Το κύπελλο του Σούπερ Καπ δίνει τη σκυτάλη στο κύπελλο ΕΠΣΡ και στη διοργάνωση των εκπλήξεων όπως δικαίως έχει καθιερωθεί να λέγεται. Οι ομάδες θα στηθούν κανονικά στην σέντρα για τους πρώτο σφύριγμα στους διπλούς αγώνες με το σύστημα ΟΥΕΦΑ.
Στο κυρίως μενού της πρώτης ημέρας του Σαββάτου, στο γήπεδο Μισιρίων, η Δόξα Πλατανέ αντιμετωπίζει την Επισκοπή και στο Σπήλι η τοπική ομάδα τον Ρεθυμνιακό. Φυσικά υπάρχουν οι άλλες δύο (Αστέρας – Φλόγα και ΕΑΠ – ΠΑΟ Αλφάς. Την Κυριακή η πιο αμφίρροπη αναμέτρηση είναι αυτή ανάμεσα σε Ποσειδώνα Γερανίου και ΟΦ Αρμένων.
Οι 8 αγώνες από 16 ομάδες είναι οι:
Ο πρώτοι αγώνες (α’ φάση)
Σάββατο (3-9-2016, ώρα 17.15)
Γηπ. Μισιρίων: Δόξα Πλατανέ – ΑΟ Επισκοπής
Γηπ. Ρεθύμνου: ΑΟΝ Αστέρας – Φλόγα Ρουστίκων
Γηπ. Σπηλίου: ΑΟ Σπηλίου – Ρεθυμνιακός ΑΟ
Γηπ. Ατσιποπούλου: ΑΕ Ατσιπ-Πρινέ – ΠΑΟ Αλφάς
Κυριακή (4-9-2016, ώρα 17.15)
Γηπ. Ρεθύμνου: ΝΕΑΡ – ΑΟ Λιβαδίων
Γηπ. Μισιρίων: ΑΟ Άρης Περ. – ΑΟ Ψηλορείτης
Γηπ. Περάματος: ΑΕ Μυλοποτάμου – ΑΟ Κάλυβος
Γηπ. Γερανίου: Ποσειδώνας Γερανίου – ΟΦ Αρμένων
Δυο μεταγραφές ο ΟΦΑ
Στο μεταξύ, οι μεταβολές ποδοσφαιριστών δεν τελειώνουν και ούτε πρόκειται ως τα τέλη του Οκτώβρη.
Οι Αρμένοι προχώρησαν στην απόκτηση δύο ποδοσφαιριστών που προσδίδουν προοπτική στον σύλλογο κι αυτοί δεν είναι άλλοι από τον επιθετικό Μανώλη Τζαγκαράκη και τον κεντρικό αμυντικό-δεξί μπακ, Χρήστο Κοσμίδη.
Η ανακοίνωση του ΟΦ Αρμένων αναφέρει επισήμως τα παρακάτω: «Η διοίκηση του ΟΦ Αρμένων είναι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει την απόκτηση των ποδοσφαιριστών Μανόλη Τζαγκαράκη και Χρήστου Κοσμίδη, οι οποίοι θα φορούν την φανέλα της ομάδας μας τη νέα ποδοσφαιρική χρονιά. Ο Μανόλης Τζαγκαράκης είναι 30χρόνος επιθετικός, ενώ ο Χρήστος Κοσμίδης είναι αμυντικός, 20 ετών και επιστρέφει στην ομάδα μας, μετά από απουσία ενάμισι χρόνου, έχοντας αναδειχθεί και από την Ακαδημία του συλλόγου μας. Ο ΟΦ Αρμένων τους καλωσορίζει στην οικογένειά μας και τους εύχεται υγεία, προσωπικές και ομαδικές επιτυχίες».
Μαζί με τις υπόλοιπες μεταβολές παικτών, το επίπεδο του τοπικού αναμένεται να είναι ένα από τα καλύτερα των τελευταίων ετών τόσο σε κύπελλο όσο κυρίως στο πρωτάθλημα.
Αρκεί φυσικά και οι παράγοντες των ομάδων να κινηθούν στο ίδιο μήκος κύματος όπως, οι ποδοσφαιριστές, τουλάχιστον με την εικόνα που παρουσιάζουν αυτό το διάστημα.