Αντίστροφα κυλά πλέον ο χρόνος για όλα τα έργα που εκτελούνται από το πρόγραμμα του ΕΣΠΑ, τα οποία πρέπει να έχουν ολοκληρωθεί μέχρι το τέλος του 2015, όπως άλλωστε προβλέπεται.
Αυτό σημαίνει ότι ο Δήμος καλείται να ασκήσει πιέσεις σε όποιες περιπτώσεις παρατηρείται καθυστέρηση, έτσι ώστε να μη χάνεται πολύτιμος χρόνος και τα όποια γραφειοκρατικά εμπόδια να ξεπερνιόνται άμεσα ώστε να μην διακινδυνευτεί η χρηματοδότηση για οποιοδήποτε έργο.
Αυτή την εβδομάδα μάλιστα όπως είχε προγραμματιστεί θα ξεκινήσουν και τα έργα ανάπλασης στο ανατολικό παραλιακό μέτωπο τα οποία είχαν πάρει τρίμηνη παράταση για να μην υπάρξει όχληση στην τουριστική ζώνη.
Υπηρεσίες του Δήμου, εργολάβος ΔΕΗ και ΔΕΥΑΡ καλούνται να συνεργαστούν και να προχωρήσουν με γοργούς ρυθμούς τις εργασίες. Εν τω μεταξύ σε εξέλιξη μέσω ΕΣΠΑ είναι η ανάπλαση της πλατείας της Σοχώρας, των δρόμων γύρω από το Παλαιοντολογικό Μουσείο, η κατασκευή του κτιρίου Κοινωνικής Μέριμνας, η ανάπλαση της οδού Κουρμούλη, καθώς επίσης και η ανέγερση τριών σχολικών συγκροτημάτων.
Αναλυτικότερα:
Αγώνας δρόμου για την εκτέλεση των έργων του ΕΣΠΑ
Και ενώ ο Δήμος Ρεθύμνου σχεδιάζει τον προγραμματισμό του για την ένταξη νέων έργων στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα του ΣΕΣ, οι εργασίες ανάπλασης σε δρόμους και γειτονιές του Ρεθύμνου «τρέχουν», καθώς η ολοκλήρωσή τους θα πρέπει να έχει επιτευχθεί μέχρι το τέλος του 2015, με βάση τα όσα προβλέπονται στο κοινοτικό πρόγραμμα. Τα χρονοδιαγράμματα είναι συγκεκριμένα και δεν επιτρέπουν καμία καθυστέρηση, σε διαφορετική περίπτωση έργα που δεν έχουν ολοκληρωθεί απεντάσσονται.
Στην τελική ευθεία βρίσκονται οι εργασίες ανάπλασης στην οδό Δημοκρατίας και στους δρόμους γύρω από το Παλαιοντολογικό Μουσείο, όπου εκκρεμούν ουσιαστικά η τοποθέτηση των φωτιστικών, τα σιντριβάνια και το ξήλωμα των κολώνων της ΔΕΗ. Αυτό σε συνδυασμό με τις γραφειοκρατικές διαδικασίες που μένει να γίνουν, θα έχουν διευθετηθεί μέχρι τις 15 Οκτωβρίου οπότε και αναμένεται να παραδοθεί το έργο.
Με την ανάπλαση αυτή αναβαθμίζεται η ευρύτερη περιοχή του Μασταμπά και συγκεκριμένα ο χώρος γύρω από το Παλαιοντολογικό Μουσείο Ρεθύμνου. Διαμόρφωση πεζοδρομίων, καθιστικά και φωτιστικά περιλαμβάνονται μεταξύ άλλων στη μελέτη του έργου, το οποίο αναμένεται να δώσει μια νέα όψη σε ολόκληρη την περιοχή του Μασταμπά.
Το συγκεκριμένο έργο δίδει ιδιαίτερη βαρύτητα στην ανάδειξη του μνημείου του Παλαιοντολογικού Μουσείου.
