Ο Σεληνιωτάκης που ήταν ο άνθρωπος που «κλείδωσε» την πρώτη νίκη των Ρεθυμνιωτών, δεν μπορούσε παρά να πλέει σε πελάγη ευτυχίας μετά το τέλος του 90λέπτου: «Είμαστε πολύ χαρούμενοι που συνδυάσαμε την καλή μας εμφάνιση με νίκη, ιδίως με τον τρόπο που ήρθε. Σ’ όλο το διάστημα ήμασταν καλύτεροι και δίκαια κερδίσαμε. Θα μπορούσαμε να σκοράρουμε πιο νωρίς και να μην έχουμε άγχος, όμως έστω κι έτσι, βρήκαμε τα ψυχικά αποθέματα και αντιδράσαμε. Ο δρόμος είναι μακρύς αλλά αντλούμε δυνάμεις από τέτοιες εκβάσεις αγώνων».
Ένας παλιόφιλος, ο Χαφούς Εμρά, βρέθηκε σε γνώριμα λημέρια κι είχε αρκετά να πει με τα παλιά του φιλαράκια αλλά και με αρκετούς γνωστούς που τον είδαν, τον χαιρέτησαν κι αυτός με τη σειρά του είτε χαμογελούσε, είτε αντάλλαζε ευχές…
Ο ίδιος ωστόσο στην ομιλία του, έκανε λόγο αναφερόμενος περισσότερο στις αλλαγές που παρατήρησε στο Ρεθυμνιώτικο Σωματείο παρά στον εν λόγω αγώνα. «Η αλήθεια είναι, ότι αισθάνθηκα πολύ περίεργα γιατί έπαιξα απέναντι σε μια ομάδα που ανδρώθηκα ποδοσφαιρικά. Είδα πολλές αλλαγές προς το καλύτερο στο σωματείο (αίθουσα γυμναστηρίου, χλοοτάπητα στο γήπεδο, αποδυτήρια, γενικότερα στα θέματα των υποδομών) κι όλα αυτά αναβαθμίζουν το ίδιο το ποδόσφαιρο. Αξίζουν συγχαρητήρια σ’ όλους όσοι συνέβαλαν για να μετατρέψουν αυτόν τον σύλλογο σε ένα κόσμημα.
Για το παιγνίδι έχω να πω ότι ήταν ένα δυνατό ματς, όπου η προσπάθειά μας στο β’ ημίχρονο δεν απέδωσε καρπούς».
![Τα σχόλια έδωσαν και πήραν, ωστόσο το κέρδος για τους κυανόλευκους δεν ήταν μόνο αγωνιστικό ή βαθμολογικό. Ο κόσμος που ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα της διοίκησης, έδωσε βροντερό «παρών», ενώ ανάμεσά τους, μην ξεχνάμε, βρέθηκαν και αρκετοί φίλοι του Αχαρναϊκού. Η φιλοξενία ήταν εξαιρετική και η στάση των φιλάθλων, κι απ’ απ’ τις δύο πλευρές, πολιτισμένη σε όλα τα επίπεδα](/uploads/news/19-episkop1.jpg)
![Ο προπονητής του ΟΦΗ κ. Χατζηνικολάου δεν θα μπορούσε να λείπει από μία τέτοια αναμέτρηση. Μια ημέρα μετά την ισοπαλία του Πλατανιά στα Περβόλια απέναντι στην Κέρκυρα, πήγε στην Επισκοπή και παρακολούθησε με ιδιαίτερο ενδιαφέρον την συνάντηση της ομώνυμης ομάδας με τον Αχαρναϊκό. Άμεσο ήταν και το ρεπορτάζ για το δικό του μέλλον στον πάγκο του Πλατανιά αφού, φήμες τον ήθελαν να αποχωρεί από την χανιώτικη ομάδα. Οι φήμες αποδείχθηκαν φήμες…](/uploads/news/19-episkop2.jpg)
![Οικογένειες, μεγάλοι και μικροί, όλοι αγωνιούσαν, στο τέλος όμως, πανηγύρισαν, χειροκρότησαν τις προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων](/uploads/news/19-episkop3.jpg)