Συνεχίστηκε χθες η ακροαματική διαδικασία στη δίκη για την πολύκροτη υπόθεση του Βαγγέλη Γιακουμάκη, στο Μονομελές Πλημμελειοδικείο Ιωαννίνων.
Οι κατηγορούμενοι είναι εννιά πρώην συμφοιτητές του Γιακουμάκη, οι οποίοι κατηγορούνται για επικίνδυνη σωματική βλάβη από κοινού και κατ’ εξακολούθηση σε βάρος του άτυχου 20χρονου.
Από το σύνολο των 20 μαρτύρων του κατηγορητηρίου, τη Δευτέρα απουσίαζαν -αδικαιολόγητα, σύμφωνα με την έδρα- οι δύο. Έτσι για τους συγκεκριμένους δύο μάρτυρες (πρόκειται για νεαρούς, πρώην συμφοιτητές του Γιακουμάκη), διατάχθηκε η βίαιη προσαγωγή τους στα δικαστήρια.
Αξίζει να σημειωθεί ότι η διαδικασία εξελίχθηκε μέσα σε βαρύ κλίμα. Οι κατηγορούμενοι εκπροσωπήθηκαν από τους συνηγόρους τους, ενώ η οικογένεια Γιακουμάκη ξαναζεί τις τραγικές στιγμές της απώλειας του 19χρονου τότε Βαγγέλη.
Κατά την εξέταση τους οι μάρτυρες αναφέρθηκαν σε περιστατικά που είτε άκουσαν είτε ήταν παρόντες και συνέβαιναν στη σχολή, με επίκεντρο την παρέα των Κρητικών. Χαρακτήρισαν δε, τον Βαγγέλη Γιακουμάκη, ως έξυπνο, ήρεμο και ευγενικό παιδί, που έκανε παρέα με τους Κρητικούς.
Σύμφωνα με το ΑΠΕ-ΜΠΕ οι δύο από τους τρεις μάρτυρες ήταν Κρητικοί και είπαν μεταξύ άλλων πως οι καταστάσεις στην επίμαχη παρέα δεν ήταν τίποτα περισσότερο, από «πλάκες η πειράγματα». Κατά την εξέτασή του ο ένας από τους Κρητικούς εμφανίστηκε αμήχανος και διαφοροποιήθηκε από την αρχική του κατάθεση στην Αστυνομία, γεγονός που επισημάνθηκε από την έδρα, ενώ ο πατέρας του άτυχου Βαγγέλη, Ανδρέας Γιακουμάκης, σηκώθηκε και απευθυνόμενος στη έδρα είπε «Κατανοώ απόλυτα το παιδί», αναφερόμενος στη συγγενική σχέση του μάρτυρα με έναν εκ των κατηγορουμένων.
Συγκεκριμένα γεγονότα, στα οποία ήταν παρών, κατέθεσε ο και ο δεύτερος μάρτυρας που κατάγεται από την Κρήτη, ο οποίος είπε πως είχε στενή φιλική σχέση με τον Βαγγέλη Γιακουμάκη και υποστήριξε σύμφωνα με το ΑΠΕ-ΜΠΕ πως είχε δει κάποιους από τους κατηγορουμένους να πετάνε μήλα στον Βαγγέλη και ότι κάποια άλλη φορά να τον «τραβάνε με τη μπλούζα από τον λαιμό». Επίσης κατέθεσε πως λίγες ημέρες πριν να εντοπιστεί η σορός του 19χρονου πήρε μια ανώνυμη επιστολή η οποία ανέφερε «Βρέθηκα σε λάθος σημείο τη σωστή στιγμή. Έχω βίντεο για αυτά που του κάνατε».
Ο δικηγόρος Δημήτρης Μούκας, ο οποίος παρακολουθεί τη δίκη μαζί με την οικογένεια Γιακουμάκη, σε δηλώσεις του σημείωσε -όπως μεταδίδει το ΑΠΕ-ΜΠΕ- πως όλοι οι μάρτυρες πρέπει να πουν όλα τα πράγματα με το όνομα τους, την αλήθεια, όπως τη βίωσε ο καθένας. Όσον αφορά την οικογένεια Γιακουμάκη ο κ. Μπούκας επισήμανε ότι «δεν θέλουν να αδικήσουν κάποιον». «Γνωρίζουν ότι όλα αυτά που ενστερνίζονται είναι αληθή. Έχουν άποψη για το τι συνέβη στο παιδί τους» προσέθεσε και αναφέρθηκε στη δήλωση του τραγικού πατέρα «Εγώ δεν ήρθα να καταδικάσω. Θέλω την αλήθεια από το δικαστήριο».
Η ακροαματική διαδικασία διεκόπη λίγο μετά τις 3.00 μ.μ. και θα συνεχιστεί σήμερα το πρωί.