Η Περιφέρεια Κρήτης συμμετείχε ως συνδιοργανωτής στο Διεθνές Συνέδριο «Προκλήσεις για τα Νησιά στην εποχή της Κυκλικής Οικονομίας – Κύκλος 2019» στη Λευκωσία της Κύπρου, από το υπουργείο Μεταφορών της Κύπρου και υπό την αιγίδα της Γενικής Διεύθυνσης Περιβάλλοντος και της Γενικής Διεύθυνσης Κινητικότητας και Μεταφορών της Κομισιόν. Το συνέδριο αποτελεί συνέχεια του επιτυχημένου Συνεδρίου κύκλο 2018 που διοργάνωσε η Περιφέρεια Κρήτης στα Χανιά τον Σεπτέμβριο του 2018.
Στο συνέδριο συζητήθηκαν σε ειδικές θεματικές συνεδρίες οι προκλήσεις τις οποίες αντιμετωπίζουν τα νησιά της Μεσογείου (Νησιωτικές Περιφέρειες, και χώρες όπως η Μάλτα και η Κύπρος) κατά τη μετάβασή τους σε ένα μοντέλο κυκλικής οικονομίας, καθώς και οι συνέργειες και τρόποι συνεργασίας μεταξύ των νησιών. Ιδιαίτερη έμφαση δόθηκε στις ευκαιρίες που παρουσιάζονται κατά την επόμενη προγραμματική περίοδο της Ε.Ε. για την εξασφάλιση μεγαλύτερης χρηματοδότησης για τα νησιά, για ευρωπαϊκά προγράμματα και πρακτικές που προωθούν την ελαχιστοποίηση των αποβλήτων, τη βιώσιμη κινητικότητα, την καινοτομία, την προσαρμογή στην κλιματική αλλαγή, την εξοικονόμηση ενέργειας, και κυρίως την μετάβαση σε νέα επιχειρηματικά μοντέλα που προωθούν πρακτικές κυκλικής οικονομίας στις τοπικές οικονομίες.
Την Περιφέρεια Κρήτης εκπροσώπησε η Δρ Ελένη Χατζηγιάννη, διευθύντρια Περιβάλλοντος και Χωρικού Σχεδιασμού και Συντονίστρια Ευρωπαϊκών Έργων, η οποία παρουσίασε τις επιτυχημένες δραστηριότητες και διαπεριφερειακές συνεργασίες της Κρήτης στη Μεσόγειο, συναφή ευρωπαϊκά έργα που υλοποιούνται στην Κρήτη, αλλά και τις δράσεις της Περιφέρειας για την μετάβαση τοπικών επιχειρήσεων σε μοντέλα κυκλικής οικονομίας.