Σεμινάριο με θέμα «Εισαγωγή στη Νεότερη Ευρωπαϊκή Ιστορία (1789-1991)»θα πραγματοποιηθεί στο Ρέθυμνο,από τα Μαθήματα Φωτογραφίας Ρεθύμνου, και θα φιλοξενηθεί στον χώρο της οδού Τσαγρή 1, στην Παλιά Πόλη.
Το σεμινάριο θα έχει μηνιαία διάρκεια και θα ολοκληρωθεί σε τέσσερεις εβδομαδιαίες συναντήσεις.Η έναρξη θα γίνει την Κυριακή 17 Μαρτίου 2019,τις ώρες 19:00-21:00.
Σε ενημερωτικό σημείωμα των διοργανωτών αναφέρεται σχετικά:
«Σε αυτό το σεμινάριο θα αναφερθούμε στη σύγχρονη Ευρωπαϊκή ιστορία. Η συζήτηση θα έχει ως αφετηρία τη Γαλλική Επανάσταση (1789) και θα ολοκληρωθεί με την πτώση της Σοβιετικής Ένωσης (1991).
Στις τέσσερις συναντήσεις, μία ανά εβδομάδα, στις οποίες θα οργανωθεί το σεμινάριο θα παρατεθούν τα γεγονότα «σταθμοί» για την Ευρώπη και τον κόσμο με παράλληλη εστίαση στην ανάλυση και στην ερμηνεία των γεγονότων αυτών.
Εξίσου σημαντική θα είναι η αποσαφήνιση όρων και εννοιών που αφορούν την ιστορία και συχνά στέκονται εμπόδιο στην καλύτερη κατανόηση της. Μαζί με τα παραπάνω θα γίνει μία απαραίτητη εισαγωγή στη φιλοσοφία της ιστορίας. Δηλαδή μία πρώτη αναφορά στην ιστορία της ιστορίας στις βασικές μεθοδολογικές προσεγγίσεις των ιστορικών και στο πως αυτές μας αφορούν όταν επιχειρούμε να διαβάσουμε ιστορία.
Κάποια ιδιαίτερη πρώτη γνώση από πλευράς των συμμετεχόντων δεν είναι απαραίτητη παρά μόνο όρεξη για γνώση και διάθεση για ερωτήσεις και ομαδικό διάλογο. Στα σεμινάρια θα διατηρηθεί μία σχετικά χαλαρή γραμμική αφήγηση της ιστορίας προκειμένου να υπάρξει ένας κεντρικός άξονας γύρω από τον οποίο αυτά θα οργανώνονται. Η αφήγηση θα υποστηρίζεται από την παρουσίαση οπτικού υλικού (σπάνιων φωτογραφιών, αφισών και ιστορικών ντοκουμέντων) μέσω προτζέκτορα.
Η στείρα γνώση, η αποστήθιση ονομάτων και ημερομηνιών σε καμία περίπτωση δεν θα είναι η μέθοδος που θα ακολουθηθεί στα μαθήματα.
Η διάδραση θα είναι το μεγάλο ζητούμενο, ενώ η δημιουργία μίας ζεστής και φιλικής ατμόσφαιρας μέσα στην οποία όλοι θα μπορούν με άνεση να εκφράσουν τις απορίες τους και να κοινοποιήσουν τις θέσεις τους ο μεγάλος στόχος μας».
Λόγω της αυξημένης προσέλευσης και του περιορισμένου αριθμού θέσεων,οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να δηλώσουν έγκαιρα τη συμμετοχή τους.
Πληροφορίες
Τηλέφωνο:6975973970
e-mail: historyofartrethymno@gmail.com
Έφυγε από τη ζωή ο αρχαιολόγος Μιχάλης Ανδριανάκης
“Έφυγε” σήμερα από τη ζωή, ο γνωστός αρχαιολόγος, επίτιμος έφορος Αρχαιοτήτων, Μιχάλης Ανδριανάκης, σε ηλικία 74 ετών. Ο Μιχάλης Ανδριανάκης νοσηλευόταν με προβλήματα υγείας τις...