Σε πλήρη εξέλιξη είναι από τις αρχές του μήνα η α’ φάση των εργασιών κατασκευής του νέου αντλιοστασίου στην παραλιακή λεωφόρο του Ρεθύμνου επί της οδού Άρη Βελουχιώτη. Η μια λωρίδα του δρόμου παραμένει κλειστή για τις ανάγκες του έργου, με αποτέλεσμα αρκετές φορές να δημιουργείται κομφούζιο, ενώ δεν λείπουν οι γκρίνιες σχετικά με τον χρόνο έναρξης των εργασιών -λίγο πριν την έναρξη της καλοκαιρινής περιόδου- ενώ διατυπώνονται ερωτήματα γιατί το συγκεκριμένο έργο ξεκίνησε μετά την ολοκλήρωση της ανάπλασης του ανατολικού παραλιακού μετώπου.
Σύμφωνα με τον προϊστάμενο Τεχνικών Έργων και μελετών της ΔΕΥΑΡ Δημήτρη Πριναράκη, ο δρόμος θα ανοίξει το πρώτο δεκαήμερο του Απριλίου, οπότε και θα ολοκληρωθούν οι βαριές εργασίες, ενώ όπως τόνισε, το αν θα συνεχιστούν ή όχι οι εργασίες στη διάρκεια της τουριστικής περιόδου θα αποφασιστεί σε συνεννόηση με την Τεχνική Υπηρεσία, αλλά και τους επαγγελματίες που δραστηριοποιούνται στην περιοχή. Ο ίδιος πάντως κατέστησε σαφές ότι η β’ φάση των εργασιών αφορά ήπιες παρεμβάσεις, που δεν θα δημιουργούν όχληση ούτε στους επαγγελματίες ούτε στους επισκέπτες. «Αυτή η εργασία που γίνεται τώρα και αφορά στους φρεατοπασσάλους εκτιμούμε ότι θα έχει ολοκληρωθεί καλώς εχόντων των πραγμάτων μέχρι το πρώτο δεκαήμερο του Απριλίου. Για τον προγραμματισμό των επόμενων εργασιών θα συνεννοηθούμε με τον Δήμο και τους περιοίκους για να δούμε αν δεν υπάρχει θέμα περί όχλησης -γιατί οι υπόλοιπες εργασίες θα είναι ήπιες, η κυκλοφορία των ΙΧ θα έχει αποκατασταθεί στο σύνολό της. Οι εργασίες θα αφορούν την κατασκευή του αντλιοστασίου και το δομικό κομμάτι χρειάζεται τρεις μήνες περίπου για να περατωθεί», ανέφερε.
Ο αντιδήμαρχος Τεχνικών Έργων Μ. Αλεφαντινός πάντως ήταν ξεκάθαρος ως προς την ανάγκη συνέχισης και άμεσης ολοκλήρωσης των εργασιών, τονίζοντας χαρακτηριστικά: «Εγώ ένα έργο που είναι σε εξέλιξη, είμαι της άποψης ότι πρέπει να συνεχίζεται και σε καμία περίπτωση να διακόπτεται. Άλλωστε μόλις ολοκληρωθούν οι φρεατοπασσάλοι δεν θα υπάρχει καμιά όχληση. Η όποια όχληση θα είναι ελάχιστη. Τα έργα πρέπει να τελειώνουν. Υπάρχει εργολάβος, υπάρχουν χρήματα, δεν βλέπω τον λόγο να σταματήσει».
Σε ό,τι αφορά τον χρόνο έναρξης των εργασιών, ο κ. Πριναράκης ξεκαθάρισε ότι το έργο της ανάπλασης έπρεπε αναγκαστικά να προηγηθεί και μεταξύ άλλων είπε: «Παρόλο που το έργο του αντλιοστασίου το έχει αναλάβει ο ίδιος εργολάβος με αυτόν της ανάπλασης εν τούτοις δεν θα μπορούσε να ξεκινήσει νωρίτερα. Στην περιοχή στην οποία παρεμβαίνουμε δεν είχαν τοποθετηθεί κυβόλιθοι στα πεζοδρόμια, γι’ αυτόν ακριβώς τον λόγο. Φροντίσαμε να περάσουν οι καλωδιώσεις και τα δίκτυα. Δεν χαλάσαμε κάτι που πριν φτιάξαμε. Όλα έχουν γίνει με συνεννόηση και βάσει σχεδίου», ανέφερε ο κ. Πριναράκης.
