Μπορεί η κρίση να καταβάλλει κάποιους ανθρώπους ψυχολογικά όμως οι αθλητές-τριες του ΣΔΥΡ αντιστέκονται με το καλύτερο αντικαταθλιπτικό που υπάρχει, την άθληση.
Πολλά από τα μέλη του μάλιστα, φροντίζουν και δίνουν το «παρών» σ’ οποιαδήποτε εκδήλωση τόσο εντός όσο κι εκτός συνόρων της χώρας. Ιδίως τώρα που έχουμε μπει για τα καλά στην αγωνιστική σεζόν του 2017, δεν περνάει εβδομάδα που να μην έχουμε εκπροσώπηση από αθλητές του συλλόγου σε αγώνες.
Οι αθλητές του ΣΔΥΡ έκαναν την εμφάνισή τους στο διεθνή μαραθώνιο του Μάντσεστερ του Ηνωμένου Βασιλείου και στο διεθνή μαραθώνιο της αιώνιας πόλη της Ρώμης στην Ιταλία.
Μια μεγάλη βόλτα στο Μάντσεστερ
Ο αγώνας στο Μάντσεστερ διεξήχθη με καλές καιρικές συνθήκες και σε ένα αγώνα στον οποίο έλαβαν μέρος αθλητές και αθλήτριες από όλο τον κόσμο, ο σύλλογός εκπροσωπήθηκε από τους:
Αθλητής-τρια Χρόνος
Δημήτρης Λαχνιδάκης 3:15:51”
Στέλιος Σταυγιαννουδάκης 3:17:06”
Μανώλης Κουλάκης 3:30:51”
Κώστας Σπυρόπουλος 3:43:26”
Θεόδωρος Λιόντος 4:14:35”
Αντώνης Βολτυράκης 4:23:02”
Ειρήνη Ραπτάκη 4:31:25”
Βάσω Λαναρίδου 5:03:37”
Μαραθώνιος υπό βροχόπτωση στη Ρώμη
Στον έτερο αγώνα του εξωτερικού, στη Ρώμη, ο καιρός δεν βοήθησε τους αθλητές. Η βροχή που έπεφτε κατά τόπους ήταν καταρρακτώδης, ωστόσο δεν πτόησε τους αθλητές που φρόντισαν να αγωνιστούν ερχόμενοι από διάφορα σημεία του πλανήτη.
Σε τόσο αντίξοες συνθήκες ο Βαλάντης Τσάβαλος όχι μόνο κατόρθωσε να αγωνιστεί αλλά τερμάτισε το μαραθώνιο σε χρόνο 3:23:27”.
Φυσικά, το Δ.Σ. του ΣΔΥΡ ευχαρίστησε όλα τα μέλη του ευχόμενο κάθε φορά, κάθε συμμετοχή να είναι καλύτερη από την προηγούμενη προσθέτοντας κι ένα δικό τους μότο… «Κάθε φορά και καλύτερα…. γιατί «ταβάνι» μας είναι….ο ουρανός».