Το ντoκιμαντέρ «Η δική μου μέρα» του Γυμνασίου Αλικιανού που δημιουργήθηκε από ομάδα μαθητών, γονέων και εκπαιδευτικών, στο πλαίσιο της δράσης «Αληθινές Ιστορίες / CRete Education Documentary Project» (CR.E.DOC) του εκπαιδευτικού προγράμματος cine Μαθήματα που σχεδιάζει και υλοποιεί το Φεστιβάλ Κινηματογράφου Χανίων, συνεχίζει τα φεστιβαλικά της ταξίδια.
Αυτή τη φορά, «Η δική μου μέρα» συμμετέχει στο Διεθνές Φεστιβάλ ταινιών μικρού μήκους «Corti a Ponte» στην Πάδοβα της Ιταλίας, στις 26 Απριλίου.
Περιγραφή της ταινίας
Η μέρα του Αντώνη δεν είναι ίδια με αυτή των άλλων παιδιών. Ο μικρός μαθητής της α’ γυμνασίου ξετυλίγει μπροστά στα μάτια μας την καθημερινότητα και τη ζωή του, μία ζωή που μοιράζεται ανάμεσα στις υποχρεώσεις του σχολείου από τη μια και τις απαιτήσεις της βιοπάλης από την άλλη, στα χωράφια και τα ζώα, μαζί με την οικογένειά του.
«Εγώ έχω μάθει από τα 8 χρόνια μου να έχω πρόγραμμα, ότι και στο σχολείο πρέπει να το διαβάσω αυτό το πράγμα, γιατί μετά θα είναι πιο δύσκολα, και στα ζώα που πάω πρέπει να τα ταΐσω, και στην ώρα τους, γιατί μετά αλλιώς θα πεθάνουν…».
Τα λόγια του και η απλότητά του μας χαρίζουν ένα μάθημα πραγματικής ζωής, ανθρωπιάς και αξιοπρέπειας και μας θυμίζουν την ομορφιά της παιδικής αθωότητας και την ελπίδα για το αύριο που έρχεται!