Υπενθυμίζεται ότι η συγκεκριμένη νέα υποδομή, αφορά στον εκσυγχρονισμό με αναβάθμιση και συμπλήρωση του υπάρχοντος αντλιοστασίου στην Άρη Βελουχιώτη, έργο με το οποίο ενισχύεται η παραλία και θωρακίζεται η πόλη περιβαλλοντικά, αφού εξασφαλίζεται η ομαλή απορροή των λυμάτων.
Με την κατασκευή του συγκεκριμένου έργου ο στόχος είναι να αποφορτιστεί το αντλιοστάσιο που βρίσκεται στον Άγνωστο Στρατιώτη, το οποίο δέχεται μεγάλο όγκο λυμάτων από τα ανατολικά της πόλης. Από το αντλιοστάσιο της Άρη Βελουχιώτη τα λύματα θα φτάνουν στην περιοχή του Ορφανοτροφείου, μέσω αγωγών βαρύτητας, κι από εκεί θα καταλήγουν στον βιολογικό καθαρισμό, χωρίς να διέρχονται την παραλιακή ζώνη, όπως συμβαίνει σήμερα.
Πρόκειται για ένα έργο καθοριστικής σημασίας για την πόλη, το οποίο υλοποιείται με χρήματα της ΔΕΥΑΡ συνολικού προϋπολογισμού 600.000 ευρώ. Το ήδη υπάρχον αντλιοστάσιο είναι ιδιαίτερα επιφορτισμένο και έτσι αποφασίστηκε η κατασκευή ενός δεύτερου, που θα έχει τη δυνατότητα να ανταποκρίνεται στις αυξημένες ανάγκες. Επιπλέον, είναι σημαντικό να γίνεται η μεταφορά μεγάλου όγκου λυμάτων, ίσως και στο 60%, σε δεύτερο αντλιοστάσιο, ώστε να περιοριστούν οι οσμές αλλά και να αποσυμφορηθεί η συνολική λειτουργία.
Στο τελικό στάδιο το έργο της παραλίας
Εν τω μεταξύ, ξεκινά την επόμενη εβδομάδα η ασφαλτόστρωση του ανατολικού παραλιακού μετώπου, η οποία θα γίνει τμηματικά σε τέσσερα σημεία, αρχής γινόμενης από το ύψος του ξενοδοχείου «Περλ», τη Δευτέρα. Κάθε τμήμα χρειάζεται περίπου ένα δεκαήμερο, σύμφωνα με τις εκτιμήσεις, και ο δρόμος αναμένεται να παραδοθεί ολοκληρωμένος προς χρήση σε ένα περίπου μήνα. Το κόστος της ασφαλτόστρωσης ανέρχεται στις 500.000 ευρώ και ουσιαστικά θα σημάνει την ολοκλήρωση του έργου. Εκκρεμεί ωστόσο η φύτευση των φοινίκων που θα γίνει από τον εργολάβο, σε συνεργασία με την υπηρεσία Πρασίνου του Δήμου.
Ο αντιδήμαρχος Τεχνικών Έργων του Δήμου Μίνως Αλεφαντινός, μιλώντας στα «Ρ.Ν.» τόνισε: «Τη Δευτέρα αν όλα πάνε καλά, ξεκινάει το τελικό στάδιο της ασφαλτόστρωσης στην παραλία, με την ανύψωση των φρεατίων, τις υπερυψωμένες διαβάσεις και θα γίνει σε τέσσερα τμήματα. Κάθε ένα από αυτά θα παραδίδεται τελειωμένο, ξεκινώντας πάντα από την ανατολική πλευρά.
Υπολογίζουμε ότι σε ένα μήνα θα έχουν ολοκληρωθεί. Αυτό είναι πολύ σημαντικό, γιατί είχαμε ανησυχία, ωστόσο πριν ανοίξει η τουριστική σεζόν θα είναι τα πάντα έτοιμα. Σε ό,τι αφορά τους φοίνικες πρέπει και αυτοί να έχουν φυτευτεί μέχρι τον επόμενο μήνα. Έχουν ήδη φυτευτεί 42 και υπολείπονται ακόμη 60».