«Η Κρήτη πεìτυχε πολλαì. Μαζί αντιμετωπιìσαμε μεγαìλες προκληìσεις. Συμβαìλαμε καθοριστικά στη μεταìβαση σε μια αναπτυξιακή τροχιαì, ικανή να προσεγγιìσει επενδύσεις στο νησί, να δημιουργηìσει θεìσεις εργασιìας», τόνισε ο περιφερειάρχης Κρήτης Σταύρος Αρναουτάκης κατά τον απολογισμό για τη χρονιά που πέρασε.
Ο κ. Αρναουτάκης υπογράμμισε τη σημασία της συνεργασίας, στοιχείο που αποτελεί ακρογωνιαίο λίθο της πολιτικής που ασκείται στην περιφέρεια Κρήτης. «Το αποτέλεσμα που παράγεται στηρίζεται στην αντίληψη πως η αλλαγή και πρόοδος είναι σχεδόν αδύνατη, χωρίς τη συνεργασία των πολλών», υπογράμμισε.
Να σημειωθεί πως η περιφεìρεια Κρηìτης τη χρονιά που πεìρασε αξιοποιìησε τα υπαìρχοντα χρηματοδοτικά εργαλειìα, προσελκυìοντας και νεìες πηγεìς χρηματοδοìτησης. «Με στρατηγικά και επιχειρησιακά σχεìδια καταρτισμεìνα συλλογικά και συμμετοχικαì, σε συνεìργεια με τους τοπικουìς φορειìς και κυριìως με οìραμα για μια περιφεìρεια εìτοιμη να πορευτεί στο μεìλλον με αξιωìσεις και προοπτικεìς, ειìμαστε βεìβαιοι οìτι εìχουν τεθεί στεìρεες βαìσεις για τα εποìμενα χροìνια», σημείωσε ο περιφερειάρχης.
Ο κ. Αρναουτάκης αναφέρθηκε στις πολιτικεìς που εφαρμοìστηκαν και στηριìχθηκαν σε εìνα συìμπλεγμα δραστηριοτηìτων με τεìσσερις ποìλους: την εìρευνα και καινοτομιìα, τον πρωτογενή τομεìα, τον πολιτισμό και τον τουρισμό και το περιβαìλλον. Η διασυìνδεση αυτωìν των τεσσαìρων ποìλων ειìναι αυτή που θα δωìσει δυναμισμό και βιωσιμοìτητα στην αναπτυξιακή διαδικασιìα, είπε.
Χαρακτηριστικά μεταξύ άλλων κάνοντας τον απολογισμό των πεπραγμένων ο Σταύρος Αρναουτάκης, ανέφερε:
«Στον τομεìα του περιβαìλλοντος μεìσα από στοχευμεìνες δραìσεις και εμπροσθοβαρειìς πολιτικεìς, δωìσαμε εìμφαση στην περιβαλλοντική προστασιìα. Σχεδιαìσαμε, προωθηìσαμε και εφαρμοìσαμε μια νεìα αντιìληψη στη διαχειìριση των στερεωìν αποβληìτων, δωìσαμε ιδιαιìτερο βαìρος στην κυκλική οικονομιìα. Στον τομεìα της ενεìργειας σε στενή συνεργασιìα με τα αρμοìδια υπουργειìα, τη ρυθμιστική αρχή ενεìργειας, τα ερευνητικά και ακαδημαϊκά ιδρυìματα, τους δηìμους και οìλους τους παραγωγικουìς φορειìς της Κρηìτης, συντονιζοìμαστε, προκειμεìνου να οδηγηìσουμε το νησί στην πρωìτη θεìση των ενεργειακωìν εξελιìξεων, διεκδικωìντας τη θεìση που μπορουìμε και πρεìπει να εìχουμε στον περιφερειακό και παγκοìσμιο ενεργειακό χαìρτη.
