Αρχές του χρόνου αναμένεται να ξεκινήσει το μεγάλο για το Ρέθυμνο οδικό έργο, που αφορά στο τμήμα Αρμένοι – Παλέ, καθώς χθες υπεγράφη η σύμβαση από τον περιφερειάρχη Κρήτης, Σταύρο Αρναουτάκη και τον ανάδοχο εργολάβο. Πρόκειται για ένα έργο συνολικού προϋπολογισμού 14,8 εκ. ευρώ, το οποίο έχει εξασφαλίσει ευρωπαϊκή χρηματοδότηση.
Το έργο χαρακτηρίζεται ως ένα από τα μεγαλύτερα αναπτυξιακά έργα του νομού, καθώς αποτελεί το πρώτο βήμα για την κατασκευή του Νότιου Οδικού Άξονα Κρήτης (ΝΟΑΚ) του λεγόμενου αγιοβασιλειώτικου δρόμου.
Ειδικότερα, η υπό αναβάθμιση οδός ανήκει στο πρωτεύον επαρχιακό δίκτυο της Π.Ε. Ρεθύμνου με αριθμό 3 «Ρέθυμνο – Σπήλι – Αγία Γαλήνη» περιλαμβάνεται στον πρωτεύοντα (διαπεριφερειακό) Νότιο Οδικό Άξονα Κρήτης (Ν.Ο.Α.Κ.) Ρέθυμνο – Μοίρες – Άνω Βιάννος – Ιεράπετρα σύμφωνα με το εγκεκριμένο Χωροταξικό της Περιφέρειας.
Το έργο βρίσκεται μεταξύ των οικισμών Αρμένοι και Παλέ και αποτελείται από δύο οδικά τμήματα:
Στο Τμήμα Α (Παράκαμψη Αρμένων) προβλέπεται η κατασκευή οδού περί τα 3,8 χλμ. με νέα χάραξη. Η αρχή του Τμήματος ορίζεται επί της υφιστάμενης επαρχιακής οδού λίγο πριν τη συμβολή της οδού προς τον οικισμό Σωματά και το τέλος λίγο πριν το Κ.Τ.Ε.Ο. Στο τμήμα αυτό προβλέπεται επίσης, η αποκατάσταση του θιγόμενου αγροτικού δικτύου καθώς και δύο τετρασκελείς ισόπεδοι κόμβοι.
Στο Τμήμα Β, προβλέπεται η βελτίωση / αναβάθμιση της υπάρχουσας επαρχιακής οδού για μήκος περί τα 2,8 χλμ. περίπου. Η αρχή του τμήματος Β ορίζεται επί της υφιστάμενης επαρχιακής οδού 300 μέτρα πριν την δεύτερη συμβολή προς τον οικισμό Αμπελάκι και το τέλος λίγο πριν τον κόμβο της Παλέ.
Για τη διέλευση των κατασκευαζόμενων οδικών τμημάτων, απαιτούνται διάφορα τεχνικά έργα, κυρίως μικρά τεχνικά (οχετοί).
Επίσης προβλέπονται συνδέσεις με το τοπικό οδικό δίκτυο και αποκαταστάσεις του.
Η προθεσμία εκτέλεσης του έργου είναι τριάντα (30) μήνες από την υπογραφή της σύμβασης.
Το έργο αναμένεται να λύσει τα σοβαρά καθημερινά προβλήματα, θα συμβάλει τα μέγιστα στην ανάπτυξη της περιοχής και θα ελαχιστοποιήσει χρονικά τις αποστάσεις, καθώς όπως υπολογίζεται μετά την ολοκλήρωσή του, η διαδρομή Ρέθυμνο – Αγία Γαλήνη θα διανύεται σε περίπου μισή ώρα.
Κατά την υπογραφή της σύμβασης παρόντες ήταν περιφερειακοί σύμβουλοι, στελέχη της Διαχειριστικής Αρχής και της Τεχνικής Υπηρεσίας του Δήμου.
