Το β’ μέρος των αγώνων του Α’ τοπικού έχει τη δική του σημασία. Το ματς στον Φουρφουρά, όπου ο Ψηλορείτης έκανε την ανατροπή απέναντι στο Σπήλι και κέρδισε με 3-1, δίνει νέα σενάρια ως προς το πώς διαμορφώνεται η ουρά του πρωταθλήματος, καθώς η Κάλυβος με το Σπήλι μπλέκουν πια σε περιπέτειες.
Ανατροπή με το ίδιο σκορ, είχαμε στην Αλφά, εκεί όπου ο ΟΦ Αρμένων ήταν πολύ πιο ουσιώδης από τον αντίπαλό του επικρατώντας του τοπικού ΠΑΟ.
Καταπληκτικό ματς είχαμε στα Μισίρια, όπου ο Άρης συνέχισε τη μικρή παράδοση που έχει δημιουργήσει, να μη χάνει δηλαδή από τον Αστέρα σώζοντας την κατάσταση στο 89′ με την κεφαλιά-γκολ του Άγγελου Γκιόκα (2-2).
Ας τα δούμε όλα αυτά μέσα από την εικόνα των «Ρ.Ν.»…
Άρης – Αστέρας 2-2
Ισόπαλο 2-2 έληξε το ντέρμπι ανάμεσα σε Άρη και Αστέρα στα Μισίρια. Αμφότεροι άλλωστε εδώ και καιρό παλεύουν για την 4η θέση.
Παρ’ όλο που αμφότεροι αγωνίστηκαν με αρκετές ελλείψεις, η εικόνα που παρουσίασαν στον βαρύ αγωνιστικό χώρο από την βροχή, ήταν λίαν καλή. Σ’ ότι αφορά το ατομικό στοιχείο, εκτός από το αστέρι του Ρότζεν Ιμπραχίμι που με τα δύο του γκολ έφτασε τα 19 και παρέμεινε στην 1η θέση μαζί με τον Έρι Ματαραγκάσι του Ρεθυμνιακού, έλαμψαν και οι έτεροι πιτσιρικάδες όπως, ο Πρινιανάκης και ο Τσακάλι.
Το ματς ωστόσο κρίθηκε από τις στημένες φάσεις του Άρη. Ο Αστέρας ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα, αλλά φαίνεται πως οι γηπεδούχοι έχουν βρει το… κουμπί των «κυανοκιτρίνων» φέτος.
Ο Αστέρας συνεχίζει και κρατά την 4η θέση αλλά θα μπορούσε να νιώθει πιο άνετα εκεί εάν δεν υπήρχε και ο Άγγελος Γκιόκας που σκόραρε και ισοφάρισε σε 2-2 στο 89′.
Ο Αστέρας πήρε τα ηνία του αγώνα στο χώρο του κέντρου. Ο Ρ. Ιμπραχίμι νικήθηκε στην πρώτη φάση του ματς στο 17′ από τον Στεφανουδάκη, όμως στο 20′ μ’ ένα καταπληκτικό σουτ έστειλε τη μπάλα στο «Γ» της εστίας του Άρη.
Μάλιστα στο 29′ χάθηκε νέα ευκαιρία για το 0-2, όμως, το σουτ του νεαρού πέρασε ξυστά άουτ. Στο 31′ ο Άρης απάντησε και μάλιστα με επιτυχημένο τρόπο. Ο Βαγγέλης Χατζηδάκης που κάνει μια μεστή χρονιά φέτος, με προβολή έστειλε τη μπάλα να χτυπήσει πρώτα στο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στο 37′ Ρότζεν Ιμπραχίμι μ’ ένα ψηλοκρεμαστό πλασέ έστειλε τη μπάλα να περάσει λίγο πάνω από το δοκάρι του Στεφανουδάκη.
Με την επανάληψη, ο Γκιόκας βρέθηκε απέναντι στον Αντώνη Παπαδάκη. Ο Γκιόκας έπεσε στο έδαφος και ο ρέφερι έδειξε την άσπρη βούλα. Μετά τη διαβούλευση με τον κ. Κοκμοτό πήρε πίσω την απόφασή του. Ακολούθως, οι φιλοξενούμενοι έχασαν μια μεγάλη ευκαιρία στο τετ-α-τετ του Κότσο με τον Στεφανουδάκη.
