Μεγάλη φωτιά εκδηλώθηκε στις 10 σήμερα το πρωί στις Μέλαμπες του δήμου Αγίου Βασιλείου. Στο σημείο έσπευσε ισχυρή πυροσβεστική δύναμη με την συνδρομή των εθελοντών του δήμου ενώ την επιχείρηση κατάσβεσης συνέδραμαν και τα δυο πυροσβεστικά αεροσκάφη που έκαναν συνεχώς ρίψεις νερού . Οι άνεμοι που πνέουν στην περιοχή είναι ισχυροί και δυσχεραίνουν το έργο της πυρόσβεσης.Η φωτιά ξεκίνησε σε απόσταση 100 μέτρων από τα πρώτα σπίτια του χωριού τέθηκε υπό μερικό έλεγχο πρίν από λίγο ενώ ισχυρή δύναμη της πυροσβεστικής και εθελοντές παραμένουν σε επιφυλακή καθώς σήμερα ο δείκτης επικινδυνότητας για την εκδήλωση πυρκαγιάς στον νομό βρίσκεται στο 4.
Δυστύχημα στους ιστιοπλοϊκούς αγώνες Aegean 600
Ο ιστιοπλοϊκός αγώνας Aegean 600, δυστυχώς, "σημαδεύτηκε" από ένα τραγικό δυστύχημα. Στα ανοιχτά της Κάσου, θύμα μιας δύσκολης κατάστασης λόγω...