Το studio The Garage ξεκινά τη συνεργασία του με την ηθοποιό και σκηνοθέτη Ειρήνη Μπαριτάκη την Κυριακή 22 Οκτωβρίου, με ένα workshop πάνω στις βασικές αρχές του αυτοσχεδιασμού με τίτλο: Αυτοσχεδιάζοντας.
Ο θεατρικός αυτοσχεδιασμός, είναι μια μορφή παιχνιδιού με βάση τη φαντασία, βασικούς θεατρικούς κανόνες και την ελευθερία της έκφρασης του σώματος και του λόγου.
Το μαγικό με τον αυτοσχεδιασμό είναι η δυνατότητα που δίνει για να δημιουργήσουμε έναν ολόκληρο κόσμο με πολύ απλά στοιχεία και υλικά και με μόνο όπλο την καλή θέληση και διάθεση.
Το σεμινάριο στοχεύει στην:
• Ενίσχυση της φαντασίας
• Προσωπική καλλιέργεια του ατόμου και στην αυτοπεποίθησή του
• Ομαδικότητα
• Συνεργασία με άλλα μέλη της ομάδας
• Δημιουργικότητα
• Ευρηματικότητα – Εγρήγορση
• Αξία του παρόντος και του τώρα, χωρίς καμία προετοιμασία.
Το πρώτο μέρος του μαθήματος «Αυτοσχεδιάζοντας» στόχο έχει την επαφή με το σώμα μας, με ασκήσεις χαλάρωσης, αναπνοής και αυτοσυγκέντρωσης, βασισμένες στην μέθοδο Μέγιερχολντ. Ενώ στο δεύτερο μέρος θα ασχοληθούμε με ασκήσεις και σκηνές αυτοσχεδιασμού, από την καθημερινή μας ζωή.
Απευθύνεται: Σε ενήλικες όλων των ηλικιών, με ή χωρίς θεατρική εμπειρία και εκπαίδευση.
Ημερομηνία διεξαγωγής του σεμιναρίου: Κυριακή 22 Οκτωβρίου, 12.00-16.00.
Διάρκεια σεμιναρίου 4 ώρες- Κόστος: 25 ευρώ.
Ο αριθμός των συμμετοχών είναι περιορισμένος για αυτό και είναι απαραίτητη η προεγγραφή και η προκαταβολή 10 ευρώ.
Περισσότερες πληροφορίες και δηλώσεις συμμετοχής στο τηλ. 698 7623792.