Φτάσαμε στο 64′ όταν ο Κώστας Πρινιανάκης, έβγαλε μια σέντρα από τα δεξιά, ο Στεφανουδάκης δεν υπολόγισε σωστά και ο Ρότζεν Ιμπραχίμι στο β’ δοκάρι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
Ο Άρης όμως δεν το έβαλε κάτω και πανηγύρισε άλλο ένα γκολ στο τέλος, όπως είχε κάνει και με τον Πίργια στο 1-1 του κυπέλλου στο ίδιο γήπεδο απέναντι στον ίδιο τερματοφύλακα. Από το κόρνερ των γηπεδούχων ο Γκιόκας πήδηξε ψηλότερα από όλους και με κεφαλιά χάρισε το βαθμό της ισοπαλίας στους συμπαίκτες του.
ΑΡΗΣ (Κοζανίδης): Στεφανουδάκης, Λαγκουβάρδος, Παπάζογλου (46′ Πίργια), Χατζηδάκης, Τριχάκης, Τσαχάκης, Κραβαρίτης, Καψαλάκης, Γκιόκας, Ρότσι (82′ Φελάι), Αργυρός (89′ Τάνσε).
ΑΣΤΕΡΑΣ Ρ. (Ασπρομάτης): Παπαδάκης, Σαρρής, Τσακάλι, Μαραθιανός, Βουτσάς, Καλλιτσουνάκης, Κότσο(65′ Καριαβασάμ), Κελέσης, Πρινιανάκης (65′ Χατζιάδης), Χριστουλάκης, Ιμπραχίμι.
ΠΑΟ Αλφάς – ΟΦΑ 1-3
Νίκη και μάλιστα με ανατροπή πέτυχε ο ΟΦΑ μέσα στην Αλφά. Το 1-0 του α’ ημιχρόνου έγινε 1-3 στην επανάληψη με πρωταγωνιστή και σκόρερ στην ισοφάριση στο 54′, τον Γιώργο Πετρογιαννάκη.
Στο 6′ από τη σέντρα του Κολλαρετάκη, ο Περκέτσι έπιασε ένα σουτ το οποίο έδιωξε ο Δανδάλης.
Στο 12′ ο ΠΑΟ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Κολλαρετάκη να σουτάρει μέσα από την περιοχή, «σημαδεύοντας» το δεξί δοκάρι. Ο ΟΦΑ απάντησε με τον Βερνάδο στο 15′, το οποίο μπλόκαρε ο Φραγκόπουλος.
Στο 32′ έγινε το 1-0. Ο Χριστοδούλου έφερε τη μπάλα στο β’ δοκάρι και ο επερχόμενος Περκέτσι με πλασέ βρήκε δίχτυα, 1-0.
Στο 37′ η κάθετη του Καλτσουνίδη βρήκε τον Γαβρά που βρέθηκε σε θέση βολής, πλασάροντας ελάχιστα άουτ.
Ευκαιρίες έχασε κι άλλες ο ΟΦΑ με τον Ντιμιτρόφ (από φάουλ) στο 39′, με τον Βερνάδο στο 41′, όπου το πλασέ του απέκρουσε ο Φραγκόπουλος και στο 43′ όταν ο Κουνδουράκης δεν κατάφερε με προβολή να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.
Με την επανάληψη όμως, ο ΟΦΑ έγινε πιο ουσιώδης. Στο 54′ από το βολέ του Δανδάλη ο Πετρογιαννάκης ξέφυγε στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟ και αφού απέφυγε και τον Φραγκόπουλο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-1.
Στο 62′ ο Φραγκόπουλος μπλόκαρε την κεφαλιά του Τζαγκαράκη αλλά στο 66′ είχαμε το 1-2. Ο Λεονάρντο σούταρε έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε σε σώματα και κατέληξε στα δίχτυα.
Στο 72′, ο Ντιμιτρόφ και στο 87′ ο Λεονάρντο νικήθηκαν από τον Φραγκόπουλο, ενώ στο 88′ η κεφαλιά του Δ. Κλειδή έφυγε λίγο άουτ.
Φτάσαμε λοιπόν στο 91′ όταν ο Τσοτσόρια τροφοδότησε τον Βερνάδο, ο οποίος με σουτ από πλάγια νίκησε τον Φραγκόπουλο, διαμορφώνοντας το τελικό 1-3.
Η διαιτησία: Δασκαλομαρκάκης, Λιοδάκης, Μαϊνωλάς.
ΠΑΟ ΑΛΦΑΣ (Μιχάλης Βουράκης): Φραγκόπουλος, Στ. Σκαράκης, Βλατάκης (64′ Μπορμπουδάκης), Γιαννόπουλος, Χριστοδούλου, Σωπασουδάκης, Καλτσουνίδης (81′ Καλαμούκης), Γαβράς, Ψαθάκης, Περκέτσι, Κολλαρετάκης (72′ Σχοινάς).
