Για την Κομοτηνή αναχώρησε σήμερα Πέμπτη 24 Ιανουαρίου ο δήμαρχος Ρεθύμνης κ. Γιώργης Μαρινάκης, προκειμένου να συμμετάσχει με την ιδιότητα του προέδρου της ΕΔΕΥΑ στην έκτη περιφερειακή συνάντηση των Δ.Ε.Υ.Α., η οποία αφορά τις Δ.Ε.Υ.Α. της Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης. Στη συνάντηση έχουν προσκληθεί και θα λάβουν μέρος οι γενικοί διευθυντές των Δ.Ε.Υ.Α. της Αν. Μακεδονίας και Θράκης, καθώς και τεχνικά και οικονομικά στελέχη, τα οποία ενδεχομένως θα εμπλακούν στη διαδικασία του Πληροφοριακού Συστήματος.
Στην ατζέντα της συγκεκριμένης σύσκεψης περιλαμβάνονται και άλλα θέματα προς συζήτηση, τα οποία απασχολούν τις Δ.Ε.Υ.Α., όπως οι προσλήψεις μόνιμου προσωπικού, οι χρηματοδοτήσεις έργων των Δ.Ε.Υ.Α. μέσω του Προγράμματος «Φιλόδημος», το θεσμικό τους πλαίσιο κ.α.
Σημειώνεται ότι ο δήμαρχος Ρεθύμνης, ως πρόεδρος Ε.Δ.Ε.Υ.Α. συμμετέχει ενεργά σε όλες τις περιφερειακές συναντήσεις της Ε.Δ.Ε.Υ.Α. ανά την Ελλάδα.
Ο κ. Μαρινάκης θα επιστρέψει στο Ρέθυμνο νωρίς το απόγευμα του προσεχούς Σαββάτου 26 Ιανουαρίου 2019 και κατά τη διάρκεια της απουσίας του θα τον αναπληρώνει ο αντιδήμαρχος Ρεθύμνης κ. Γιώργος Σκορδίλης.