Το πρώτο σεμινάριο διαιτησίας San Da και Ταολού (σκιαμαχίες) που είχε παράλληλα και προπονητικό χαρακτήρα SanDa (Κινέζικο Kickboxing) πραγματοποιήθηκε στο Ηράκλειο και το παρόν έδωσε για άλλη μια φορά ο ρεθεμνιώτικος σύλλογος, Υπερίωνας.
Βέβαια στο σεμινάριο που ήταν υψηλού επιπέδου, καθώς είχε την έγκριση της Ε.Ο.Γ.Κ.Φ, συμμετείχαν και σωματεία απ’ όλη την Κρήτη όπως, ο Α.Σ. Fu Hok, o Α.Σ. Ιαπετός, o Α.Σ. Καλληρρόον και ο Α.Σ.Praying Mantis.
Η συνάντηση βέβαια για τους εκπαιδευτές δεν είχε μονάχα τον εκπαιδευτικό χαρακτήρα του σεμιναρίου σε επίπεδο ανοικτής διάλεξης… Διέθετε κι αυτόν της επικοινωνίας επί προσωπικού. Ο επίσημος Υπερίωνας είχε την ευκαιρία να βρεθεί από κοντά με τον προπονητή Ιωάννη Σφακιαννάκη η Ε.Ο.Γ.Κ.Φ.
Όσοι παρευρέθησαν στο πρώτο μέρος εμπλούτισαν τις γνώσεις τους πάνω στο θέμα της διαιτησίας έτσι ώστε να κρίνουν και παράλληλα να βαθμολογούν πιο σωστά τους αθλητές στα πρωταθλήματα, ενώ στο δεύτερο, ο εκπαιδευτής της Ε.Ο.Γ.Κ.Φ. Κώστας Γεωργίου, δίδαξε τεχνικές σαρωμάτων και ανατροπών του αθλήματος San Da.
Σημαντικοί αρωγοί του σεμιναρίου ήταν ο πρόεδρος της Ελληνικής Ομοσπονδίας κ. Λάμπρος Σταμούλης, ο Κυριάκος Ελευθερίου και ο Κώστας Γεωργίου.