Επιστροφή στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» με… σκοπό την ευρύτερη αλλαγή του όλου κλίματος,Τ4Ρ53 καλλιεργείται στην Επισκοπή! Νέος προπονητής (Γιώργος Μανωλακάκης), νέα μεταφορά σε έδρα (στη φυσική της αυτή τη φορά, στην Επισκοπή) και αλλαγή πορείας προς τα θετικά αποτελέσματα είναι τα στοιχεία που αναζητούν όλοι, προκειμένου η ρεθεμνιώτικη ομάδα να αγκυροβολήσει πλέοντας σε λιμνάζοντα νερά.
Κι επειδή η πρώτη δοκιμή δεν είναι και η πιο εύκολη, το πρώτο κύμα που έρχεται προς την πλευρά του καραβιού, φέρει την επωνυμία «Ηλυσιακός». Ο νέος καπετάνιος για το ρεθεμνιώτικο πλήρωμα, ο Γιώργος Μανωλακάκης, αυτό που συστήνει είναι ομοψυχία ενώ στις προπονήσεις δούλεψε κάποια επί μέρους πράγματα, τα οποία αφορούσαν, ως επί τω πλείστον, την τακτική αλλά και τη φιλοσοφία.
Βεβαίως και οι «γυπαετοί» αναζητούν τρόπους για να φτάσουν στο γκολ, μα κυρίως αναζητούν τον δρόμο που θα τους οδηγήσει στο να πιστέψουν στα θετικά αποτελέσματα. Αυτό δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα του κόσμου μια και στο ποδόσφαιρο δεν υπάρχει μαγικό ραβδάκι.
Από την πλευρά των παικτών, καταβάλλεται προσπάθεια για να γυρίσουν την μέχρι τώρα εις βάρος τους αγωνιστική κατάσταση, αλλά και ‘κείνοι δεν μπορούν να εξηγήσουν το γεγονός ότι έφταναν μέχρι την πηγή δίχως να μπορέσουν να πιούν νερό. Ο λόγος λοιπόν της αντικατάστασης του Τάκη Γκώνια έχει να κάνει μ’ αυτό το κομμάτι, της ουσίας και τίποτε παραπάνω. Ο 44χρονος τεχνικός άλλωστε έφυγε αφήνοντας πίσω του μονάχα φίλους…
Προσοχή στον Πουλάκο
Τώρα όμως προέχει το ματς με τον Ηλυσιακό και είναι σημαντικό ότι, οι κιτρινόμαυροι προέρχονται από μία «4αρα» ολκής στο πρωτάθλημα την οποία… κι έριξαν στον Ιάλυσο!
Το εντυπωσιακό στην όλη ιστορία είναι ότι, ο Μεσσήνιος Γιώργος Πουλάκος, ήταν ο άνθρωπος που πέτυχε και τα 4 γκολ της ομάδας του! Ο επιθετικός των Ιλισίων ήταν στην ουσία, «όλα τα λεφτά» κι όπως γίνεται κατανοητό, χρειάζονται «μάτια 14» να τον προσέχουν για να μη γίνει η ζημιά και στην Επισκοπή.
Γ. Μανωλακάκης: «Δώσαμε όρκο τιμής για τη νίκη»
Να μπορέσει να συνδυάσει την πρώτη εμφάνισή της έπειτα από αποχή σε επίσημα παιχνίδια, ενάμισι έτους με νίκη, ζήτησε ο Γιώργος Μανωλακάκης από τους παίκτες του. Επίσης, συνέστησε κλίμα ομοψυχίας και έδωσε χώρο στη διάθεση και την πίστη, στοιχεία όπου θα πρέπει όλοι να επιστρατεύσουν στο τμήμα για να αλλάξει η κατάσταση στην Επισκοπή.
