Στις εγκαταστάσεις του Κέντρου «Δήμητρα» Μεσσαράς (Πρότυπο Γεωργικό Σχολείο) σε συνεργασία με το Δημόσιο Κέντρο Επαγγελματικής Κατάρτισης Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνου – Περιφέρειας Κρήτης (Κ.Ε.ΚΑ.Π.Ε.Ρ.),πραγματοποιήθηκε διήμερο εκπαιδευτικό σεμινάριο με θέμα «Παρασκευή Προϊόντος Ονομασίας Προέλευσης (ΠΟΠ), Πηχτόγαλου Χανίων».
Στόχος του σεμιναρίου ήταν οι συμμετέχοντες να γνωρίσουν το πιστοποιημένο ως Προϊόν Ονομασίας Προέλευσης (ΠΟΠ) τυρί της Κρήτης, τη γεωγραφική ζώνη προέλευσης του γάλακτος και του προϊόντος (Ν. Χανίων), τα φυσικά, χημικά και οργανοληπτικά χαρακτηριστικά του, τη μέθοδο παρασκευής και κυρίως να συμμετάσχουν στην παρασκευή του παραδοσιακού κρητικού φρέσκου μαλακού άσπρου τυριού, άμεσης κατανάλωσης.
Το σεμινάριο ήταν διάρκειας δέκα (10) ωρών και περιελάμβανε θεωρητική παρουσίαση και ανάλυση των σταδίων παρασκευής, παρουσίαση του πιστοποιημένου τρόπου παρασκευής, όπως έχει καταχωρηθεί στον ευρωπαϊκό κατάλογο DOOR της Ευρωπαϊκής Επιτροπής «Γεωργία και Αγροτική Ανάπτυξη», επίδειξη της μεθόδου παρασκευής, ενώ κατά τη διάρκεια του σεμιναρίου οι συμμετέχοντες είχαν τη δυνατότητα να εμπλακούν ενεργά στον τρόπο παρασκευής, στο εργαστήριο του ΠΓΣ Μεσσαράς (Γεωργική Σχολή).
Τους συμμετέχοντες καλωσόρισε η υπεύθυνη του ΠΓΣ Μεσσαράς, γεωπόνος Μαρία Χαλκιαδάκη και στη συνέχεια η γεωπόνος Στέλλα Χατζηγεωργίου παρουσίασε τις εκπαιδευτικές δράσεις, που αναπτύσσει η Γεωργική Σχολή Μεσσαράς και κυρίως τις εθελοντικές πρωτοβουλίες της Σχολής σε συνεργασία με τον ΕΛΓΟ Δήμητρα.
Την πρώτη ημέρα πραγματοποιήθηκε το πρώτο στάδιο παρασκευής του τυριού, που αφορούσε στην παστερίωση και αργή πήξη του γάλακτος, ενώ παράλληλα έγινε γενική και ειδική αναφορά για το τυρί, τα προϊόντα ΠΟΠ της Περιφέρειας Κρήτης και την ιστορική διαδρομή του Πηχτόγαλου Χανίων.
Τη δεύτερη ημέρα πραγματοποιήθηκε ολοκλήρωση της τυροκόμησης (αξιολόγηση τυροπήγματος, στράγγισμα, αλάτισμα) και γευσιγνωσία από τους συμμετέχοντες.
Το γάλα για την πρακτική εξάσκηση διέθεσε το τυροκομείο του κ. Κωνσταντίνου Καργάκη.
Το σεμινάριο παρακολούθησαν συνολικά 40 συμμετέχοντες διαφόρων εκπαιδευτικών και ηλικιακών επιπέδων, στους οποίους δόθηκε εκπαιδευτικό υλικό ενώ θα λάβουν και Βεβαίωση Παρακολούθησης από τον ΕΛΓΟ Δήμητρα.
Εισηγητής του σεμιναρίου ήταν ο κ. Πίτερης Χαράλαμπος-Νικόλαος, Τεχνολόγος Γεωπόνος MSc, Δ/ντής Κατάρτισης Κ.Ε.ΚΑ.Π.Ε.Ρ. – Περιφέρειας Κρήτης.
Σύμφωνα με την υπεύθυνη του ΠΓΣ Μεσσαράς, Μαρία Χαλκιαδάκη, οι εκπαιδευτικές πρωτοβουλίες θα συνεχισθούν ανάλογα με την εκδήλωση ενδιαφέροντος.