Σε ένα μήνα αναμένεται να αναδειχτεί εργολάβος για το έργο που αφορά στην κατασκευή των παιδικών χαρών του Δήμου Ρεθύμνου, καθώς μετά την εκδίκαση της ένστασης, που είχε υποβληθεί και η οποία αφορούσε ένα παιγνίδι, το οποίο δεν είναι στις διαστάσεις που περιγραφόταν, για το οποίο ωστόσο στη διακήρυξη υπήρχε σχετική φωτογραφία του ίδιου του παιγνιδιού, ο Δήμος δικαιώθηκε, όπως ανέφερε στα «Ρ.Ν.», ο αντιδήμαρχος τεχνικών έργων, Μίνως Αλεφαντινός.
Έτσι μετά την καθυστέρηση που υπήρξε, οι διαδικασίες αναμένεται να δρομολογηθούν και μέσα στο καλοκαίρι να ξεκινήσουν οι εργασίες.
Συγκεκριμένα οι παιδικές χαρές, οι οποίες έχουν σχεδιαστεί να γίνουν στον Δήμο Ρεθύμνου είναι στον χώρο του Μουσικού Σχολείου, στη Σοχώρα (πίσω από το μνημείο των Αυστραλών Πολεμιστών), στον Πρινέ, στα Φρατζεσκιανά Μετόχια, στου Γάλλου, στα Καστελλάκια, στο Ρουσσοσπίτι, στην Ελεύθερνα, στην πλατεία Μικρασιατών και στον Χρωμοναστήρι αντίστοιχα.
Ο σχεδιασμός του Δήμου περιλαμβάνει την πλήρη αντικατάσταση παιδικών χαρών που ήδη υπάρχουν, σύμφωνα με τα όσα ορίζει η νομοθεσία, δηλαδή τοποθέτηση τάπητα, νέα σύγχρονα όργανα, περίφραξη, φωτισμό και όλες τις απαιτούμενες προδιαγραφές, ώστε να είναι όχι μόνο λειτουργικές, αλλά κυρίως ασφαλείς για τα μικρά παιδιά που τις επισκέπτονται.
Υπενθυμίζεται ότι τα κονδύλια για την υλοποίηση του παραπάνω έργου εξασφάλισε ο Δήμος Ρεθύμνου από το πρόγραμμα «Φιλόδημος», ενώ έχει ήδη ψηφιστεί από το δημοτικό συμβούλιο ο τρόπος εκτέλεσης του έργου για τις παιδικές χαρές, που δεν καλύπτεται από το πρόγραμμα του ΥΠ.ΕΣ. και αφορά στην περίφραξη, τη διαμόρφωση εδάφους κτλ., συνολικού ύψους 243.000 ευρώ.
Στο μεταξύ η προϋπόθεση που έθεσε ο δήμος για την επιλογή των περιοχών που θα κατασκευαστούν οι παιδικές χαρές ή εκείνες θα αναβαθμιστούν είναι, αφενός να υπάρχει στις περιοχές αυτές ικανοποιητικός αριθμός παιδιών και αφετέρου να υπάρχει ενεργός φορέας που θα αναλάβει την επίβλεψη της λειτουργίας και τη συντήρηση της παιδικής χαράς.