ΟΦ ΑΡΜΕΝΩΝ (Φίλιππος Μουρτζανός): Δανδάλης, Κουνδουράκης, Πετρογιαννάκης, Π. Κλειδής (46′ Δ. Κλειδής), Ντιμιτρόφ, Τριχάκης, Θ. Γασπαράκης (46′ Τσοτσόρια), Χνάρης, Τσαγκαράκης, Βερνάδος, Λεονάρντο (89′ Δραμιτινός).
Ψηλορείτης – Σπήλι 3-1
Μεγάλο τρίποντο πήρε ο Ψηλορείτης που με το 3-1 επί του Σπηλίου, αφενός έφτασε τους 20 βαθμούς και αισθάνεται καλύτερα, αφετέρου, ανέβασε τον συντελεστή δυσκολίας για τους υπολοίπους (Δόξα Πλατανέ, Λιβάδια) και συγκέντρωσε σύννεφα ανησυχίας σε Κάλυβο, Σπήλι που έχουν 21 και 22 βαθμούς αντίστοιχα.
Πλέον, το Σπήλι έχει δύσκολο πρόγραμμα και είναι αναγκασμένο -όπως και οι υπόλοιποι άλλωστε- να ζει με το άγχος μέχρι το τέλος.
Στο α’ ημίχρονο, οι Αγιοβασιλειώτες είχαν καλή παρουσία στο γήπεδο του Φουρφουρά.
Μάλιστα ευτύχησαν να προηγηθούν πολύ νωρίς, στο 10′ όταν ο Καλλιγιάννης κινήθηκε πολύ ωραία από πλάγια, έκοψε την μπάλα την κατάλληλη στιγμή στον Καραμπατζάκη που με προβολή την έστειλε στα δίχτυα του Δαμβακεράκη κάνοντας το 0-1.
Στο 12′ ο Γεωργακάκης είχε δυνατό σουτ, το οποίο έφυγε άουτ, ενώ στο 15′ ο Στέλιος Βαβουράκης σούταρε με δύναμη για να περάσει η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Δαμβακεράκη.
Στο 18′ όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ. Ο Ψηλορείτης κέρδισε ένα φάουλ, οι αμυντικοί έδιωξαν, ο Αποστολίδης έβγαλε μια γλυκιά σέντρα και ο Κονταράκης με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.
Το γκολ αυτό έφερε ευφορία κλίματος στον Ψηλορείτη που πίεσε για να σκοράρει και δεύτερη φορά. Τόσο ο Ψηλορείτης όμως όσο και το Σπήλι ήταν ιδιαίτερα δραστήριοι δημιουργώντας επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Ό,τι όμως δεν έγινε ως τα τέλη του α’ ημιχρόνου συνέβη με την έναρξη του β’. Ο Μανωλιτσάκης για τον Ψηλορείτη σέντραρε και ο Ασουμανάκης με σουτ έδωσε προβάδισμα.
Αυτό το γκολ δεν αποδιοργάνωσε τους Σπηλιανούς που είχαν από ‘κει πέρα πολύ δύσκολο έργο.
Στο 78′ ο Λογιάκης σούταρε με δύναμη με τον Δαμβακεράκη να αποκρούει εξ επαφής.
Φάσεις χάθηκαν φυσικά και από τους γηπεδούχους με τους Κονταράκη, Ασουμανάκη (δις), Νεονάκης να μην μπορούν να σκοράρουν.
Στο 90′ ο Κονταράκης βρέθηκε απέναντι στον Τσιρίτα με τον πορτιέρο να απομακρύνει προς στιγμή και ο επερχόμενος στην επαναφορά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
Καλή η διαιτησία του κ. Χατζημπεκιάρη. Την απευθείας κόκκινη κάρτα αντίκρισε ο Γιάννης Γαραντωνάκης.
ΨΗΛΟΡΕΙΤΗΣ (Δελήμπασης): Δαμβακεράκης, Λούσος, Παυλάκης, Μπουζάκης, Θεοδωρομανωλάκης, Αποστολίδης (60′ Καραβιώτης), Ρουσσάκης Δ., Μανωλιτσάκης (85′ Νεονάκης), Ασουμανάκης (78′ Μανωλακάκης Δ.), Ρίστα, Κονταράκης.
ΣΠΗΛΙ (Παπαδάκης-Καραμπατζάκης): Τσιρίτας, Μπουμπάκης, Ιερωνυμάκης, Κονδύλης (67′ Σφακιανάκης), Γεωργακάκης, Βαβουράκης Στ., Σειραγάκης (62′ Χριστοφοράκης Α.), Βαβουράκης Κ., Καλλιγιάννης (46′ Λογιάκης), Καραμπατσάκης, Γαραντωνάκης.