Τα φιλικά της Τετάρτης (ήταν δυο) διεξήχθησαν σε Μισιρία και “Μαρτινένγκο”. Όλοι οι προπονητές των ομάδων προφανώς και έβγαλαν τα συμπεράσματά τους όμως, ακόμα και τώρα είναι δεδομένο ότι είναι νωρίς.
Είναι όμως το βασικό στάδιο προετοιμασίας και γι’ αυτό το συγκεκριμένο χρονικό σημείο, απαιτεί μεγάλη προσπάθεια. Ας δούμε τί έκαναν οι ποδοσφαιριστές σ’ αυτές τις πρώτες τους πρόβες…
Δόξα Πλατανέ – Αστέρας Ρ. 3-5
Η Δόξα Πλατανέ έδωσε το 3ο φιλικό, ούσα στην 3η εβδομάδα προετοιμασίας της. Ο Μιχάλης Δεληγιαννάκης είδε τους ποδοσφαιριστές του να προηγούνται με 2-0 ενώ σημείωσαν κι άλλο τέρμα το οποίο ακυρώθηκε.
Έκτοτε, ο Αστέρας του Ηλία Ασπρομάτη ξεκίνησε μια αντεπίθεση διαρκείας και γύρισε με εντυπωσιακό τρόπο το σκορ στο 2-4 και στο 3-5.
Σκόρερ για τη Δόξα ήταν οι Μπαξεβάνης, Παλάσης και Σεφουλλάι.
Από τον Αστέρα σκόραραν οι: Βελονάκης (2), Ιμπραχίμι (3).
Εργοτέλης Κ19 – Επισκοπή Κ19
Ένα διαφορετικό φιλικό από τα προηγούμενα δύο, έδωσαν οι ποδοσφαιριστές του Νίκου Καραδάκη στο “Μαρτινένγκο”. Η Επισκοπή Κ19 αντιμετώπισε την αντίστοιχη του Εργοτέλη και διαπίστωσε ότι το φετινό πρωτάθλημα Νέων έχει άλλον δείκτη δυσκολίας.
Το τελικό 2-0 ήρθε από τον Αρντίτ μόλις στο 2ο λεπτό κι αφού υπήρξε κακή συνεννόηση στην κυανόλευκη άμυνα, ενώ το 2-0 έγραψε ο Κουτάντος με σουτ στο 52′. Δύο λεπτά νωρίτερα (50′), ο Φραγκιαδάκης για τον Εργοτέλη είχε σουτ στο δοκάρι.
Αλήθεια είναι όμως ότι, ο Εργοτέλης έδειξε καταπληκτικά τρεξίματα καθ’ όλη τη διάρκεια του 90λεπτου. Οι της Επισκοπής που βρίσκονται πιο πίσω στην προετοιμασία τους έδειξαν να αιφνιδιάζονται αλλά δεν αποδιοργανώθηκαν ποτέ.
Αντιλήφθηκαν ωστόσο ότι αυτές οι ομάδες δουλεύουν σε άλλο επίπεδο. Ένα επίπεδο το οποίο διαβαίνει αυτό το διάστημα και η ρεθεμνιώτικη ομάδα.
Χρειάζεται χρόνος και τα δείγματα γραφής δείχνουν ότι θα μπορέσουν να ανταποκριθούν. Χρειάζεται δουλειά και γι’ αυτό υπάρχει μια σιγουριά με τον Νίκο Καραδάκη και τον Γιάννη Μπακόπουλο. Αρκεί ένα πράγμα, να πιστεύουν όλοι σ’ αυτό που γίνεται…
Παρά την πίεση λοιπόν οι Ρεθεμνιώτες είχαν καλές στιγμές να ισοφαρίσουν τον αγώνα με τους Αλεξάκη (22′), Τζωρτζινάκη (32′), Καφετζή (37′).
* Επόμενο φιλικό για την ομάδα μας είναι αυτό απέναντι στο Μελιδόνι στο γήπεδο “γυπαετών” αυτό το Σάββατο 11 Σεπτεμβρίου στις 18.00.