Στο πλαίσιο των εκδηλώσεων του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Κρήτης, με γενικό τίτλο «Σάββατα με τους Επιστήμονες», το Σάββατο 16 Ιανουαρίου θα πραγματοποιηθεί εκδήλωση με θέμα: «Γεωπάρκα – Ο πλούτος της Γης σε ανοικτή έκθεση»
Γιατί η ποικιλότητα του πλανήτη Γη είναι κληρονομιά της ανθρωπότητας; Γιατί τα Γεωπάρκα θεωρούνται φυσικά μνημεία; Ποιες ελληνικές περιοχές χαρακτηρίζονται ως «Παγκόσμια Γεωπάρκα της Unesco»;
Θα δοθούν απαντήσεις στα παραπάνω ερωτήματα και σε όσα ακόμα θέσει το κοινό που θα έχει την ευκαιρία να ανταλλάξει απόψεις με τους επιστήμονες.
Το πρόγραμμα της εκδήλωσης περιλαμβάνει:
11:00-12:00: Συζήτηση με θέμα: «Γεωπάρκα – Η ποικιλότητα του πλανήτη Γη και η αξία της» με το Δρ Χαράλαμπο Φασουλά, Υπεύθυνο τμήματος Γεωποικιλότητας του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Κρήτης.
12:00-14:00: Διαδραστική περιήγηση στα Παγκόσμια Γεωπάρκα της UNESCΟ με τη χρήση της διαδικτυακής εφαρμογής «Staridas Geography» του Σπύρου Σταρίδα, Γεωλόγου Msc (για ηλικίες άνω των 10 ετών).
12:00-14:00: Φτιάχνω το δικό μου απολίθωμα, «πετροζωγραφίζω» και κατασκευάζω θήκες για τη δική μου συλλογή με πετρώματα (για ηλικίες άνω των 4 ετών).
12:15-14:00: «Μικροί παλαιοντολόγοι και γεωλόγοι εν δράσει» (δηλώσεις συμμετοχής την ημέρα της εκδήλωσης στο χώρο της υποδοχής του Μουσείου – για ηλικίες από 4 έως 7 ετών).
12:15-14:00: Συμμετέχω σε αληθινή ανασκαφή απολιθωμάτων – Εξερευνώ και ανακαλύπτω πετρώματα και ορυκτά (δηλώσεις συμμετοχής την ημέρα της εκδήλωσης στο χώρο της υποδοχής του Μουσείου – για ηλικίες άνω των 7 ετών).
12:15-14:00: «Κατασκευάζουμε τον Χάρτη Γεωποικιλότητας της Κρήτης», με την υποστήριξη του Σπύρου Σταρίδα, Γεωλόγου Msc. Κόβουμε, κολλάμε και ζωγραφίζουμε πάνω σε ένα μεγάλο χάρτη της Κρήτης τα σημαντικότερα Φυσικά Γεωλογικά Μνημεία του νησιού (δηλώσεις συμμετοχής την ημέρα της εκδήλωσης στο χώρο της υποδοχής του Μουσείου – για ηλικίες άνω των 7 ετών).
Γενική είσοδος 6€. Μέλη του Συλλόγου «Φίλοι του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Κρήτης», παιδιά κάτω των 4 ετών και ΑμεΑ, είσοδος δωρεάν.