Για τον λοìγο αυτό βρισκοìμαστε σε εγρηìγορση και θεìτουμε την ενεργειακή πολιτική ως αιχμή του δοìρατος της αναπτυξιακηìς στρατηγικηìς μας. Ειìμαστε αποφασισμεìνοι να βαìλουμε τη σφραγιìδα μας στο ενεργειακό μεìλλον της ευρυìτερης περιοχηìς. Ειìμαστε αποφασισμεìνοι να πετυìχουμε, δομωìντας ενεργειακεìς κοινοìτητες με οìλους τους φορειìς και την τοπική κοινωνιìα της Κρηìτης» και πρόσθεσε ότι «Ο πολιτισμοìς και η δημιουργικοìτητα μπορουìν να γιìνουν σημαντικεìς κινητηìριες δυναìμεις και παραìγοντες της καινοτομιìας, καθωìς και σημαντικοìς ποìρος για την επιχειρηματικοìτητα. Την ιìδια στιγμή μεìσα από το προìγραμμα της τουριστικηìς προβοληìς, τη συμμετοχή μας σε διεθνειìς εκθεìσεις, την αναβαìθμιση των υποδομωìν, συνεργαστηìκαμε με τους φορειìς του τουρισμού για την ενιìσχυση του κλαìδου. Συνεχιìσαμε να αντιμετωπιìζουμε τον τουρισμό ως μια δραστηριοìτητα που επηρεαìζει αìμεσα οìλους εκειìνους τους βασικουìς κοινωνικοì-οικονομικουìς αìξονες που συνθεìτουν και διαμορφωìνουν τη βαìση της περιφερειακηìς αναìπτυξης και αποτελεί μια από τις πιο βασικεìς «πηγεìς» και «δυναìμεις» αναìπτυξης. Η συìγχρονη αναìπτυξη της τουριστικηìς βιομηχανιìας της Κρηìτης αποτεìλεσε το μεγαìλο «συγκριτικό πλεονεìκτημα» που συνεìβαλε και συνεχιìζει να συμβαìλει αìμεσα στην περιφερειακή αναπτυξιακή διαδικασιìα.
Στον αναπτυξιακό καμβά της Κρηìτης προσθεìσαμε και τον αθλητισμοì. Ο παγκοìσμιος αθλητικοìς χαìρτης περιλαμβαìνει πλεìον το νησί μας, ως εìναν από τους κορυφαιìους αθλητικουìς προορισμουìς. Αντιμετωπιìσαμε τον αθλητισμό ως εìνα ακοìμα πυλωìνα που προσδιìδει δυναμισμό στην οικονομική δραστηριοìτητα του τοìπου».
Ο περιφερειάρχης αναφέρθηκε επίσης στην κοινωνική πολιτική της περιφέρειας η οποία στηρίζεται, όπως είπε, σε τεìσσερις βασικουìς αìξονες: στην αξιοποιìηση του ΕΣΠΑ για τη στηìριξη των ευπαθωìν κοινωνικωìν ομαìδων και την εìνταξη των ανεìργων στην αγορά εργασιìας. Στην προωìθηση της συνεργασιìας με τους δηìμους, την εκκλησιìα και τις εθελοντικεìς ομαìδες για τη δημιουργιìα ενοìς δικτυìου αλληλεγγυìης. Στην αναìπτυξη δικτυìων συνεργασιìας με αìλλες περιφεìρειες της χωìρας και της Ε.Ε. με στοìχο την ενσωμαìτωση καλωìν πρακτικωìν στη διαχειìριση φαινομεìνων, οìπως η φτωìχεια και ο κοινωνικοìς αποκλεισμοìς. Και βεìβαια στην ενιìσχυση και στηìριξη της κοινωνικηìς επιχειρηματικοìτητας.
