Εκατοντάδες πιστοί από ολόκληρη την Κρήτη συνέρρευσαν χθες, στην ιερά μονή της Παναγίας των Μυριοκεφάλων, που χαρακτηρίζεται και ως η «Τήνος της Κρήτης», για να προσκυνήσουν τη χάρη της. Γονατιστοί ή και πεζοί, άτομα κάθε ηλικίας, με μια λαμπάδα στο χέρι διήνυσαν δεκάδες χιλιομέτρων και κατέφτασαν για να εκπληρώσουν το τάμα τους και να προσκυνήσουν τη θαυματουργή εικόνα της Παναγίας.
Στο ναό του 11ου αιώνα που χτίστηκε από τον Άγιο Ιωάννη τον Ξένο και είναι αφιερωμένος στο Γενέθλιο της Θεοτόκου, τελέσθηκε νωρίς το πρωί η Θεια Λειτουργία, χοροστατούντος του Μητροπολίτη Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου κ.κ. Ευγένιου, παρουσία πλήθους κόσμου που παραβρέθηκε εκεί για να τιμήσει την Μεγαλόχαρη.
Το «παρών» στον χθεσινό εορτασμό έδωσαν ο περιφερειάρχης Κρήτης Στ. Αρναουτάκης, η αντιπεριφερειάρχης Ρεθύμνου Μαίρη Λιονή, ο δήμαρχος Ρεθύμνου Γ. Μαρινάκης αλλά και άλλοι εκπρόσωποι αρχών και φορέων, καθώς και πλήθος κόσμου που ακολούθησαν τη λιτάνευση της θαυματουργής εικόνας, την οποία συνόδευε όπως κάθε χρόνο, άγημα του Ομίλου Βρακοφόρων Κρήτης.