Ο Θανάσης Σκουρτόπουλος και οι συνεργάτες του «χτενίζουν» την αγορά, παρακολουθώντας καθημερινά αρκετές περιπτώσεις ξένων παικτών. Αν και είναι νωρίς να μιλήσουμε για ειλημμένες αποφάσεις, συν το ότι προτεραιότητα είναι οι Έλληνες, μερικά ονόματα αθλητών βρίσκονται σε περίοπτη θέση στην «κυανόλευκη» λίστα. Ένας εξ αυτών είναι ο Άλεξ Χάρις, ο 29χρονος Αμερικανός γκαρντ που την προηγούμενη σεζόν αγωνίστηκε στα Τρίκαλα.
Λογικό είναι οι άνθρωποι της ρεθεμνιώτικης ομάδας… να ρίχνουν κλεφτές ματιές στους ξένους που ξεχώρισαν στο πρωτάθλημα της Α1. Ο Άλεξ Χάρις αποκτήθηκε στα μέσα της χρονιάς από τα Τρίκαλα και τα βοήθησε τα μέγιστα στην παραμονή τους στην κατηγορία. Αγωνίζεται στις θέσεις «2» και «3» και είναι ένας πραγματικός σκόρερ. Σε 14 παιχνίδια με τη φανέλα των Τρικάλων, είχε κατά μέσο όρο 16.2 πόντους (48.5% δίποντα, 50% τρίποντα, 79% βολές), 2.6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1.2 κλεψίματα ανά αγώνα.
Ένας τέτοιος παίκτης έλλειπε από το Ρέθυμνο Aegean της περασμένης σεζόν και ο Θανάσης Σκουρτόπουλος έχει ως προτεραιότητα να προσθέσει στο ρόστερ έναν χαρισματικό σκόρερ. Ο Χάρις έδειξε τα διαπιστευτήριά του και οι συστάσεις που τον συνοδεύουν είναι εξαιρετικές.
Η εμφάνιση στο «Μελίνα Μερκούρη» και η ευρωπαϊκή εμπειρία
Ο 29χρονος, ύψους 1.96, Αμερικάνος γκαρντ-φόργουορντ ήταν το «κομμάτι» που έλειπε από Τρίκαλα μέχρι και την 10η αγωνιστική. Κοινώς ένας ολοκληρωμένος σκόρερ, που θα σήκωνε την ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη στις πλάτες του. Ο Χάρις έκανε ντεμπούτο την 11η αγωνιστική απέναντι στον Άρη, αλλά το καλύτερό του ματς το πραγματοποίησε την 12η «στροφή».
Τα Τρίκαλα «απέδρασαν» με μία σπουδαία νίκη (81-83) από το «Μελίνα Μερκούρη» του Ρεθύμνου και αυτήν την οφείλουν κυρίως στον Άλεξ Χάρις. Πάτησε παρκέ για 21’52”, σημειώνοντας 23 πόντους (6/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 2/2 βολές), μαζεύοντας 2 ριμπάουντ, μοιράζοντας 4 ασίστ, ενώ υπέπεσε σε μόλις 1 λάθος.
Ο Χάρις αποφοίτησε από το UC Santa Barbara (2004-2008), στο οποίο έγραψε τη δική ιστορία. Ως τελειόφοιτος είχε μέσο όρο 20.2 πόντους ανά παιχνίδι, οδηγώντας τους Gauchos στο μεγάλο τουρνουά της Δύσης (Big West Tournament) και πήρε το όνομα του «Big West co-Player of the Year». Επίσης, το 2008 οδήγησε την ομάδα του στο «National Invitation Tournament» και έκλεισε τη χρονιά με την εθνική αναγνώριση και την τιμητική διάκριση της συμμετοχής στην All Star ομάδα από το Associated Press.
Στη συνέχεια «μετακόμισε» στην Ευρώπη και την περίοδο 2008-09 για λογαριασμό της πολωνικής Τούροβ, ενώ την επόμενη χρονιά μεταπήδησε στην Τσάρνι (2009-2010). Ακολούθως, αγωνίστηκε στο γερμανικό πρωτάθλημα με τη φανέλα της Λούντβιγκσμπουργκ (2010-2012), στη συνέχεια με την Μπρεμερχάβεν (2012-2013) και πέρυσι με την Τίμπινγκεν (2013-2014), όπου σε 29 παιχνίδια είχε μέσο όρο 10.9 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1.4 ασίστ.
Εν αναμονή κρίσιμων απαντήσεων
Ο Άλεξ Χάρις βρίσκεται στα υπόψη της ρεθεμνιώτικης ομάδας, αλλά δεν πρόκειται να γίνει κίνηση για την απόκτησή του αν δεν ξεκαθαρίσουν οι περιπτώσεις των Ελλήνων παικτών. Το τεχνικό τιμ και οι διοικούντες περιμένουν πρώτα να ξεκαθαρίσουν με τους Καλαμπόκη, Ξανθόπουλο και Ζάρα και στη συνέχεια να κάνουν τις κινήσεις τους προς την ξένη αγορά. Αυτό δεν σημαίνει πως επαναπαύονται, καθώς φέρονται ήδη να έχουν ξεχωρίσει αρκετές ελκυστικές περιπτώσεις.
Όσο αφορά τον Γιάννη Καλαμπόκη, αρκετά πράγματα θα ξεκαθαρίσουν σήμερα. Ο πολύπειρος γκαρντ φέρεται να έχει πάρει την απόφαση να συνεχίσει στα παρκέ για ακόμα ένα χρόνο και πλέον «το μπαλάκι» περνάει στα χέρια της ρεθεμνιώτικης ομάδας και δη της οικονομικής πρότασης που θα του καταθέσει για να τον πείσει να συνεχίσει με την «κυανόλευκη» φανέλα.
Τέλος, δεν υπάρχει κάποιο νεότερο με τις περιπτώσεις των Ξανθόπουλου, Ζάρα. Οι Ρεθεμνιώτες έχουν κάνει γνωστές τις προθέσεις τους, εκφράζοντας την επιθυμία τους να συνεργαστούν. Η επιθυμία, όμως, δεν είναι αρκετή, καθώς θα πρέπει να τους ικανοποιήσουν οικονομικά. Πρόκειται για δύο διαφορετικές περιπτώσεις, με τον μεν Ξανθόπουλο να έχει στα χέρια του αρκετές προτάσεις και τον δε Ζάρα να δίνει προτεραιότητα στους «αιωνίους» της Θεσσαλονίκης.