Σε διερευνητικές βόλτες και λιγότερο σε αγορές, κινείται μέχρι στιγμής το καταναλωτικό κοινό του Ρεθύμνου, παρά το γεγονός από τις 8 Ιουλίου έχει ξεκινήσει η περίοδος των θερινών εκπτώσεων, η οποία θα διαρκέσει μέχρι και την τελευταία ημέρα του Αυγούστου.
Και ενώ η ρεθεμνιώτικη αγορά δεν στερείται σε τίποτα από όλες τις υπόλοιπες, δηλαδή, ούτε σε συμφέρουσες τιμές, αλλά ούτε και σε επάρκεια προϊόντων, εντούτοις, η κίνηση μέχρι και σήμερα στα εμπορικά της πόλης, είναι ιδιαίτερα περιορισμένη.
Σύμφωνα με τα όσα ανέφερε στα «Ρ.Ν.» ο πρόεδρος του Εμπορικού Συλλόγου, Γιώργος Πολιουδάκης, μέχρι σήμερα η πτώση του τζίρου, αγγίζει το 10% με 15%, σε σύγκριση με την αντίστοιχη περυσινή περίοδο. «Μπορεί να κυκλοφορεί πολύς κόσμος στην αγορά, όμως, η κίνηση δεν είναι αυτή που περιμέναμε. Γενικά η αγοραστική δύναμη των καταναλωτών, είναι πολύ περιορισμένη. Αυτό που διαπιστώνουμε για μία ακόμη χρονιά είναι ότι οι ντόπιοι αλλά και οι επισκέπτες της πόλης μας, δυσκολεύονται να ψωνίσουν», τόνισε μεταξύ άλλων ο κ. Πολιουδάκης.
Επιπλέον, όπως είπε, ο εμπορικός κόσμος και του Ρεθύμνου έχει εναποθέσει τις ελπίδες του στη κυβέρνηση της χώρας, εκτιμώντας ότι θα λάβει μέτρα για την στήριξη των επιχειρήσεων, ώστε να υπάρξουν αλλαγές και καλύτερες συνθήκες για την βιωσιμότητά τους. «Ελπίζουμε και αισιοδοξούμε ότι τώρα ίσως κάτι αλλάξει, ώστε να στηριχθούν στην πράξη οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις, που ειδικά στα χρόνια της κρίσης «αιμορραγούν» καθημερινά», σχολίασε χαρακτηριστικά ο Γιώργος Πολιουδάκης.
Σε ό,τι αφορά πάντως στην εκπτωτική περίοδο, ο εμπορικός σύλλογος καλεί το καταναλωτικό κοινό να προτιμά τις ντόπιες επιχειρήσεις και να επωφεληθεί της ιδιαίτερης αυτής περιόδου, με γνώμονα την τελική τιμή και την ποιότητα των προϊόντων που διαθέτει η ρεθεμνιώτικη αγορά.
Σημειώνεται ότι καθ’ όλη τη διάρκεια της καλοκαιρινής περιόδου και συγκεκριμένα μέχρι και τις 20 Νοεμβρίου, τα εμπορικά του Ρεθύμνου θα είναι στην πλειοψηφία τους ανοικτά και τις Κυριακές, διευκολύνοντας έτσι τους καταναλωτές να κάνουν τις αγορές τους.
Ερωτηθείς τέλος ο Γιώργος Πολιουδάκης για το θέμα του «Οpen Μall» στην πόλη μας, δηλαδή, του ανοικτού κέντρου εμπορίου, σχολίασε χαρακτηριστικά πως μέχρι στιγμής ο εμπορικός σύλλογος τηρεί στάση αναμονής, καθώς δεν έχει λάβει καμία επίσημη ενημέρωση για το τι μέλλει γενέσθαι.
