοί των ομάδων Στέλιος Δελήμπασης (ΑΕΜ) και Δημήτρης Σουμπασάκης ήταν αυτοί που μίλησαν εκπροσωπώντας τους συμπαίκτες τους. Οι δύο τους ξεκίνησαν από την Δόξα Πλατανέ, ανδρώθηκαν σχεδόν μαζί ποδοσφαιρικά και υπήρξαν συμπαίκτες τόσο στην Επισκοπή όσο και για λίγο στην ΑΕΜ.
Στ. Δελήμπασης: «Η Επισκοπή προέρχεται από ανταγωνιστικό πρωτάθλημα»
«Είναι γιορτή για τον νομό μας μια τέτοια διοργάνωση. Εύχομαι να διεξαχθεί χωρίς έκτροπα και οι αθλητές να έχουν την υγειά τους. Από και πέρα, δίχως να θέλω να δικαιολογηθώ ότι η Επισκοπή προέρχεται από ένα πολύ πιο ανταγωνιστικό πρωτάθλημα από μας, εμείς δεν είχαμε μια συνεχή ροή από τέτοια παιγνίδια. Ωστόσο διαθέτουμε πολλή εμπειρία, ικανότητα και ο καλύτερος ας είναι και ο νικητής του τελικού».
Δημ. Σουμπασάκης: «Δίχως σοβαρότητα δεν φαίνεται η διαφορά»
«Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην ΑΕΜ και να της ευχηθώ την καλύτερη πορεία για την Γ’ Εθνική, όπου θα συμμετάσχει από του χρόνου. Εύχομαι να γίνει ένα καλό παιγνίδι δίχως τραυματισμούς ή έκτροπα. Δίκαια αυτοί οι δύο αντίπαλοι θα βρεθούν να διεκδικούν το τρόπαιο. Η ομάδα μας είναι μία κατηγορία παραπάνω αλλά αυτό δεν έχει καμία σημασία γιατί αν δεν είσαι σοβαρός αυτή η διαφορά δεν θα φανεί στο γήπεδο.
Εμείς οφείλουμε να κάνουμε αυτό που ξέρουμε όλη τη χρονιά. Η ΑΕΜ έχει έμπειρους ποδοσφαιριστές. Ας κερδίσει ο καλύτερος».