Δεν μπόρεσε τελικά ο ΟΠΕΡ να έχει συνέχεια στις καλές εμφανίσεις, ιδίως στα επιτυχημένα αποτελέσματα και στο ΔΑΚ Πυλαίας, απέναντι στον Άρη, γνώρισε μια φυσιολογική , όπως ήρθαν τα πράγματα, ήττα.
Οι κοπέλες της Θεσσαλονίκης είχαν από την αρχή μέχρι το τέλος τον πρώτο λόγο και έφτασαν ουσιαστικά με συνοπτικές διαδικασίες στο 3-0 σετ (25-17, 25-14, 25-15).
Αυτή ήταν η 3η ήττα των Ρεθεμνιωτισσών στο πρωτάθλημα, έχοντας ωστόσο βγάλει ένα πολύ δύσκολο πρόγραμμα με ματς απέναντι σε δυνατές ομάδες εκτός έδρας (με Παναθηναϊκό (3-0), Πανναξιακό (3-0) και τώρα με τον Άρη.
Στην αντίπερα όχθη, ο Άρης μ’ αυτή τη νίκη έκανε το απόλυτο (5Χ5) φτάνοντας τους 13 βαθμούς έχοντας χάσει δύο βαθμούς με Ηλιούπολη και Μαρκόπουλο. Τώρα βέβαια έχει μπροστά του τον Παναθηναϊκό.
Αγωνιστικά, ο ΟΠΕΡ θέλησε να χτυπήσει -όπως ο Άρης- στο σερβίς και το ματς ήταν αμφίρροπο μέχρι το 15-15. Έκτοτε, οι γηπεδούχες είχαν εξαιρετική υποδοχή, πήραν κάποιες μάχες στο μπλοκ κι έτρεξαν ένα επιμέρους σερί 7-0, φτάνοντας στην κατάκτηση του α’ σετ με 25-17. Κάτι ανάλογο είχαμε και στο β’ σετ με τον Άρη να «τρέχει το ματς» ως το 15-12, αλλά μετά και πάλι η απόσταση άνοιξε ως το 25-14.
Τέλος, στο γ’ σετ, ο Άρης αρχικά προηγήθηκε με 8-3 αλλά γρήγορα οι κυανοκίτρινες ισοφάρισαν σε 8-8 μένοντας κοντά στο σκορ και στο 10-9. Έκτοτε, ο Άρης σημείωσε ένα σερί 10-0 κι όλα τέλειωσαν στο 25-15.
Τα σετ: 25-17, 25-14, 25-15.
ΑΡΗΣ (Σολκίδης) Πεσόα, Τυφλιώρη, Καετάνο, Γκάνο 14, Καλανταρίδου, Τσομπανίδου, Ιακωβίδου -λ / Καψαμπέλη -λ, Σταματίου, Κούση, Γουγούση Πλουμή.
ΟΠΕΡ (Ντζαφέρης) Σαλούστρου, Παρασκάκη, Κλεισιάρη, Κατερίνη, Λαγουδάκη, Ξαγοραράκη Β., Παπουτσή -λ / Ξαγοραράκη Τζ., Τσελάνη.
Δηλώσεις – Το γ’ ημίχρονο
Δημήτρης Σολκίδης: «Στόχος η παραμονή…!»
Ο προπονητής του Άρη έμεινε πιστός στο δόγμα «παραμονή», προκειμένου να έχουν όλες οι κιτρινόμαυρες να κρατήσουν χαμηλά το κεφάλι… Ας μην κρυβόμαστε όμως πίσω από το δάχτυλό μας. Ο Άρης είναι για άλλα πράγματα, πολύ πιο μεγάλα στο φετινό πρωτάθλημα… «Με την ολοκλήρωση των πρώτων πέντε παιχνιδιών, μπορώ να πω ότι στόχος μας ήταν να μαζέψουμε όσο το δυνατόν περισσότερους βαθμούς και τα καταφέραμε πολύ καλά. Τώρα έχουμε μια σειρά αγώνων με ομάδες που διαθέτουν καλύτερο ρόστερ, μεγαλύτερο μπάτζετ, αλλά και πάλι θα προσπαθήσουμε να είμαστε ανταγωνιστικοί. Ακούγεται κουραστικό αλλά ο στόχος είναι η παραμονή και πρέπει να φτάσουμε στους 18 βαθμούς. Στο τέλος του α’ γύρου θα δούμε που είμαστε και εκεί ίσως αναθεωρήσουμε τους στόχους μας».
Θανάσης Ντζαφέρης: «Δεν μας βγήκε τίποτα»
Ο κόουτς της ρεθεμνιώτικης ομάδας, στάθηκε στο ότι οι κοπέλες του Ρεθύμνου, μολονότι δούλεψαν, δεν έβγαλαν τίποτε απ’ αυτό που προετοίμαζαν όλη την εβδομάδα. Πιο συγκεκριμένα… «Πρώτα απ’ όλα συγχαρητήρια στις παίκτριες του Άρη που έχουν δημιουργήσει μια καλή ομάδα. Εμάς δεν μας βγήκε τίποτα σήμερα, παρόλο που είχαμε δουλέψει στις προπονήσεις. Θεωρώ ότι είχαμε κάνει καλό σκάουτινγκ για τον Άρη.
Κάνουμε μια προσπάθεια με κορίτσια από την Κρήτη και πιστεύω ότι θα πάμε καλύτερα στη συνέχεια».
Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής
Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός – ΑΟΦ Πορφύρας 3-0
Ολυμπιακός ΣΦΠ – ΑΟ Μαρκοπούλου 3-0
ΑΟΝ Πανναξιακός – ΑΠΣ Αίας Ευόσμου 3-0
ΑΟ Θήρας – ΓΣ Ηλιούπολης 3-1
ΑΣ Άρης – ΟΠΕ Ρεθύμνου 3-0
ΑΕΚ Αθηνών – ΑΟ Παναθηναϊκός 2-3
Η βαθμολογία
Θ. Ομάδα Βαθμ. Ν-Ή Σετ
1. Ολυμπιακός 15 5-0 15-0
2. Παναθηναϊκός 14 5-0 15-3
3. Άρης 13 5-0 15-6
4. Πανναξιακός 12 4-1 13-4
5. ΑΕΚ Αθηνών 9 3-2 13-10
-. ΑΟ Θήρας 9 3-2 10-7
7. ΟΠΕ Ρεθύμνου 5 2-3 6-11
8. Μαρκόπουλο 4 1-4 8-14
-. Ηλιούπολη 4 1-4 6-13
-. Φιλαθλ. Λαρισαϊκός 4 1-4 6-11
11. ΑΟΦ Πορφύρας 1 0-5 3-15
12. Αίας Ευόσμου 0 0-5 0-15
Η επόμενη (6η) αγωνιστική
ΟΠΕΡ Φιλαθλητικός-Λαρισαϊκός
Παναθηναϊκός Άρης
Πανναξιακός ΑΕΚ
Πορφύρας Ολυμπιακός
Μαρκόπουλο ΑΟ Θήρας
Αίας Ευόσμου Ηλιούπολη