Σε ό,τι αφορά το κτίριο Κοινωνικής Μέριμνας, αυτή την περίοδο θα εκτελεστούν οι εργασίες στην διασταύρωση των οδών Δημοκρατίας και Μαρκέλου. Το κτίριο και οι δρόμοι έξω από αυτό έχουν ολοκληρωθεί, αλλά χρειάζονται ακόμα κάποιες λεπτομέρειες και διευθέτηση γραφειοκρατικών διαδικασιών, ωστόσο φαίνεται σύμφωνα με τον επιβλέποντα εργολάβο του Δήμου κ. Βασίλη Ποθητό, ότι όλα θα είναι έτοιμα πριν τα Χριστούγεννα για να ξεκινήσει τη λειτουργία του.
Με γοργούς ρυθμούς προχωρούν οι εργασίες ανάπλασης στην περιοχή της Σοχώρας. Τα συνεργεία δουλεύουν την περίοδο αυτή στην πλατεία Δικαστηρίων, όπου προβλέπεται να γίνει ένας διπλός δρόμος, μια ζώνη στάθμευσης και μια ζώνη πάρκου με καθιστικά και δενδροφύτευση.
Το συγκεκριμένο έργο που αφορά σε βιοκλιματική ανάπλαση έχει αρχίσει ήδη να αλλάζει όψη στην περιοχή του δυτικού Ρεθύμνου, ενώ με την περάτωσή του στοχεύει στη μείωση της μέσης θερμοκρασίας της περιοχής, αλλά και στο να αναβαθμίσει αισθητικά και λειτουργικά τους χώρους της πλατείας Ηρώων Πολυτεχνείου, της πλατείας Δικαστηρίων αλλά και το κομμάτι από την πλευρά του περιφερειακού δρόμου.
Συγκεκριμένα, από την πλευρά της θάλασσας ο τοίχος του γηπέδου, πλάτους οκτώ μέτρων, που κατεδαφίζεται, επανατοποθετείται νέα περίφραξη τεσσάρων μέτρων από μεταλλικές και ξύλινες κερκίδες. Στα οκτώ μέτρα που θα μείνουν ελεύθερα προβλέπεται, σύμφωνα με τη μελέτη, η δημιουργία ενός μεγάλου πεζόδρομου με ποδηλατόδρομο και δενδροφυτεύσεις.
Σε ό,τι αφορά το έργο ανάπλασης της πλατείας Μητροπόλεως αυτό έχει εξελιχτεί σε «γιοφύρι της Άρτας», αφού υπογράφηκε η σύμβασή του το 2008 και δεν έχει ακόμα παραδοθεί. Σύμφωνα με τον επιβλέποντα εργολάβο του Δήμου, τη Δευτέρα θα παραληφτούν οι τελευταίοι κυβόλιθοι που απομένουν για να τοποθετηθούν, όπως επίσης αναμένεται και η παραλαβή και τοποθέτηση των φωτιστικών για να παραδοθεί το έργο στις 30 Σεπτεμβρίου. Υπενθυμίζεται ότι το έργο αυτό προϋπολογισμού 600.000 ευρώ χρηματοδοτείται από δημόσιες επενδύσεις.
Εν τω μεταξύ αυτή την εβδομάδα θα ξεκινήσουν σύμφωνα τουλάχιστον με τον προγραμματισμό που έγινε μεταξύ Δήμου και εργολάβου οι εργασίες ανάπλασης στο ανατολικό παραλιακό μέτωπο του Ρεθύμνου από το ύψος του κτιρίου Δελφίνι, μέχρι και το ξενοδοχείο του «Pearl». Και το έργο αυτό έχει εξασφαλίσει κοινοτικά κονδύλια και πρέπει να προχωρήσει με γοργούς ρυθμούς για να ολοκληρωθεί και να παραδοθεί εμπρόθεσμα.