Μαθήματα Ρυθμολογίας Flamenco, με τον Σταύρο Πρέσση, πραγματοποιούνται στον Τεχνοχώρο Τζεπέτο κάθε Παρασκευή τις ώρες 19:00 – 21:00.
Η ρυθμική φιλοσοφία του flamenco είναι ένα από τα πιο σημαντικά κομμάτια αυτής της μουσικοχορευτικής κουλτούρας. Μέσα από την τεχνική των palmas (παλαμάκια) και των nudillos θα κάνουμε ένα ρυθμικό ταξίδι στα πάνω από πενήντα είδη του flamenco και θα γνωρίσουμε πως τα παλαμάκια μπορούν να μετατραπούν από χειροκρότημα σε ένα από τα πιο σημαντικά μουσικά όργανα του flamenco.
Ο Σταύρος Πρέσσης από το 2007 και για 11 χρόνια ζει στην Σεβίλλη της Ισπανίας όπου μελέτησε και έζησε από κοντά την μουσική και την κουλτούρα του Flamengo. Φοίτησε στη Ακαδημία flamenco της Cristina Heeren και μετά μελέτησε με τσιγγάνους κιθαρίστες και χορευτές. Τα τελευταία χρόνια εργάζεται ως επαγγελματίας κιθαρίστας και κρουστός (palmas) flamenco.
Δηλώσεις συμμετοχής, πληροφορίες: τηλ. 694 7005084.
Ο Τεχνοχώρος Τζεπέτο βρίσκεται στην οδό Kατεχάκη και Χειμάρας (πεζόδρομος Φορτέτζα).