«Πράγματι με την πρώτη φορά που βρεθήκαμε με τα παιδιά, μιλήσαμε μέσα στα αποδυτήρια, προκειμένου να υπάρξει ομοψυχία απ’ όλους. Δώσαμε όρκο τιμής για την πρώτη νίκη και φυσικά για να το συνδυάσουμε με την επανεμφάνισή στη φυσική μας έδρα. Φυσικά και θέλουμε να επιδιώξουμε το καλό θέαμα μπροστά στους φιλάθλους του χωριού. Πρωτεύον ζήτημα ωστόσο είναι, να καταφέρουμε να πετύχουμε το στόχο που θέσαμε. Σίγουρα θα υπάρχουν κάποιες αλλαγές στην αγωνιστική φιλοσοφία τις οποίες θα τα δείτε στην πορεία.
Αναφορικά με τον Ηλυσιακό, ξέρουμε ότι είναι μια καλή ομάδα. Δεν την φοβόμαστε αλλά τη σεβόμαστε. Θα προσπαθήσουμε να καταφέρουμε αυτό που μπορούμε μέσα από τη θέληση και τη διάθεση που έχουμε να κερδίσουμε το παιχνίδι».
Ανέτοιμοι οι Μαραθιανός, Χαλκιαδάκης -Έτοιμος ο Παπαδήμας
Από πλευράς αγωνιστικής παρουσίας των παικτών, παρ’ όλο που μπήκαν με το υπόλοιπο τμήμα για προπόνηση οι Μαραθιανός, Χαλκιαδάκης, κρίνεται ότι δεν είναι 100% έτοιμοι. Όλοι οι υπόλοιποι θέτουν εαυτόν να ριχτούν στη μάχη.
Πολύ καλά πήγε καθ’ όλη τη διάρκεια της εβδομάδας ο Νίκος Παπαδήμας, ο οποίος αντιμετώπιζε πρόβλημα το προηγούμενο 20ήμερο από ένα στραβοπάτημα στο γόνατο. Ο τραυματισμός αυτός αποδείχθηκε επιπόλαιος γι’ αυτό και, όπως όλα δείχνουν, θα βρίσκεται κανονικά στην αποστολή.
Οι διαιτησίες στη 12η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής
Ο Βισκαδούρος από το Ηράκλειο θα είναι ο ρέφερι που θα «σφυρίξει» στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης», την ίδια ώρα που ο κ. Τζαγκαράκης θα σφυρίζει με τη σειρά του στα Ζωνιανά.
Πιο αναλυτικά η 12η αγωνιστική και οι διαιτησίες:
Κυριακή 13/12, 15.00
Ατρόμητος Πειραιά-Αστέρας Βάρης
Γκοβέσης (Αρκαδίας), Τριανταφύλλου (Αρκαδίας), Νίκα (Αρκαδίας).
Νέο Ηράκλειο-Κηφισιά
Καλαντζής (Αθηνών), Πασπάτης (Αθηνών), Στάικος (Αθηνών).
Ερμής Ζωνιανών-Τριγλία Ραφήνας
Τζαγκαράκης (Χανίων), Μαρνέζος (Χανίων), Πετεινάτος (Χανίων).
Εθνικός Πειραιά-Γλυφάδα
Ρούτσης (Κορινθίας), Γκότσης (Κορινθίας), Λεωνίδας (Τρικάλων).
ΟΦΗ-Ιωνικός
Κοκκινάκης (Λασιθίου), Πάγκαλος (Ρεθύμνου), Βυζιργιανάκης (Ρεθύμνου).
Φωστήρας-ΠΑΟ Κρουσώνα
Νεοφυτιάδης (Κορινθίας), Σεφέρης (Κορινθίας), Τριαντάφυλλος (Κορινθίας).
Επισκοπή-Ηλυσιακός
Βισκαδούρος (Ηρακλείου), Δασκαλάκης (Ηρακλείου), Μαυραντωνάκης (Ηρακλείου).
Άλιμος-Ιάλυσος
Κουντουριώτης (Δυτ. Αττικής), Μουγιακάκος (Δυτ. Αττικής), Πλάκας (Δυτ. Αττικής).