Οι Ρεθυμνιώτες παρ’ ότι ηττήθηκαν με 63-68 στο τέλος, έδειξαν ότι χρειάζονται κάποιες προσθήκες στο αγωνιστικό τους προφίλ για να για να φτάσουν στο επιθυμητό σημείο αγωνιστικής κατάστασης.
Οι όχι πάνω 500 φίλοι της ομάδας που βρέθηκαν στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη», είδαν μία σαφώς βελτιωμένη ομάδα σε σχέση με τα προηγούμενα φιλικά παιγνίδια.
Η διαφορά αυτή έγκειται στο γεγονός ότι ορισμένες από τις μονάδες των κυανόλευκων έβγαλαν ένα καθ’ όλα ανταγωνιστικό πρόσωπο στο γήπεδο, παίζοντας ανά διαστήματα γρήγορο μπάσκετ στα 25 λεπτά και δείχνοντας ότι μπορούν να καλύψουν τα κενά στην άμυνά τους. Παράλληλα, ο Πανιώνιος εμφάνισε μία ομάδα με περισσότερες επιλογές. Γιαπλές και Σφαιρόπουλος επέμειναν πολύ στην σκληρή άμυνα και ο ρυθμός του αγώνα στο τελευταίο 10λεπτο, χάθηκε στην τακτική…
Ο αγώνας
Αγωνιστικά, από την αρχή, το Ρέθυμνο προσπάθησε να τρέξει, σ’ όλο το γήπεδο και ξεκίνησε αρκετά εντυπωσιακά χάρη σ’ ένα «αέρινο» κάρφωμα του Γκάμπριελ.
Παρ’ όλο που οι κυανόλευκοι βρίσκονταν συνεχώς μπροστά στο σκορ με 5-2, 9-7 και 15-12, το α’ δεκάλεπτο έκλεισε ισόπαλο με 15-15, αφού οι φιλοξενούμενοι έδειξαν μεγάλη δυναμική στην περιφέρεια.
Στο β’ δεκάλεπτο, το Ρέθυμνο έτρεξε ακόμη περισσότερο πιεστικό στην άμυνα και φρόντισε να χτίσει μία διαφορά, αρχικά με 7π. (22-15 στο 13’) και στη συνέχεια με 10 πόντους (32-22 στο 18’ με το ημίχρονο να κλείνει 32-28 έπειτα από την ζον πρες άμυνα του κ. Σφαιρόπουλου.
Στην έναρξη του β’ ημιχρόνου είχαμε ένα ανάλογο ξεκίνημα με μια φάση βγαλμένη από NBA με τον Χαρτ να δίνει μπακ ντορ πάσα για τον Γκάμπριελ, ο οποίος άπλωσε τα τεράστια χέρια του και κάρφωσε από απόσταση στο κυανέρυθρο καλάθι για να κάνει το 38-33.
Στη συνέχεια οι δύο προπονητές έδωσαν πολύ μεγάλη έμφαση στις άμυνές τους, με το Ρέθυμνο να εκδηλώνει αιφνιδιασμούς και τον Πανιώνιο αργά αλλά σταθερά να φέρνει το ματς στα ίσια στο 28 με 41-40 και στη συνέχεια να παίρνει προβάδισμα χάρη σ’ ένα τρελό τρίποντο του Μακ Κάλουμ με 44-47.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Πανιώνιος βρισκόταν με βραχεία κεφαλή μπροστά στο σκορ (47-50 και 52-53) όμως και πάλι χαρακτηριστικό του αγώνα ήταν οι σκληρές άμυνες, πότε με ζώνη και πότε (στην περισσότερη διάρκεια) με μαν του μαν.
Οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα στο 35’ με 54-53 αλλά ήταν αδύνατο να προκαταλάβει κάποιος για το ποιός θα είναι ο νικητής.
Στο τέλος καθοριστικό ρόλο θα μπορούσαν να παίξουν οι 9 πόντοι του Αγγελόπουλου (58-53, 37’). Στο 1.07 πριν το τέλος όμως, ο Μπατής πέτυχε γκολ φάουλ και έδωσε προβάδισμα στον Πανιώνιο με 58-59 ενώ κι Χαρτ με το αβίαστο λάθος που έκανε έδωσε το δικαίωμα να στείλει τον Σαλούστρος στις βολές για να κάνει το 58-60 54’’ πριν το τέλος. Το νέο λάθος εκδήλωσης επίθεσης αυτή τη φορά από τον Κουμπούρα έδωσε το δικαίωμα να βγάλει αιφνιδιασμό ο Πανιώνιος και στην ουσία να καθαρίσει το παιγνίδι έστω και στις λεπτομέρειες.
Τα δεκάλεπτα: 15-15, 32-28, 44-47, 63-68.
ΡΕΘΥΜΝΟ AEGEAN (Γιαπλές): Χαρτ 8, Καλινικίδης, Κουμπούρας 6,Αγγελόπουλος 16 (2), Προύιτ 4, Αντωνόπουλος, Καλαμπόκης 9, Κανονίδης 1, Άρμπετ 2, Λάτοβιτς 2, Αλεξάντερ 7 (1/8 δίπ., 8ρ.), Γκάμπριελ 8 (7ρ.).
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 15 (2), Σταμάτης, Μοτσενίγος 2, Ντούβνιακ 7 (1), Μισέλ 1, Μίλμπουρν 11 (1), Αθανασούλας, Μπατής 8 (1), Σίμτσακ 7 (12ρ.), Καββαδάς 3, Λάνγκφορντ 3, Σαλούστρος 11.