Αναφερόμενος στον τομέα της υγείας μίλησε για την αναβάθμιση των κτιριακών υποδομών υγειονομικωìν μοναìδων. «Χρηματοδοτηìσαμε τα νοσοκομειìα της Κρηìτης για την αγορά νεìων υπερσυìγχρονων ιατρικωìν μηχανημαìτων. Παραìλληλα, συνεχιìσαμε και διευρυìναμε από το εìνα αìκρο της Κρηìτης στο αìλλο την παρεìμβαση της μοναìδας του κινητού μαστογραìφου και της οδοντιατρικηìς μοναìδας, καταγραìφοντας μια οριζοìντια πολιτική προìληψης σε χιλιαìδες συμπολιìτες μας.
Στον τομεìα της παιδειìας, της έρευνας και της καινοτομιìας στηριìξαμε καθοριστικά τις προσπαìθειες των ακαδημαϊκωìν και ερευνητικωìν ιδρυμαìτων της Κρηìτης. ∆ωìσαμε εìμφαση στη σχολική στεìγη, συμμετειìχαμε στη διοργαìνωση μεγαìλων μαθητικωìν δραìσεων, εφαρμοìσαμε τον περιφερειακό μηχανισμό παρακολουìθησης εργασιìας και προπαìντων μεìσα και από τη στρατηγική της έξυπνης εξειδιìκευσης θεìσαμε τα θεμεìλια για τη μετατροπή της Κρηìτης σε προìτυπο ερευνητικό πεδιìο, στην ευρυìτερη περιοχή της Μεσογειìου».
Ο περιφερειάρχης υποστήριξε ότι το ζηìτημα των υποδομωìν παραμεìνει στην κορυφή του σχεδιασμού της περιφέρειας λέγοντας μεταξύ άλλων: «Ο βοìρειος οδικοìς άξονας, οι καìθετοι οδικοί αìξονες, το επαρχιακό διìκτυο της Κρηìτης, αποτελουìν τη μεγαìλη προìκληση για οìλους μας. Η περιφεìρεια Κρηìτης μεìσα από το εìργο της οδικηìς ασφαìλειας, μεìσα από παρεμβαìσεις σε εκατονταìδες σημειìα του νησιουì, ενεìτεινε την αμειìωτη προσπαìθεια για τη βελτιìωση της υπαìρχουσας καταìστασης. Tην ιìδια στιγμή αναμεìνονται σημαντικεìς εξελιìξεις για τον βοìρειο οδικό άξονα, εìνα εìργο που απασχολειì, οìλους τους Κρητικουìς. Παραìλληλα, η κυìρωση της συìμβασης και η τελική υπογραφή για την κατασκευή του νεìου διεθνουìς αεροδρομιìου, σε συναìρτηση με τις παρεμβαìσεις στα αεροδροìμια του νησιού αναβαθμιìζουν συνολικά το νησί ως κεìντρο αεροπορικωìν μεταφορωìν στη νοτιανατολική Ευρωìπη.
Κλειìνοντας και αφού ευχαριστηìσω θερμά οìλο το στελεχιακό δυναμικό της περιφεìρειας, τους συναδεìλφους περιφερειακουìς συμβουìλους, να επισημαìνω οìτι η περιφεìρεια Κρηìτης θα συνεχιìσει να αποτελεί το σταθερό σημειìο, παìνω στο οποιìο το εμειìς υπερτερεί του εγωì. Εìνα πεδιìο, μια θερμοκοιτιìδα αναìπτυξης, που αξιìζει να προσπαθηìσουμε, να δουìμε το μεìλλον, να δουλεìψουμε κοιτωìντας ψηλοìτερα. Να προχωρηìσουμε μπροστά με αταλαìντευτη πιìστη στις δυνατοìτητες του τοìπου μας, με σταθερή πυξιìδα το σχεìδιό μας, με εντιμοìτητα και με ειλικριìνεια.
Στο τεìλος τις διαδρομηìς, οìταν τα λοìγια θα εìχουν μετρηθεί με τις πραìξεις, να ειìμαστε βεìβαιοι οìτι πραìξαμε το σωστοì. Γιατί αυτοìς ο τοìπος μπορεί να ειìναι «μικροìς αλλά ειìναι μεìγας».
