Το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής ολοκληρώθηκε και στην Επισκοπή το πρώτο πράγμα που δεν θέλησαν, ήταν να κάνουν «ταμείο». Η συγκομιδή βαθμών είναι συγκεκριμένη, οπότε όλοι γνωρίζουν ποια είναι η κατάταξη της ομάδας. Αυτό που είχαν να λένε και να υπερηφανεύονται είναι το γεγονός ότι για μία ακόμη φορά παρουσιάστηκαν όπως έπρεπε απέναντι σε έναν μεγάλο όσο και ιστορικό αντίπαλο, όπως είναι ο Εθνικός και πήραν την ισοπαλία 2-2.
Σπ. Σπυριδάκης: «Κλείσαμε τη χρονιά με ψηλά το κεφάλι»
Ο Σπύρος Σπυριδάκης, αμέσως μετά τον αγώνα είχε μονάχα καλά λόγια να πει για τους παίκτες του αλλά και για την παρουσία της ομάδας του μέσα στο Μοσχάτο… «Δίνω συγχαρητήρια στα παιδιά γιατί έκαναν για άλλη μια φορά πολύ μεγάλη εμφάνιση κι απέναντι σε μια ομάδα που ήθελε να κλείσει τη χρονιά με νίκη. Αυτά τα παιδιά άξιζαν κάτι πολύ παραπάνω…
Δυστυχώς δεχθήκαμε εύκολα γκολ. Θα μπορούσαμε να τα αποφύγουμε αλλά έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Ήρθε κι αυτό το πέναλτι…
Πρέπει να πω σ’ αυτό το σημείο ότι ο Εθνικός ήταν η καλύτερη ομάδα που αντιμετώπισα στο διάστημα που βρίσκομαι στην Επισκοπή.
Κλείνουμε τη χρονιά με ψηλά το κεφάλι κι αυτό είναι το σημαντικότερο».
Με χαμόγελα, μπάρμπεκιου και κρασί η τελευταία συνάντηση
Η τελευταία συνάντηση ανάμεσα σε ποδοσφαιριστές, προπονητές και διοίκηση αλλά και φίλους της ομάδας, έγινε το βράδυ της Δευτέρας. Όπως κάθε χρονιά, έτσι και φέτος, η «κυανόλευκη» διοίκηση, φρόντισε να δημιουργήσει μια βραδιά εξαιρετικά αφιερωμένη στην ομάδα, στους ποδοσφαιριστές για όλα όσα ευχάριστα ή δυσάρεστα πέρασαν.
Τίποτε δεν προδίκαζε τι θα συμβεί στο τέλος της. Και μπορεί η χρονιά να μην κύλησε καλά, μπορεί να μην ολοκληρώθηκε όπως θα ήλπιζαν όλοι, μπορεί η Επισκοπή να κρατά μονάχα την κατάκτηση του κυπέλλου της ΕΠΣΡ και τίποτε άλλο… Όμως, όσοι βρέθηκαν στον εξωτερικό χώρο του «μπλε καφέ» είχαν να λένε για μια πολύ αγαπημένη ατμόσφαιρα. Ιδίως όσοι δεν γνώριζαν, προφανώς θα σχημάτιζαν την εντύπωση ότι η ομάδα ανέβηκε κατηγορία! Τέτοιο ήταν το δέσιμο όλης της ομάδας. Ποδοσφαιριστές, προπονητές και παράγοντες άφησαν πίσω τα αγωνιστικά και θυμήθηκαν ότι πάνω απ’ όλα είναι άνθρωποι και ότι οι δυσκολίες που συνάντησαν, τους έφεραν πιο κοντά.
Το μπάρμπεκιου που στήθηκε πήρε… «φωτιά», ενώ ο πρόεδρος της Επισκοπής, Μιχάλης Νικολιδάκης, έκανε «εις υγείαν» προς όλους. Οι ποδοσφαιριστές αρχικά ήταν μαζεμένοι αλλά η συνέχεια ήταν διαφορετική. Όλοι είχαν να εξιστορήσουν κάτι από μια τόσο μακρόσυρτη χρονιά, ενώ οι φίλοι της ομάδας έβλεπαν και ξανάβλεπαν το οικογενειακό κλίμα που επικρατούσε.
Κάποια στιγμή, οι παίκτες αναλώθηκαν στο κρητικό σπορ της… κούπας με τον Σπύρο Σπυριδάκη να μπαίνει στο «ματς» και να δηλώνει παράλληλα στους ποδοσφαιριστές του τα εξής… «Είμαι περήφανος που ολοκληρώσαμε αξιοπρέπεια το πρωτάθλημα. Είμαι περήφανος για τον καθένα από σας. Είστε τα καλύτερα αποδυτήρια που έχω μπει»!
Φυσικά δεν έλειψαν και οι σχετικές καζούρες προς παίκτες όπως στον «σβούρα» Γιώργο Γούλα… Ο Ρεθεμνιώτης προπονητής θέλησε να τον πειράξει λέγοντας του… «Γιώργο είσαι πολύ καλός στο ένας εναντίον ενός στις κούπες αλλά όχι μέσα στο γήπεδο…». Όλοι γέλασαν με την ψυχή τους! Ακολούθως στην παρέα, «κόλλησε» και ο πρόεδρος, ο οποίος θύμισε σε όλους ότι υπήρξε παίκτης του Σπυριδάκη στην Επισκοπή στα τέλη της δεκαετίας του ’90. Σ’ έναν αγώνα, κάποια στιγμή λοιπόν που του ζήτησε να γίνει αλλαγή, ο τότε παίκτης της ομάδας, Μιχάλης Νικολιδάκης είπε…: «Ρε συ Σπύρο, εμένα βρήκες…»;
Ο καθένας είχε μια όμορφη ιστορία να διηγηθεί, όπως ο γενικός αρχηγός της ομάδας, Μιχάλης Βελονάκης ή ο κ. Βουτσίδης. Στο τραπέζι παρέστησαν και εκπρόσωποι από την ΕΠΣ Ρεθύμνου όπως οι κ.κ. Τίτος Χνάρης, Γιάννης Γαζανός.
Φιλικό Παλαιμάχων Επισκοπής με αυτούς της ΕΑΡ
Η δράση της Επισκοπής δεν σταματά εδώ… Σήμερα το απόγευμα έχει προγραμματιστεί φιλικός αγώνας ανάμεσα στους Παλαίμαχους ποδοσφαιριστές της Επισκοπής και σ’ αυτούς της ΕΑΡ στο γήπεδο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης».
Το ματς έχει οριστεί να ξεκινήσει στις 19.30 και θα έχει φιλανθρωπικό χαρακτήρα, καθώς τα έσοδα θα διατεθούν στην οικογένεια του άτυχου φροντιστή της Επισκοπής, του αείμνηστου Διονύση Αλυσανδράτου που έφυγε ξαφνικά από τη ζωή.
Μάλιστα από τους ποδοσφαιριστές, κανείς δεν ξέχασε τον αγαπημένο τους Διονύση, πίνοντας και για εκείνον κι ας έλειπε από την παρέα τους…