Παναθηναϊκός –
Ακαντέμικα 85-74
Στον άλλον αγώνα, ο Παναθηναϊκός κέρδισε έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Νίκο Παππά, με 83-74 την βουλγαρική Ακαντέμικα.
Τα δεκάλεπτα: 20-22, 41-37, 59-57, 83-74.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Γιάνκοβιτς 2, Χαραλαμπόπουλος, Μπράμος 9(3), Σανγκ, Μπατίστ, Φώτσης 11(3), Αποστολίδης 1, Λάσμε 12, Ματσιούλις 5(1), Διαμαντίδης 16(3), Γκιστ 4, Παππάς 23(2), Σκορδίλης.
ΛΟΥΚΟΪΛ ΑΚΑΝΤΕΜΙΚ (Κόστιτς): Ουάιτ 15(2), Γκρόζεφ, Βεργίνης 1, Τάκερ 14(2), Κόλεφ, Μίνκοφ 4, Αβράμοφ 20(3), Μαρτσίνοβιτς, Γκεοργκίεφ 16(2), Αχάρα 4, Μπάνεφ, Γκεοργκίεφ, Γιάνεφ.
Οι καινούριοι
Σε προσωπικό επίπεδο, αυτοί που ξεχώρισαν ήταν ο Αλεξάντερ, ο οποίος σε δύο τρεις περιπτώσεις κάρφωσε με τον… αγκώνα, κερδίζοντας την ρεθυμνιώτικη κερκίδα, ενώ αισθητά βελτιωμένος ήταν ο Γκέιμπ Προύιτ με την επιθετική του άμυνα. Ο Χαρτ είχε κάποια εξαιρετικά ξεσπάσματα στην επίθεση, ενώ ο Γκάμπριελ έδειξε ότι έχει απίστευτες δυνατότητες, αλλά του λείπει ο ρυθμός. Φυσικά, από τους καινούριους ξεχώρισε η μορφή του Γιάννη Καλαμπόκη, ο οποίος απέδειξε ότι ήταν και παραμένει σταθερή αξία. Τέλος βοήθειες και μάλιστα σημαντικές θα λάβει το Ρέθυμνο και από τον Κουμπούρα.
Το Ρέθυμνο έδειξε ότι χρειάζεται αρκετή δουλειά σαν σύνολο κυρίως στην άμυνα, καθώς εύκολα μπορούσε να διακρίνει κάποιος ότι τις στιγμές του ροτέισον, χάνεται για λίγο η χημεία και η ομοιογένεια. Αυτά τα πράγματα άλλωστε κοιτάζει να βελτιώσει ο Θανάσης Γιαπλές, ο οποίος ποτέ δεν αρνήθηκε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα σ’ αυτό.Αυτό που έλειψε σε σύγκριση με πέρυσι ήταν η συχνότητα των σουτ από το τρίποντο. Το Ρέθυμνο πήγε σε πιο μυαλωμένο παιγνίδι κι αυτό είχε αποτέλεσμα τα λιγότερα σε αριθμό σουτ από τα 6.75 από την περσινή χρονιά.
Η συνέντευξη τύπου
Πριν από τα παιγνίδια δόθηκε συνέντευξη τύπου με τον πρόεδρο του Ρέθυμνο Aegean Νίκο Σαραντινό, να τονίζει για ακόμα μία φορά ότι οι κυανόλευκοι απέστειλαν πρόσκληση στις Αρμάνι Μιλάνο, Μακάμπι και Άλμπα Βερολίνου, οι οποίες ελέω φορτωμένου προγράμματος δεν κατόρθωσαν να τις αποδεχθούν.
Εν συνεχεία το λόγο πήραν οι προπονητές, που μεταξύ άλλων τόνισαν:
Πεδουλάκης (προπονητής Παναθηναϊκού):
«Ρέθυμνο, η πιο όμορφη πόλη της Ελλάδας»
«Βρισκόμαστε στο πιο όμορφο μέρος της Ελλάδας. Ανταποκριθήκαμε με
θέρμη στο πρόσκληση των διοργανωτών, κι όποτε μας το επιτρέπουν οι υποχρεώσεις μας θα απαντάμε θετικά. Το Ρέθυμνο έχει τις υποδομές και το σκεπτικό για να κάνει ένα πολύ καλό τουρνουά».
Κρίτιτς (προπονητής Ακαντέμικα) :
«Σημαντικό τουρνουά»
«Ευχαριστούμε για την πρόσκληση και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι που βρισκόμαστε εδώ. Είναι ένα πολύ δυνατό όσο και σημαντικό τουρνουά, καθώς σε δύο εβδομάδες ξεκινάμε στο Γιουροκαπ. Θέλουμε να δούμε που βρισκόμαστε. Οι ομάδες που συναντήσαμε είναι πολύ ανταγωνιστικές ομάδες».
Σφαιρόπουλος (προπονητής Πανιωνίου):
«Συμμετέχουμε με μεγάλη χαρά»
«Συμμετέχουμε με μεγάλη χαρά σ’ αυτό το τουρνουά. Είναι η 3η συνεχόμενη φορά που ερχόμαστε. Ο τόπος είναι φιλόξενος και η ομάδα του Ρεθύμνου πολύ ανταγωνιστική, βοηθώντας στην προετοιμασία μας»
Γιαπλές: «Όλα τα ματς ανταγωνιστικά»
«Σαν οικοδεσπότης προπονητής θα ήθελα να ευχαριστήσω τις ομάδες που ήρθαν στην πόλη μας. Αυτό είναι το πιο σημαντικό τουρνουά έχοντας κάνει την καλύτερη επιλογή με τις ομάδες που ήρθαν. Τα παιγνίδια θα είναι όλα ανταγωνιστικά».