Αξιìζει επομεìνως να συνεχιìσουμε να δουλευìουμε μαζιì. Οìλοι μαζί και μοìνο μαζιì, γιατί αυτό μας προσταìζει η καìθε σελιìδα της ιστοριìας της Κρηìτης».
Κριτική από τον επικεφαλής της αντιπολίτευσης Α. Μαρκογιαννάκη
Ο επικεφαλής της αντιπολίτευσης στο περιφερειακό συμβούλιο και υποψήφιος περιφερειάρχης Κρήτης Αλέξανδρος Μαρκογιαννάκης αναφέρθηκε στο ανεπαρκές έργο της σημερινής περιφερειακής αρχής ενώ παράλληλα άσκησε κριτική και εξέφρασε την ανησυχία του για τα όσα ζήσαμε στην Κρήτη τις τελευταίες εβδομάδες.
Ο κ. Μαρκογιαννάκης, αναφερόμενος στον απολογισμό της νυν περιφερειακής αρχής, τόνισε μεταξύ άλλων ότι «πρόκειται για έναν απολογισμό με ωραιοποιήσεις και υπερβατικές ερμηνείες στην προσπάθειά σας να δημιουργήσετε ένα success story εν όψει εκλογών». Και τόνισε ότι στα οκτώ χρόνια της θητείας Αρναουτάκη δεν επιλύθηκε κανένα χρόνιο πρόβλημα της Κρήτης.
Ο κ. Μαρκογιαννάκης άσκησε δριμεία κριτική αναφέροντας ότι «οι υποδομές μας είναι άθλιες, το μεγαλύτερο μέρος του οδικού δικτύου κατασκευάστηκε πριν από τη δικτατορία, ενώ η λεγόμενη κατ’ ευφημισμόν εθνική οδός, που συνδέει το Ηράκλειο με τα Χανιά, ολοκληρώθηκε επί χούντας. Ήταν αναμενόμενο ότι θα υπήρχαν μεγάλες καταστροφές στο οδικό δίκτυο, αφού σχεδιάστηκε για άλλες ανάγκες και άλλες φορτώσεις, και δεν σχεδιάστηκε με ορίζοντα εκατονταετίας».
Ο επικεφαλής του συνδυασμού «η Κρήτη Μπροστά» έκανε λόγο για μια αδιάφορη περιφέρεια, η οποία δεν έχει επιτελέσει κάποιο έργο το οποίο να φαίνεται στην καθημερινότητα των δημοτών. «Πολλές φορές έχουμε αναγνωρίσει ότι πράγματι υπάρχει αποτελεσματικότητα στην εξεύρεση πόρων. Δεν υπάρχουν όμως κριτήρια και έχετε ένα πρόβλημα στην αξιολόγηση των προτεραιοτήτων στην περιφέρεια. Από τον απολογισμό που έχω στη διάθεση μου, δεν μπόρεσα να αντιληφθώ ποιες υποδομές δημιουργήθηκαν, που και με ποια κριτήρια και προτεραιότητες έγιναν μελέτες».
Και συνέχισε: «Όλοι κρινόμαστε, όχι όμως εκ των προθέσεων, αλλά εκ του αποτελέσματος. Πρόσφατα διάβασα ότι έχουν δοθεί 21 εκατομμύρια ευρώ στον αθλητισμό. Μακάρι γιατί είναι ένας χώρος με τον οποίο ταυτίζομαι καθότι υπήρξα αθλητής. Αλλά ποια ήταν τα κριτήρια; Πολλοί κακόβουλοι θα ισχυρίζονταν ότι δόθηκαν για καθαρά ψηφοθηρικούς λόγους. Και σε κάθε περίπτωση, πόσα χρήματα έχουν δοθεί για αντιπλημμυρικά έργα τα τελευταία χρόνια; Εάν είχαν διατεθεί κάποια χρήματα από τον αθλητισμό, για την αντιπλημμυρική θωράκιση θα είχαμε αποφύγει μέρος των καταστροφών;».