Η κλήρωση του 10ου Πρωταθλήματος Ποδοσφαίρου Παλαιμάχων 8Χ8 αποτέλεσε γεγονός. Με τη συμμετοχή 10 ομάδων, 9 παλιών και μιας νέας, αυτής του 547 Α.Μ Τ.Π θα γίνει το πρωτάθλημα το οποίο θα χτιστεί πάνω σε 10 αγωνιστικές (όλοι με όλους) και θα ξεκινήσει άμεσα, αυτή τη Δευτέρα 4 Φεβρουαρίου. Οι 8 πρώτες ομάδες που θα τερματίσουν στην α’ φάση, θα περάσουν στην β’, θα αγωνιστούν σε παιγνίδια χιαστί (1ος -8ος, 2ος – 7ος, 3ος-6ος, 4ος-5ος) που θα είναι νοκ-άουτ. Κάπως έτσι θα προκύψει η τελική 4αδα. Η συνέχεια είναι γνωστή με τους αγώνες των τελικών (μικρός και μεγάλος).
Στην κλήρωση παρευρέθησαν οι ομάδες δια των εκπροσώπων τους μέλη της συντονιστικής επιτροπής και φυσικά ο εντεταλμένος σύμβουλος για Θέματα Αθλητισμού κ. Δημήτριος Λαχνιδάκης.
Το Τμήμα Αθλητισμού για άλλη μια χρονιά δημιουργεί τις κατάλληλες συνθήκες για άθληση, ψυχαγωγία, διασκέδαση, σύσφιξη σχέσεων στους δημότες του και όχι μόνο.
Οι ομάδες που μπήκαν στην κληρωτίδα ήταν: Δικηγόροι, Platanos Tours, Οικοδόμοι, Κτήμα Θυμέλη, ΚΤΕΛ Χανίων-Ρεθύμνου, Τ.Α.Ε. Ρεθύμνου, Ροκαμπιλάδες, Τ.Ε.Ε. Ρεθύμνου/ Μηχανικοί, Εθνικός και το Στρατόπεδο Ρεθύμνου 547 Α.Μ, Τ.Π.
Θα πρέπει να υπογραμμιστεί ότι η καταλυτική ημερομηνία κατάθεσης δικαιολογητικών είναι η Παρασκευή 1 Φεβρουαρίου. Επίσης ανακοινώθηκε από τους διοργανωτές ότι οι αγώνες θα διεξάγονται κάθε Δευτέρα Βράδυ (εκτός αργιών) στα Δημοτικά Γήπεδα κατά κύριο λόγο Ρεθύμνου(Σοχώρας) και Μισιρίων.
Οι αναμετρήσεις της 1ης αγωνιστικής:
Δευτέρα 4 Φεβρουαρίου
Δικηγόροι – Κτήμα Θυμέλη
ΚΤΕΛ Χανίων/Ρεθύμνου – Platanos Tours
Τ.Ε.Ε Ρεθύμνου/Μηχανικοί – Εθνικός
Ροκαμπιλάδες – 547 Α.Μ, Τ.Π.
Οικοδόμοι – Τ.Α.Ε. Ρεθύμνου