Σε δηλώσεις του ο περιφερειάρχης Κρήτης, Σταύρος Αρναουτάκης, εξέφρασε την ικανοποίησή του για τους ταχείς ρυθμούς που εργαστήκαν οι υπηρεσίες της Περιφέρειας, ώστε πολύ σύντομα μετά την δημοπράτηση του έργου να υπογράφεται η σύμβαση. Μεταξύ άλλων ανέφερε: «Με ιδιαίτερη χαρά και ικανοποίηση υπογράψαμε τη σύμβαση με την ανάδοχο εταιρία ενός μεγάλου έργου που δίνει μια σημαντική ανάπτυξη στην ευρύτερη περιοχή με προϋπολογισμό 14,8 εκ. ευρώ. Θέλω να ευχαριστήσω την κα αντιπεριφερειάρχη, τους συνεργάτες στο Περιφερειακό Συμβούλιο, την Τεχνική Υπηρεσία, την Διαχειριστική Αρχή, γιατί όλοι μαζί μέσα από μια εξαίρετη δουλειά που έχει γίνει, κατορθώσαμε σε ένα οχτάμηνο να υπογραφεί η σύμβαση και θεωρώ ότι αυτό, δεδομένης της γραφειοκρατίας που υπάρχει, είναι ένα σημαντικό επίτευγμα γιατί δυστυχώς δεν έχουμε σε άλλες συμβάσεις σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα υπογραφές. Εμείς συνεχίζουμε με την ολοκλήρωση των μελετών στον ΝΟΑΚ. Ήδη έχουν χρηματοδοτηθεί οι μελέτες με 3 εκ. ευρώ, ώστε να μπορεί να ολοκληρωθεί αυτός ο άξονας και εκτιμούμε ότι μετά θα βρεθεί η χρηματοδότηση για να ολοκληρωθεί το οδικό δίκτυο».
Από την πλευρά της η αντιπεριφερειάρχης Ρεθύμνου, Μαρία Λιονή, τόνισε: «Είναι μια μεγάλη μέρα για ολόκληρο το νομό Ρεθύμνου, διότι ένα από τα μεγαλύτερα έργα που εντάσσεται στο ΠΕΠ Κρήτης που αφορά τον Νότιο Οδικό Άξονα της Κρήτης, αυτόν που εμείς ονομάζουμε Αγιοβασειλιώτικο δρόμο ξεκινά. Είναι ένα δρόμος 6,6 χλμ. με προϋπολογισμό 14,8 εκ. ευρώ και αφορά ένα από τα μεγαλύτερα έργα που δημοπρατήσαμε ως Περιφέρεια. Θέλουμε να ευχαριστήσουμε τον περιφερειάρχη που έβαλε σε προτεραιότητα το έργο αυτό, την Διαχειριστική Αρχή της Περιφέρειας και την Τεχνική μας Υπηρεσία που έκανε το καλύτερο δυνατό, ώστε το έργο αυτό να γίνει πράξη και να υπογραφούν οι συμβάσεις. Έχει χρονική διάρκεια η σύμβαση 30 μήνες για να εκτελεστεί το έργο. Θέλω να πιστεύω ότι θα γίνει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και στον καλύτερο δυνατό χρόνο, έτσι ώστε να μην χρειαστεί να εξαντλήσουμε τους χρόνους της σύμβασης. Είναι ένα έργο αιχμής για τον νομό Ρεθύμνου, από τα πλέον αναπτυξιακά, που συνδέει το Ρέθυμνο με τον νότο της Κρήτης, την Αγία Γαλήνη και έχει και από το Περιφερειακό Συμβούλιο μπει πολύ ψηλά στις προτεραιότητες του αναπτυξιακού μας σχεδιασμού. Επίσης θέλω να ευχαριστήσω τον περιφερειάρχη και το Περιφερειακό Συμβούλιο, διότι μέσα σε αυτά τα χρόνια της κρίσης έχει χρηματοδοτήσει με πάνω από 3 εκ. ευρώ τις μελέτες του ΝΟΑΚ, και επομένως θα είμαστε σε ετοιμότητα σε ένα επόμενο ή άλλο χρηματοδοτικό εργαλείο να συνεχίσει ο δρόμος αυτός, καθώς και το υποστηρικτικό δίκτυο».
Ο δήμαρχος Αγίου Βασιλείου, Γιάννης Ταταράκης, ανέφερε: «Πιστεύω είναι το μεγαλύτερο αναπτυξιακό έργο που έχει γίνει μέχρι σήμερα. Μειώνει την απόσταση και το σπουδαιότερο γίνεται ένας ασφαλής δρόμος για τους διερχόμενους οδηγούς. Επίσης πολύ σημαντικό για τον Δήμο μας, είναι ότι πολλές περιοχές και τοπικές κοινότητες του Δήμου Αγίου Βασιλείου γίνονται προάστια του Ρεθύμνου. Αυτό είναι σημαντικό για τους νέους μας, οι οποίοι μπορούν να μένουν στις περιοχές του και να επενδύουν σε αυτές, καθώς πλέον η απόσταση με την πόλη του Ρεθύμνου θα είναι πολύ μικρή. Θέλω να ευχαριστήσω τον περιφερειάρχη Κρήτης που από την πρώτη στιγμή έκανε ό,τι μπορούσε για να γίνει αυτό το έργο».
Από την πλευρά του ο περιφερειακός σύμβουλος, Κώστας Δανδουλάκης υποστήριξε: «Θεωρώ σημαντική την εξέλιξη υπογραφής της σύμβασης του δρόμου Αρμένοι – Παλέ. Είναι μια καλή αρχή, η οποία πρέπει να επεκταθεί σε όλο το δίκτυο του αγιοβασιλειώτικου δρόμου.