Σημειώνεται ότι η πρόταση του δήμου Ρεθύμνου, κατατάχθηκε βαθμολογικά στις πρώτες θέσεις του πίνακα αξιολόγησης του υπουργείου Οικονομίας και Ανάπτυξης για την ένταξή του στο έργο «ανοικτό κέντρο εμπορίου δήμου Ρεθύμνου». Μάλιστα οι ωφελούμενοι από την ένταξη του συγκεκριμένου έργου -με συνολικό προϋπολογισμό 2.350.213,67 ευρώ, είναι ο δήμος Ρεθύμνου με το ποσό των 2.198.213,67 ευρώ και ο εμπορικός σύλλογος με τις συμμετέχουσες επιχειρήσεις, με ποσό 152.000 ευρώ.
Αξίζει επίσης να τονιστεί ότι με το εν λόγω έργο, θα γίνουν ουσιαστικές παρεμβάσεις στην περιοχή που περικλείεται από τις οδούς: Γερακάρη, Βάρδα Καλλέργη, Αρκαδίου, Ελευθερίου Βενιζέλου, Ιουλίας Πετυχάκη, Αρκαδίου, Εμμ. Κεφαλογιάννη και Δημακοπούλου, που συνιστά την πιο κεντρική εμπορική περιοχή του δήμου και διαθέτει σημαντικούς πολιτιστικούς πόρους και ιδιαίτερα μεγάλη τουριστική δυναμική.
Απογοητευμένος από την κίνηση ο εμπορικός κόσμος και στο Πέραμα
Απογοήτευση για το σήμερα και ανησυχία για το αύριο, επικρατεί όμως και στον εμπορικό κόσμο του Περάματος, καθώς η κίνηση των καταναλωτών στην τοπική αγορά, είναι εξαιρετικά περιορισμένη.
Με βάση τα όσα ανέφερε στην εφημερίδα μας, ο πρόεδρος του Εμπορικού Συλλόγου Περάματος Μυλοποτάμου, Παύλος Νικηφόρος, οι συνάδελφοι του και αυτή την περίοδο, δεν είναι ικανοποιημένοι από την κίνηση που καταγράφεται στα καταστήματά τους λίγες ημέρες μετά την έναρξη των θερινών εκπτώσεων. «Είμαστε πολύ δυσαρεστημένοι -είπε χαρακτηριστικά- διότι παρατηρούμε ότι οι καταναλωτές και γενικότερα ο κόσμος της πρώην επαρχίας, δεν μπορεί να ανταποκριθεί στις οικονομικές του υποχρεώσεις. Αυτό, όπως καταλαβαίνετε, έχει ως αποτέλεσμα να είναι πολύ φειδωλός στις αγορές του, αφού διαρκώς αρκείται στα άκρως απαραίτητα».
Πάντως, το κύριο χαρακτηριστικό και των εμπορικών καταστημάτων στο Πέραμα, που σε αριθμό «αγγίζουν» τα 180, είναι -σύμφωνα με τον κ. Νικηφόρο- οι πολύ χαμηλές τιμές και η μεγάλη ποικιλία αγαθών.
Σημειώνεται ότι στα χρόνια της κρίσης, δηλαδή σχεδόν την τελευταία δεκαετία, δεκάδες ήταν τα εμπορικά και του Περάματος, που έβαλαν «λουκέτο», μην μπορώντας να ανταποκριθούν στις αυξημένες, οικονομικές κυρίως, υποχρεώσεις τους. Ωστόσο, σύμφωνα με τον Παύλο Νικηφόρο, την τελευταία τριετία, παρατηρείται στο Πέραμα το άνοιγμα αρκετών νέων επιχειρήσεων (περίπου 15 σε αριθμό), που κόντρα στην δύσκολη συγκυρία, θέλουν να προσφέρουν και να στηρίξουν την αγορά της περιοχής τους και γενικότερα στον τόπο τους.
Σύμφωνα επίσης με τον ίδιο, άκρως ενθαρρυντικό για τον εμπορικό κόσμο της περιοχής είναι και η δημιουργία ενός ανοικτού κέντρου εμπορίου, «Open Mall» δηλαδή, στην περιοχή του Περάματος. Στην δημιουργία του ανοικτού αυτού κέντρου προχωρά ο δήμος Μυλοποτάμου σε συνεργασία με τον εμπορικό σύλλογο της περιοχής, ενώ ο προϋπολογισμός του έργου ανέρχεται σε 1.754.026,40 ευρώ.