Τον Οκτώβριο του 1940, με την κήρυξη του πολέμου, πολλοί Ρεθεμνιώτες θα βρεθούν στο Αλβανικό Μέτωπο. Μεταξύ αυτών δύο δημοσιογράφοι αθηναϊκών εφημερίδων απεσταλμένοι ως πολεμικοί ανταποκριτές, ο Κωστής Παπαδάκης από το «Ελεύθερον Βήμα» και ο Γιώργος Ανδρουλιδάκης από την «Πρωία». Φίλος και των δύο ο έφεδρος Υπολοχαγός Φώτης Τσάκωνας στέλνει από το Μέτωπο την πρώτη επιστολή-ανταπόκριση που δημοσιεύεται στον τοπικό τύπο. Οι Ρεθεμνιώτες συναντώνται εκεί στην πρώτη γραμμή του πυρός αλλά και στην Κορυτσά, την πρώτη πόλη που καταλαμβάνουν τα ελληνικά στρατεύματα επί αλβανικού εδάφους. Λίγο αργότερα, και με τη Μεραρχία Κρητών να φτάνει στο Μέτωπο, η μοναδική τότε εφημερίδα που εκδίδεται στο Ρέθυμνο, η «Κρητική Επιθεώρησις», δημοσιεύει επιστολές και ανταποκρίσεις Ρεθεμνιωτών, όπως του γιατρού Νίκου Λυράκη, του Στέλιου Φαρσάτη και άλλων που υπογράφουν απλά με τα αρχικά των ονομάτων τους.
Όλοι τους με ένα ξεχωριστό πάθος και μία ιδιαίτερη πίστη για την τελική νίκη, περιγράφουν τις μάχες και την καθημερινότητα στα αλβανικά βουνά.
Οι ανταποκρίσεις αυτές με την Ρεθεμνιώτικη πένα, προς τις αθηναϊκές εφημερίδες αλλά και προς τον τοπικό τύπο, βρίσκονται για πρώτη φορά συγκεντρωμένες και γίνονται βιβλίο με τίτλο «Ρεθεμνιώτες ανταποκριτές στο Αλβανικό Μέτωπο. Ελληνοϊταλικός πόλεμος – Το Ρέθυμνο στα 1940», στο οποίο παρουσιάζονται αυτούσιες και συμπληρωμένες με σκίτσα και σχέδια Ελλήνων καλλιτεχνών που βρέθηκαν στα αλβανικά βουνά.
Η έκδοση εμπλουτίζεται με ανέκδοτες φωτογραφίες, καρτ-ποστάλ, αλληλογραφία και έντυπα του 1940, που διασώθηκαν όλα αυτά τα χρόνια από τον τότε Υπολοχαγό Φώτη Τσάκωνα και αργότερα από τον επιμελητή της έκδοσης υιό του Μάνο Τσάκωνα.
Ο Μάνος Τσάκωνας θα παρουσιάσει την νέα έκδοση, την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου, στις 8:30 το βράδι, στην κατάλληλα στολισμένη αίθουσα του Σπιτιού του Πολιτισμού, με εικόνα, μουσική και πλούσιο ρεπορτάζ.
Η ηθοποιός Χριστίνα Αλεξανιάν και ο Παντελής Φουρφουλάκης με αναγνώσεις κειμένων από τα πρωτότυπα των πολεμικών ανταποκρίσεων, θα μας μεταφέρουν στο Αλβανικό Μέτωπο αλλά και στο Ρέθυμνο του 1940.
Τις αναγνώσεις των κειμένων θα συνοδεύσει στο πιάνο ο μουσικός Νίκος Περάκης με κομμάτια της εποχής και η Χριστίνα Αλεξανιάν θα κλείσει την εκδήλωση με το τραγούδι της Βέμπο «Κάνε κουράγιο Ελλάδα μου».
Η εκδήλωση πραγματοποιείται με την υποστήριξη της Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνης και περιλαμβάνεται στο επίσημο πρόγραμμα του εορτασμού των 77 χρόνων από το Έπος του ’40.