Τα παράπονα κατοίκων των Αρμένων
Κατά την υπογραφή της χθεσινής σύμβασης παρόντες ήταν και κάτοικοι των Άρμενων που εξέφρασαν παράπονα και διαμαρτυρίες για τον τρόπο εκτέλεσης του έργου επισημαίνοντας την αναγκαιότητα δημιουργίας κόμβων ενώ αναφέρθηκαν και σε εκκρεμότητες σε σχέση με τις απαλλοτριώσεις.
Η αντιπεριφερειάρχης Ρεθύμνου κληθείσα να σχολιάσει τις διαμαρτυρίες τόνισε ότι το έργο θα γίνει με ασφάλεια και η Περιφέρεια είναι διατεθειμένη να ακούσει ξανά τους κατοίκους και σε περίπτωση που κριθεί αναγκαία η δημιουργία παράλληλου έργου αυτό θα συζητηθεί. Χαρακτηριστικά ανέφερε: «Υπάρχουν πάντα θέματα όταν ξεκινά ένα τέτοιο έργο. Θέλω να διαβεβαιώσω τους ανθρώπους ότι προστάζει η νομοθεσία θα γίνει, δηλαδή θα τελειώσουν οι απαλλοτριώσεις, οι άνθρωποι θα πάρουν τις αποζημιώσεις τους, για να μπορεί να ξεκινήσει το έργο. Ήδη η μια απόφαση έχει βγει και έχουν καταβληθεί τα χρήματα στο Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων. Θα πρέπει και οι ίδιοι τώρα μέσω των δικηγόρων τους να κάνουν την αναγνώριση δικαιούχων για να μπορέσουν να πάρουν τα χρήματα. Εκκρεμεί η οριστική τιμή από το Εφετείο. Σε ό,τι αφορά τους κόμβους, εδώ είμαστε με την Τεχνική μας Υπηρεσία και τη Διαχειριστική Αρχή να δούμε που υπάρχουν ενδεχομένως οι ενστάσεις. Εκείνο που θέλω να διαβεβαιώσω είναι ότι το έργο θα γίνει με ασφάλεια. Όμως δεν μπορεί ο καθένας να κάθεται στο καφενείο και να θεωρεί ότι έχει τη σύμπασα τεχνική γνώση χωρίς να είναι τεχνικός. Ναι μεν θα τους ακούσουμε τους κατοίκους, όπως έχουμε κάνει κατ’ επανάληψη, όμως ο δρόμος αυτός πρέπει να γίνει με ασφάλεια. Αν χρειαστεί κάποιο παράλληλο έργο είμαστε ανοιχτοί σε όλους».
Με χρηματοδότηση της Περιφέρειας οι μελέτες του ΝΟΑΚ
Συνολικά, οι μελέτες για το τμήμα του ΝΟΑΚ του Ρεθύμνου από τους Αρμένους μέχρι και τον Άγιο Δημήτριο μήκους 28 περίπου χιλιομέτρων έχουν χρηματοδοτηθεί από την Περιφέρεια Κρήτης με συνολικό προϋπολογισμό 3,4 εκ. ευρώ.
Η ολοκλήρωση των μελετών αποτελεί το πρώτο και βασικό βήμα για να μπορέσει να μπει σε τροχιά υλοποίησης ο Νότιος Οδικός Άξονας, στον οποίο δίδει ιδιαίτερη έμφαση η Περιφέρεια, καθώς το έργο αυτό αναμένεται να δώσει νέα αναπτυξιακή ώθηση στην πρώην επαρχία Αγίου Βασιλείου συνδέοντας το βορρά με τον νότο της Κρήτης με ένα δίκτυο σύγχρονο, ασφαλές και λειτουργικό, ελαχιστοποιώντας παράλληλα και την απόσταση.
Παράλληλα, η Περιφέρεια Κρήτης θα χρηματοδοτήσει τις μελέτες που αφορούν στο υποστηρικτικό δίκτυο, δηλαδή τα οδικά τμήματα που θα συνδέουν τα χωριά και τις κοινότητες του Δήμου Αγίου Βασιλείου με τον Νότιο Οδικό Άξονα Κρήτης. Ο προϋπολογισμός των μελετών αυτών εκτιμάται ότι θα ανέλθει στο 1 εκ. ευρώ.
Ειδικότερα, το οδικό τμήμα Σπήλι-Αγ. Δημήτριος έχει εγκεκριμένες μελέτες που βρίσκονται στο στάδιο της οριστικοποίησης. Για το τμήμα Παλέ-Σπήλι είναι σε εξέλιξη οι μελέτες.